Ana Sayfa Haberler Bu Yıl İstanbul’a Geri Dönen TEKNOFEST 2021’in Tanıtım Toplantısı Yapıldı

Bu Yıl İstanbul’a Geri Dönen TEKNOFEST 2021’in Tanıtım Toplantısı Yapıldı

A.Şamil DEMİRSÖZ s.demirsoz@savunmahaber.com

2021 yılında yeniden İstanbul’a dönen TEKNOFEST’in tanıtım toplantısı, 3 Şubat’ta, Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminalinde yapıldı. Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde, 67 paydaş kurumla birlikte düzenlenecek TEKNOFEST 2021’in tanıtım toplantısına; İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı ve TEKNOFEST İcra Kurulu Başkanı Mehmet Fatih Kacır, T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar ile diğer paydaş kurum ve kuruluşların üst düzey yöneticileri katıldı.

21-26 Eylül tarihleri arasında Atatürk Havalimanı’nda icra edilecek TEKNOFEST 2021 kapsamında bu yıl ilk defa; Karma Sürü Simülasyon, İletişim Teknolojileri, Savaşan İHA, Yapay Zekâ, Kültür ve Turizm Teknolojileri, Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri, Tarımsal İnsansız Kara Aracı, Sanayide Dijital Teknolojiler alanlarında yarışmalar düzenlenecek. Bu yıl ön eleme aşamasını geçen takımlara toplamda 5 milyon liranın üzerinde malzeme desteği sağlanacak. Yarışmalardan sonra, dereceye girmeye hak kazanan takımlar da 5 milyon liranın üzerinde ödül kazanacak.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, tanıtım toplantısında gerçekleştirdiği konuşmasında, şu sözlere yer verdi: “TEKNOFEST, 3 yılda küresel kimlik kazandı. Dünyanın en önemli bilim, teknoloji ve uzay festivalleri arasına girdi ve doğduğu yere İstanbul’a döndü. İstanbul’umuzda, bu dev organizasyona 2021’de yeniden ev sahipliği yapmaktan, büyük sevinç ve heyecan duyuyoruz. Türkiye’nin istikbaline, medeniyetimizin baş şehri İstanbul’dan omuz veriyoruz. Eylül ayında ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyacağımız TEKNOFEST’te buluşmak üzere hepinizi muhabbetle selamlıyorum.” 

Prof.Dr. İsmail Demir ise konuşmasında, Türkiye’nin milli teknoloji üreten bir topluma dönüşmesi yolunda amaçlar edinmiş böylesine önemli bir organizasyonun paydaşı olmaktan duyduğu memnuniyeti paylaşarak, şunları söyledi: TEKNOFEST, gelişen ve güçlenen Türkiye’nin daha etkin şekilde varlık göstermesine büyük katkı sağlayacak pek çok unsurun ortaya çıkarılmasında öncü rol oynayacak aktörlerin doğmasına imkân sağlayan bir zemin hazırlamaktadır. Bizler inanıyoruz ki, geleceğin Nuri Demirağ’ları, Vecihi Hürkuş’ları, tıpkı onların heyecanıyla bu festivalde emek harcayan, yeni fikirler üreten ve hayallerini hayata geçirmeye çalışan gençlerimizden çıkacaktır. Bizler de her daim bu kardeşlerimizin destekçisi olacağız.”

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı ve Mehmet Fatih Kacır, sunumunda, TEKNOFEST 2021 kapsamında bu yıl icra edilecek 35 farklı teknoloji yarışması ile ilgili bilgiler aktardı. TEKNOFEST kapsamında ilk üç yılda icra edilen faaliyetlere yönelik bilgiler veren Kacır, bu yıl ilk defa düzenlenecek olan yarışma kategorilerinden de bahsetti.

Konuşmasında, Afrika’da bir tek solunum cihazına dahi sahip olmayan ülkelere yapılan solunum cihazı yardımlarını hatırlatan T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, Milli Teknoloji Hamlesi’nin adalet ve merhamet değerleriyle harmanlanmasının önemine ve asıl değerin insan olduğuna vurgu yaptı.

İlkokul seviyesinden başlamak üzere her seviyedeki öğrenci ve hatta okullarından mezun olan gençlerin de katılabildiği teknoloji yarışmalarına, geçen yıl 81 il ve 84 ülkeden 20 binden fazla takım ve 100 bin civarında genç başvurmuştu. Son başvuru tarihinin 28 Şubat olduğu yarışmalara https://teknofest.org/yarismalar.html adresinden erişim sağlanabiliyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.