Ana Sayfa Özel Haberler TEKNOFEST, Gençleri, Teknoloji ile Bu Yıl Gaziantep’te Buluşturdu

TEKNOFEST, Gençleri, Teknoloji ile Bu Yıl Gaziantep’te Buluşturdu

Alper ÇALIK / a.calik@savunmahaber.com

Savunma ve havacılık sanayisinden pek çok kurum ve kuruluşun desteklediği TEKNOFEST, bu yıl, 24-27 Eylül tarihlerinde, 63 paydaşı ile Gaziantep’te düzenlendi. COVID-19 salgını nedeniyle ziyaretçiye kapalı olarak gerçekleştirilen TEKNOFEST 2020’nin yarışmaları, dijital platformlar üzerinden takip edildi. Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde düzenlenen festivalde; havacılık gösterileri, ödül törenleri, Deneyap Kart lansmanı ve 30 ildeki Deneyap Teknoloji Atölyelerinin açılışı da yapıldı.

Uzaktan eğitime ulaşma fırsatı olmayan öğrenciler için, Baykar olarak, 5.000 adet tablet bilgisayar hediye ettiklerini duyuran Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, TEKNOFEST paydaşlarını da bu kampanyaya destek vermeye çağırdı.

TEKNOFEST kapsamında; Roket, Elektrikli Araç, Robotaksi Binek Otonom, Model Uydu ve İnsansız Hava Aracı yarışmaları, 1-20 Eylül tarihleri arasında, Türkiye’nin farklı bölgelerinde düzenlendi. Akıllı Ulaşım, Çevre ve Enerji Teknolojileri, Eğitim Teknolojileri, Helikopter Tasarım, İnsanlık Yararına Teknoloji, Jet Motor Tasarım, Sürü İHA Simülasyon ve Uçan Araba Tasarım yarışmaları ise Gaziantep’teki Ortadoğu Fuar Merkezi’nde gerçekleştirildi. Gaziantep Olimpik Yüzme Havuzu’nda düzenlenen İnsansız Sualtı Sistemleri Yarışması ve Rumkale’de düzenlenen Türkiye Drone Şampiyonası da heyecanlı anlara sahne oldu. Bu yıl, diğer yıllardan farklı olarak, takımlara; En İyi Sunum, En Özgün Tasarım ve En İyi Takım Ruhu ödülleri de takdim edildi. 100 üniversite, 28 lise, 9 ortaokul, 10 Bilim ve Sanat Merkezi, 1 Bilim Merkezi ve 1 Deneyap takımı olmak üzere, toplamda 149 takım ödül kazandı.

Yarışmalarda, 3 Milyon Liradan Fazla Ödül Verildi

Yarışmalara, 81 il ve 84 ülkeden, 20.197 takım ve yaklaşık 100.000 genç başvuruda bulundu. Başvuranlar arasından 5.000 finalistin belirlendiği yarışmalarda, gençler, teknoloji geliştirerek mücadele etti. Aylarca süren hazırlık ve jüri değerlendirmelerinin ardından, bazılarında alt kategorilerin de bulunduğu yarışmalarda, dereceye giren takımlara, toplamda 3 milyon liradan fazla ödül verildi.

TEKNOFEST 2020’nin teknoloji yarışmalarının yürütücü ve destekçileri arasında, savunma ve havacılık sektöründen; ASELSAN, BAYKAR, BMC, HAVELSAN, Roketsan, STM, TEI, TUSAŞ, Türksat ve TÜBİTAK gibi kurum ve kuruluşlar yer aldı.

“Geleceğinize Dört Elle Sarılmanızı İstiyorum”

Etkinliği 26 Eylül’de ziyaret eden ve gençlerin projeleriyle yakından ilgilenerek bilgi alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ödül töreninde yaptığı konuşmasında, gençlere moral ve motivasyon verdi: “Bin yıldır bu toprakları vatanımız kılmak uğrunda canlarını ortaya koyan ecdadımız, onca fedakarlığı, sizin bugün ve gelecekte göstereceğiniz başarılar için yapmıştır. Her birinizden bu anlayışla eğitiminize, çalışmalarınıza, geleceğinize dört elle sarılmanızı istiyorum. Biz kurduğumuz güçlü altyapıyla, verdiğimiz desteklerle, sağladığımız fırsatlarla, TEKNOFEST gibi platformlarla sizin yanınızda olmaya devam edeceğiz. Sizlere destek olmakta kararlıyız. Eksikler varsa tamamlarız, hatalar varsa düzeltiriz. İhtiyaçlar varsa gideririz. Engeller varsa kaldırırız. Yeter ki siz hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için mücadele etmekten, gayret göstermekten, emek vermekten vazgeçmeyin.”

HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif Nacar, Sürü İHA Simülasyon yarışmasının ödül töreninde, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya bir hediye takdim etti.

Baykar’dan Uzaktan Eğitim için Tablet Bilgisayar Kampanyası

Baykar, TEKNOFEST kapsamında; Uçan Araba Tasarım Yarışması, Savaşan İHA Yarışması ve Yapay Zekâ Yarışması’nın sponsorluğunu üstlendi. Ayrıca, Baykar Teknik Müdürü ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, 20 Eylül’de, uzaktan eğitime ulaşma fırsatı olmayan öğrenciler için, Baykar olarak, 5.000 adet tablet bilgisayar hediye ettiklerini duyurdu. Bayraktar, TEKNOFEST paydaşlarının da bu kampanyaya destek vermesini umut ettiğini belirtti. Bayraktar’ın çağrısına yanıt gecikmedi ve sektörden pek çok firma, kampanyaya katkıda bulundu. Şu ana kadar kampanyaya katıldığını açıklayan sektör firmaları ve hediye ettikleri tablet bilgisayar sayıları şu şekilde:

 • ASELSAN – 5.000
 • ASFAT – 1.500
 • HAVELSAN – 1.000
 • MKEK – 1.500
 • Roketsan- 1.000
 • STM- 1.000
 • TEI- 1.000
 • TUSAŞ – 5.000
 • Türksat- 1.000

Böylece, şu ana kadar sektör tarafından, toplam 23.000 tablet bilgisayar hediye edilmiş oldu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Baykar Teknik Müdürü ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar ve Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci, Roket Yarışmasına katılan gençleri yalnız bırakmadı.

HAVELSAN, Sürü İHA’ları Yarıştırdı

HAVELSAN, bu yıl, Sürü İHA Simülasyon yarışmasının yürütücülüğünü üstlendi. Simülasyon ortamında icra edilen bu yarışmada, gençler, birden fazla İHA arasında görev paylaşımı, yedekleme ve birbirini tamamlama gibi çeşitli görevleri yerine getirebilecek yazılımlar geliştirdiler.

Yarışmada, Maltepe Üniversitesi’nden Mergen takımı birinci, Eskişehir Teknik Üniversitesi’nden Esteknik Arge takımı ikinci ve ODTÜ’den Anatek Ebabil takımı üçüncü oldu. İTÜ’den Gamma takımı da en iyi sunumu yapan takım oldu. Takımlardan birinci 40.000, ikinci 30.000, üçüncü ise 20.000 liralık ödüle hak kazandı.

Gençler, Roketsan ile Uzaya Uzandı

Roketsan’ın, TÜBİTAK SAGE ile yürütücülüğünü üstlendiği Roket Yarışması’nın uçuş safhası, Tuz Gölü’nde, 2-9 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirildi. Yüksek irtifa, orta irtifa ve alçak irtifa olmak üzere 3 ayrı kategoride düzenlenen yarışmaya başvuran 516 takım arasından, 82’si ön değerlendirme süreçlerini geçmeyi başardı. Lise, lisans ve lisansüstü öğrencilerinden oluşan takımlardan, 4 kg ve üzeri yük taşıyan bir roket tasarlayıp üretmeleri ve fırlatmaya hazır hâle getirerek ateşlemeleri istendi.

Yarışmanın kazananları ise 19 Eylül’de açıklandı. Hem yüksek hem de orta irtifa kategorilerinde birinciliği, Pamukkale Üniversitesi’nden Hazar Roket Takımları elde ederken, alçak irtifa kategorisinde, Tanyeli Roket Takımı liderlik koltuğuna oturdu.

Yüksek irtifa kategorisinde, Genç Mimar Sinan Vefa Roket Takımı, ikinci olma başarısını gösterdi. Bununla birlikte, yarışma şartnamesine göre, asgari isterleri karşılayabilen bir takım olmadığı için, yüksek irtifa kategorisinde üçüncülük ödülü alan olmadı. Orta irtifa kategorisinde, Yıldız Roket Takımı ikinci, YTÜ SİTARE takımı üçüncü olurken alçak irtifa kategorisinde, Anadolu Roket Takımı ikinci, Vefa İnsansız Sistemler Takımı ise üçüncü oldu. Her bir kategoride, birinci gelen takım 50.000 lira, ikinci gelen takım 40.000 lira, üçüncü gelen takım 30.000 lira ödül kazandı. Kazanan takımlar, ödüllerine, TEKNOFEST sırasında düzenlenen törenle kavuştu.

