Ana Sayfa Haberler TEKNOFEST İSTANBUL Hedefine Ulaştı: Teknoloji Tutkunu Gençler, Hayallerine Dokundu

TEKNOFEST İSTANBUL Hedefine Ulaştı: Teknoloji Tutkunu Gençler, Hayallerine Dokundu

MSI Dergisi’nin 166’ncı sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı tarafından organize edilen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST İSTANBUL, 20-23 Eylül tarihlerinde, ilk kez gerçekleştirildi. “Ayakları Yere Basmayan Festival” sloganıyla düzenlenen etkinliğe, savunma ve havacılık sanayisinden de çok sayıda firma katıldı. Festivale katılan gençlere sektörün kabiliyetlerini tanıtan firmalar, gençlerin bu yönde teşvik edilmelerine de katkı sağladı.

Etkinlik; havacılık, uzay ve teknoloji konularında toplumun genelinde farkındalık oluşturmak, bu alanda çalışan gençleri desteklemek, çocukları ve gençleri, geleceğin teknolojileri üzerinde araştırma yapmaya ve çalışmaya özendirmek amacıyla İstanbul Yeni Havalimanı’nda düzenlendi. Milli Savunma Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Savunma Sanayii Başkanlığı ve Gebze Teknik Üniversitesi gibi çeşitli kurumların desteklediği etkinliğe; ASELSAN, Baykar, BMC, HAVELSAN, İGA, İSBAK, ROKETSAN, Türk Hava Yolları (THY), Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ve Türksat da çeşitli katkılar sağladılar. SAHA İSTANBUL kümelenmesinin de bünyesindeki; BİTES, Ermaksan, FEMSAN, Meteksan Savunma, NUMESYS ve TTAF Savunma gibi çeşitli firmalarla katılım sağladığı etkinlikte, savunma ve havacılık sanayisi firmaları, ürün ve kabiliyetlerini gençlere daha yakından tanıtma fırsatını da iyi değerlendirdiler.

Etkinlik sırasında; gençlerin katıldığı teknoloji yarışmaları, havacılık gösterileri, Take-Off Uluslararası Girişim Zirvesi ve çeşitli seminerler de düzenlendi.

Etkinlik, katılımcı sayısı anlamında farkını ortaya koydu. T3 Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Bayraktar’ın, etkinlik sonrasında, sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamaya göre, 4 gün boyunca, etkinliği, yaklaşık 550.000 kişi ziyaret etti. Bayraktar ayrıca, açıklamasında, etkinliğin, günlük katılım sayılarına göre, dünyanın en büyük ikinci havacılık etkinliği olmayı başardığını belirtti.

Yarışmalarda dereceye girenler, ödüllerini, festivalin 3’üncü günü etkinliği ziyaret eden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan aldılar.

 

Yarışmalarda, 2 Milyon Liralık Ödül Dağıtıldı

Etkinliğe katılan gençler; HackIstanbul 2018 CTF, Türk Hava Yolları (THY) ana sponsorluğunda düzenlenen seyahat hackatonu ve World Drone Cup’ın haricinde, 12 farklı teknoloji yarışmasında, kabiliyetlerini gösterme fırsatı yakaladılar. 750 takım halinde, 2.000’in üzerinde yarışmacının katıldığı bu yarışmalar, pek çok kurum ve kuruluş tarafından da çeşitli şekillerde desteklendi. Bu yarışmalar ve destekleyenler şunlar oldu:

 • ASELSAN: İnsansız Su Altı Sistemleri, İnsansız Hava Aracı (İHA) Destekli İnsansız Kara Aracı ve Robotik Fetih 1453 Yarışmaları
 • Baykar: Savaşan İHA ve Sürü İHA Yarışmaları
 • Baykar ve TUSAŞ: Yapay Zekâ Yarışması
 • İGA: Model Uçak Yarışması
 • İSBAK: Robotaksi ve İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışmaları
 • ROKETSAN: Roket Yarışması
 • TÜBİTAK: İHA Yarışması
 • Türksat: Model Uydu Yarışması

T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, etkinlik öncesinde düzenlenen basın toplantısında, bu yarışmalar sırasında, toplamda 2 milyon liralık ödül dağıtılacağını açıkladı. Ayrıca bu yarışmaların pek çoğu öncesinde, katılımcılara; malzeme ve danışmanlık desteklerinin yanında parasal teşvikler de verildi.

