Ana Sayfa Haberler TEKNOFEST İstanbul, Yaklaşık 2 Milyon Savunma ve Havacılık Tutkununun Buluşma Noktası Oldu

TEKNOFEST İstanbul, Yaklaşık 2 Milyon Savunma ve Havacılık Tutkununun Buluşma Noktası Oldu

MSI Dergisi’nin 185’inci sayısında yayımlanan TEKNOFEST İstanbul’19 Özel Dosyası’nda yer alan haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı öncülüğünde düzenlenen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST İstanbul, 17-22 Eylül tarihlerinde, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirildi. “Ayakları Yere Basmayan Festival” sloganıyla düzenlenen etkinliğe; savunma, havacılık ve uzay sanayisinden de çok sayıda firma katıldı. Festivali ziyaret eden 7’den 70’e herkese sektörün kabiliyetlerini tanıtan firmalar, gençlerin, gelecekteki çalışma hayatlarında; savunma, havacılık ve uzay sektörünü tercih etmelerinin temellerini attı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TEKNOFEST İstanbul katılımcılarına hitap etti.

 

TEKNOFEST İstanbul; havacılık, uzay ve teknoloji konularında toplumun genelinde farkındalık oluşturmak; bu alanda çalışan gençleri desteklemek; çocukları ve gençleri, geleceğin teknolojileri üzerinde araştırma yapmaya ve çalışmaya özendirmek amacıyla düzenleniyor. İlk kez düzenlendiği 2018 yılında, 550 binden fazla kişiye ev sahipliği yapan festivale, 2019’da 1 milyon 720 bin kişi katıldı. TEKNOFEST İstanbul’da; Türkiye, Rusya ve Ukrayna’ya ait; toplam 38 sivil ve askeri hava aracı sergilendi.

Festivalin paydaşları arasında; Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve TÜBİTAK SAGE gibi kurumlar başta olmak üzere ASELSAN, Baykar, BMC, HAVELSAN, Roketsan, STM, TEI, TR Motor, TUSAŞ ve Türksat gibi sektör firmaları da yer aldı.

TEKNOFEST İstanbul’u, bu yıl, 1 milyon 720 bin kişi ziyaret etti.

 

Tam Bağımsız Türkiye için Milli Teknoloji Hamlesi

Festivalin açılış töreninde, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Türkiye Teknoloji Takımı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar birer konuşma yaptı. Konuşmalarında, Türkiye’nin son yıllarda başlattığı Milli Teknoloji Hamlesi ile kaydettiği ilerlemelere değinen iki isim de gençleri, bu serüvende yer almaya çağırdı.

Bakan Varank, konuşmasında, şu noktalara vurgu yaptı: “Teknoloji üreten bir Türkiye hedefiyle yola çıktık. TEKNOFEST İstanbul, bu yolda coşkumuzu diri tutuyor. Burada düzenlenen etkinlikler ve birbirinden heyecanlı yarışmalar, gençlerimizin ufkunu açıyor, onlara yeni hedefler çiziyor. Bugün burada roket fırlatan, İHA yarıştıran, enerji araçları üreten gençler, yarının en modern uçaklarını, akıllı şehirlerini, uzay araçlarını tasarlayacaklar. Buradaki gençlerden astronotlar, kozmonotlar, bilim insanları, teknoloji girişimcileri çıkacak. Buradaki gençler, bizi hayallerimize taşıyacak… Gençler, girişimci olun, fikir üretin ve en önemlisi icat çıkarın. Hayal etmekten ve o hayallerin peşine düşmekten asla vazgeçmeyin. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak, her bir adımınızda sizlerle birlikteyiz, sizlerle yol yürümek için varız. Türkiye, Milli Teknoloji Hamlesi ile yeni bir döneme girdi. Biz, bu hamlenin 82 milyon tarafından sahiplenilmesini istiyoruz. İşte bu nedenle TEKNOFEST İstanbul gibi organizasyonları çok önemsiyoruz.”

SOLOTÜRK’ün yüksek hücum açısı ile gerçekleştirdiği manevralar, izleyenlerin nefeslerini kesti.