Yarışma sırasında gençleri yalnız bırakmayan Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci, kazanan takımları tebrik ederek: “Güçlü Türkiye vizyonunda yarınların mühendislerini kazandıran bir organizasyonun parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz. ‘Denizlerin altından uzaya kadar milletimize hizmet’ misyonuyla hareket eden Roketsan Ailesi olarak, gençlerimizi desteklemeye her zaman devam edeceğiz.” dedi.

STM, Türkiye Drone Şampiyonası’nı Gerçekleştirdi

TEKNOFEST paydaşlarından STM, etkinlik kapsamında düzenlenen Türkiye Drone Şampiyonası’nın yürütücülüğünü üstlendi. Rumkale’de, özel olarak hazırlanan parkurda gerçekleştirilen yarışmada, Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen, 16 lisanslı pilot mücadele verdi. Pilotlar; tasarım, programlama ve montajlarını kendilerinin yaptığı araçlarla yarıştı. İlk üçe giren pilotlar; Atakan Mercimek, Yasin Can Çelik ve Özgürcan Çelik oldu.

STM yürütücülüğünde düzenlenen Türkiye Drone Şampiyonası’nın birincisi, ödülünü, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan aldı.

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, geliştirdikleri yüksek teknolojili ürün ve çözümlerle Türkiye’nin savunma sanayisi alanındaki ihtiyaçlarının karşılanmasına kritik katkılar sunduklarını belirterek bu kabiliyeti, yurt dışındaki dost ve kardeş ülkelere de taşıdıklarını dile getirdi. STM’nin ana faaliyet alanlarından birinin otonom sistemler olduğunu hatırlatan Güleryüz, şu şekilde devam etti: “STM, Türkiye’de mini ve orta boy otonom sistemlerde öncü bir şirket. Yeni nesil teknolojilerle ürettiğimiz İHA’larda üstendiğimiz bu öncü rolümüzle, ülkemizin bu alanda en çok ilgi gören etkinliği olan Türkiye Drone Şampiyonası’na destek vermekten çok mutluyuz. Parçası olmaktan gurur duyduğumuz şampiyonada başarılı olan ve Dünya Drone Kupa’sında ülkemizi temsil etmeye hak kazanan tüm yarışmacılarımıza şimdiden başarılar diliyorum. STM olarak önümüzdeki süreçte de ülkemizde drone teknolojisini sahiplenmeye, bu teknolojiye ilgi duyan yetenekli gençlerimizi destekleyerek bu alandaki tecrübemizi onlara aktarmaya devam edeceğiz.”

Model Uydular, Türksat Öncülüğünde Mücadele Verdi

Türksat, etkinlik kapsamındaki, Model Uydu yarışmasının yürütücülüğünü üstlendi. Şubat ayında, 149 takım ve yaklaşık 900 öğrencinin başvurusu ile başlayan yarışmada, 22 takım, uçuşların yapıldığı finallere kalmayı başardı. Yarışmanın ilk gününde, uçuş etabı öncesinde, takımların uçuşa uygunluk testleri yapıldı. Yarışmanın uçuş etabı ise Tuz Gölü’nde gerçekleştirildi.

Yarışmanın son gününde, Türksat’ın Gölbaşı yerleşkesinde gerçekleştirilen etapta ise takımlar, Uçuş Sonrası İnceleme sunumlarını yaptılar. Bu etapta, yarışmacıların tümüne hitap eden Türksat Genel Müdürü Cenk Şen, bu yarışmanın kazananının tüm katılımcılar olduğunu belirterek, “Bu yarışma ile çok değerli bir tecrübe kazandığınızı düşünüyorum. Kazanan aslında hepinizsiniz. Ülkemizin geleceği olan siz gençlerimize ayrı ayrı teşekkürü borç biliyorum.” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Türksat Genel Müdürü Cenk Şen, Model Uydu yarışmasına katılan takımları ziyaret etti.

Yarışmada dereceye giren takımlar, TEKNOFEST sırasında açıklandı. Gebze Teknik Üniversitesi’nden SPATİUM Takımı birinci, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden İTÜ APİS ARGE takımı ikinci, Hacettepe Üniversitesi’nden THARSIS-3C takımı ise üçüncü oldu.

TEKNOFEST kapsamında düzenlenen diğer yarışmalara sektörden sponsorluk yapan firmalar ise şunlar oldu:

 • ASELSAN – İnsansız Su Altı Sistemleri
 • TEI – Jet Motor Tasarım Yarışması
 • TUSAŞ – Helikopter Tasarım Yarışması

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.