SOLOTÜRK’ün yüksek hücum açısı ile gerçekleştirdiği manevralar, izleyenlerin nefeslerini kesti.

 

Take-Off İstanbul, Sektörden Konuklar Ağırladı

TEKNOFEST İSTANBUL, farklı sektörlerde teknoloji odaklı faaliyetler yürütmek isteyen girişimci gençlere de çeşitli fırsatlar sundu. Bu maksatla TEKNOFEST İSTANBUL sırasında, Take-Off İstanbul Uluslararası Girişim Zirvesi düzenlendi. Zirve sırasında, farklı sektörlerde faaliyet gösteren 200 yeni girişim (start-up), değerlendirmeye tabii tutuldu ve 5 farklı sektörel kategoride, bu girişimlere ödüller verildi. Bu sektörel kategoriler şunlar oldu:

 • Enerji ve çevre teknolojileri
 • Sağlık
 • Lojistik, uzay ve savunma teknolojileri
 • Eğitim
 • Tarım ve gıda

50’nin üzerinde konuşmacının yer aldığı zirve, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ve Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci’nin yanı sıra sektörün yakından tanıdığı; TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün ve ROKETSAN Genel Müdür Yardımcısı Sartuk Karasoy’u da konuşmacı olarak ağırladı.

Dikey rüzgâr tünelinde serbest düşüş hissini deneyimleme fırsatı yakalayanlar, heyecanlı dakikalar geçirdi.

 

Gençler Havacılığa Doydu

TEKNOFEST İSTANBUL, havacılık konusunda da katılımcılarına keyifli anlar yaşattı. HÜRKUŞ, SOLOTÜRK ve T129 ATAK helikopterleri ile Türk Yıldızları’nın gerçekleştirdikleri uçuş gösterilerinin yanı sıra pek çok farklı hava aracı da etkinlik alanında sergilendi. Bunlar arasında; Baykar’ın BAYRAKTAR TB2 İHA’sı ile TUSAŞ’ın T625 Helikopteri, HÜRJET ve ANKA İHA’sı da yer aldı. Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterindeki pek çok hava aracı da etkinlikte ziyaretçilerle buluştu. Bunlar; Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait; BLACK HAWK, CH-47 ve T129 ATAK helikopterleri ile A400M, C-130, C-160, F-4, F-16, KT-1 ve T-38 uçakları oldu. THY’ye ait bir adet Airbus A321 yolcu uçağı ve Birleşik Krallık Hava Kuvvetlerine ait bir adet Voyager çok rollü tanker ve nakliye uçağı da etkinlikte statik olarak sergilendi. Etkinliğe katılamayan İstanbullular da THY’ye ait yolcu uçağı ile birlikte gösteri uçuşu yapan Türk Yıldızlarını görme fırsatı yakaladılar.

Türk Yıldızları, gerçekleştirdikleri gösterilerle gençlerin havacılığa yönelme konusundaki motivasyonuna katkı sağladı.

 

Belirli sayıda ziyaretçi, etkinlik alanına kurulan; dikey rüzgâr tünelinde, serbest düşüş hissini deneyimleme ve planetaryumda, yıldızlara daha yakından bakma şansı elde ettiler.

SOLOTÜRK, bir adet ticari jet ve çeşitli kara araçlarının, birbirlerine karşı gerçekleştirdikleri yarış ise TEKNOFEST İSTANBUL’un en çok ilgi çeken aktivitelerinden birisi oldu.

 

Havacılığa merakı olan gençler, hayallerindeki; F-16 (solda) ve F-4 (sağda) gibi uçakları yakından görme fırsatı yakaladılar.

 

Milli Teknoloji Hamlesinde Bir Dönüm Noktası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 22 Eylül’de, TEKNOFEST İSTANBUL’a katılarak bir konuşma gerçekleştirdi ve etkinlikle ilgili şunları söyledi: “Ülkemizin milli teknoloji hamlesinin başarıya ulaşması, teknoloji üreten bir toplum haline dönüşmemiz ile mümkündür. Festivalimize, ülkemizin dört bir yanından gelen binlerce gencimizi ve diğer katılımcılarımızı, işte bu hedefe ulaşmamızı sağlayacak potansiyelimizin örnekleri olarak görüyorum. Milli teknoloji hamlesi doğrultusundaki tüm çalışmaları, Cumhurbaşkanlığı ve ilgili tüm kurumlarımız olarak, sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte desteklemekte kararlıyız. Sadece bu etkinliğin düzenlendiği şu havalimanı bile, ülkemizin teknoloji konusundaki vizyonunun en somut ifadesidir. Hezarfen’in, Ali Kuşçu’nun, Uluğ Bey’in başlattıkları hamleyi, işte bugün, burada, yeni havalimanımızda, çok farklı bir yere taşıyoruz. Yıllardır, başka yerlerdeki gösterilerini hayranlıkla izlediğimiz pek çok etkinlik, artık ülkemizde düzenleniyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, teknoloji yarışmalarında dereceye girenlere de ödüllerini verdi.

TEKNOFEST İSTANBUL’da Öne Çıkanlar

 

ASELSAN, etkinlikte, insansız araçlar konusundaki kabiliyetlerini de ön plana çıkardı. Katmerciler’in Uzaktan Komutalı Atış Platformu (UKAP) üzerine, ASELSAN’ın TEPEGÖZ çok rotorlu İHA’sının entegre edildiği çözüm ise etkinlikte ilk kez sergilendi.

 

 

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler.

Baykar’ın, BAYRAKTAR TB2 SİHA’sı da etkinlikte yerini aldı.

 

BMC POWER, 5 Temmuz’da ilk çalıştırılması başarıyla gerçekleştirilen ve 600 beygire yakın güç
üreten, yerli ve milli olarak geliştirdiği dizel motoru sergiledi. Motor hakkında bilgi alanlar arasında,
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler de vardı.

 

BMC POWER, festival boyunca, güç grubu konusunda eğitimler verdi. Eğitimler sonunda, katılımcılar sertifika da aldılar.

 

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, HAVELSAN’ın Keskin Nişancı Simülatörü’nü de denedi.

Festivalde, siber güvenlik ve simülatör sistemleri konusundaki kabiliyetlerini ön plana çıkaran HAVELSAN, standında, mini yarışmalar düzenledi ve kazananlara ödüller verdi.

ROKETSAN’ın sponsor olduğu Roket Yarışması’nın roket atışları, 11-14 Eylül tarihlerinde, Tuz Gölü’nde gerçekleştirildi. ROKETSAN Genel Müdürü Selçuk Yaşar, atış alanında yaptığı açıklamada, verilecek para ödülünün yanı sıra yarışmada 1’nci olan takımın üyelerini işe almayı garanti ettiklerini söyledi.

Roket Yarışması’nda ateşlenen roketler, festival sırasında, ROKETSAN standında sergilendi.

SAHA İstanbul kümelenmesi, festivalde, bünyesindeki; BİTES, Ermaksan, FEMSAN, Meteksan Savunma, NUMESYS ve TTAF Savunma gibi çeşitli firmalarla yer aldı.

Türksat standını ziyaret edenler arasında, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da vardı.

Türksat Model Uydu Yarışması da festival kapsamındaki yarışmalardan birisiydi. Yarışma kapsamında, sensörlerinden veri toplayan ve yerin görüntüsünü çekerek gezegen atmosferinde iniş yapan faydalı yükü temsil eden model uydular, yarışma heyeti tarafından, bir İHA vasıtasıyla 500 metre yükseklikten yere bırakıldı.

Türksat 4B uydusunu fırlatan PROTON BREEZE-M roketinin ölçekli modeli.

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, festival kapsamında, 19 Eylül’de, TUSAŞ test pilotu Murat Özpala tarafından uçurulan çift kişilik HÜRKUŞ uçağı ile deneme uçuşu gerçekleştirdi.

 

TUSAŞ, öz kaynakları ile geliştirmeye başladığı HÜRJET’in tam ölçekli modelini, açık alanda sergiledi.

 

STM, sergilediği vurucu İHA’lar ile dikkatleri üzerine çekti.

 

Etkinlikte, Birleşik Krallık Hava Kuvvetleri envanterinde 14 adet bulunan Voyager KC3 uçağından biri de sergilendi. Airbus’un sivil havayolu uçağı A330 temel alınarak geliştirilen bu çok rollü tanker ve nakliye uçağında, Rolls-Royce Trent 772B-60 motorları kullanılıyor.

 1,332 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.