 

Bayraktar da TEKNOFEST İstanbul’un, bu yıl da teknoloji yarışmalarının adresi olduğunu söyleyerek şunları ekledi: “Gençlerimiz, roket yarışmalarında, İHA yarışmalarında, uydu yarışmalarında göklere imza atıyor. Uluslararası Girişim Zirvesi’nde, Siber Güvenlik Yarışması’nda, teknolojide lider olmak için tüm dünya ile yarışıyor. 15 yıl öncesinde, Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuyla Türkiye’nin milli ve özgün İHA’larını geliştirme yolculuğuna çıkmıştık. Bu süre boyunca, ülkemiz binlerce kişinin alın teri ve akıl teriyle sadece İHA’larda değil pek çok alanda büyük gelişmeler gösterdi. TEKNOFEST İstanbul, bu gelişmelerin milletimizle buluştuğu yerin adı oldu. Milletimiz, bu buluşmaya en güçlü şekilde sahip çıktı. Bir kıvılcım, kocaman bir aleve; bir yolculuk adeta toplumsal bir seferberliğe dönüştü. İnanıyorum ki bundan böyle Milli Teknoloji Hamlesi, güçlü ve müreffeh Türkiye’nin yol haritası olarak, milletçe sımsıkı sarıldığımız ortak idealimizdir. 7’den 70’e ele ele vererek tam bağımsız Türkiye yolculuğunda, hep birlikte devam edeceğiz. Medeniyetimizin adalet ve merhamet değerlerini insanlıkla yeniden buluşturacağız. Bu festivalde, gökyüzüne bakan her bir çocuğun gözlerindeki parıltı, en kıymetli umut ışığımızdır.”

Açılış konuşmalarının ardından, festivalin paydaşlarından temsilciler, sahnede yer alan butonlara basarak TEKNOFEST İstanbul’un resmi açılışını gerçekleştirdi.

Türk Yıldızları, gerçekleştirdikleri gösterilerle gençlerin havacılığa yönelme konusundaki motivasyonuna katkı sağladı.

 

Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı Başarıya Ulaştı

TEKNOFEST İstanbul, 21 Eylül’de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve aralarında bakanların da bulunduğu, beraberindeki heyeti ağırladı. Festival alanını dolduran binlerce insana hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, TEKNOFEST İstanbul ile ilgili olarak, “Bu etkinliğin, ülkemizin en önemli markalarından biri haline geleceğine inanıyorum. Burayı gençlerimiz başta olmak üzere milletimizin teknoloji alanında çok sınırlı imkânlara rağmen neler yapılabileceğini gösteren bir platform olarak görüyorum.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasında öne çıkan konular, şunlar oldu: “Geçen yıl TEKNOFEST İstanbul’da bilim insanlarımızın yurda dönüş seferberliğini başlattığımızı ilan etmiş ve dünyanın her yanındaki bilim insanlarımızı Türkiye’ye davet etmiştim. Uluslararası Lider Araştırmacılar Programımız, bu seferberliğin ilk somut örneği oldu. Çağrıyı yaptığımız ilk günden itibaren müthiş bir ilgiyle karşılaştık. Dünyanın en iyi üniversitelerinde, araştırma merkezlerinde ve üst düzey şirketlerinde çalışan Türk ve yabancı akademisyenler bize başvurdu. 17 sene boyunca bilime ve teknolojiye yaptığımız altyapı yatırımlarımız sonucunda güçlü bir ekosistem inşa ettik. Sayıları 207’yi bulan üniversitelerimiz, 1.191 Ar-Ge merkezimiz, 349 tasarım merkezimiz, 84 teknoloji geliştirme bölgemiz ve 112 bin araştırmacımız, bu ekosistemin temel aktörleridir. Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı’yla ülkemize gelen üst düzey araştırmacılar, bu denli zengin bir araştırma ortamında bilimsel çalışma yapacaklar ve inşallah gençlerimize örnek olacaklardır. Bu programdan 98’i Türk, 29’u yabancı olmak üzere 127 üst düzey araştırmacı faydalanarak kritik Ar-Ge projelerinde önemli roller üstleneceklerdir. Yoğun ilgiyle karşılaştığımız Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı’na önümüzdeki dönemde de devam edeceğimizin müjdesini de buradan sizlerle paylaşmak istiyorum. Buna benzer bir çalışmayı yurt içinde çalışan araştırmacılarımız için de geliştireceğiz.”

Rus Şövalyeleri Akrobasi Takımı’nın gösterisi izleyenlerden tam not aldı.

 

Gözler Gökyüzüne Kilitlendi

TEKNOFEST İstanbul’un ilk gününde başlayan hava gösterileri, festival boyunca devam etti. SOLOTÜRK ve Türk Yıldızları’nın gösterilerinin yanı sıra T129 ATAK ve BLACK HAWK (S70) gibi birçok hava aracı da gökyüzünde hünerlerini sergiledi. Festivalin sürpriz konukları ise Rus hava araçları oldu. Festivalin ilk ve ikinci gününde, gökyüzünde hafızalara kazınan bir şova imza atan Su-35 savaş uçağı, izleyenlerden tam not aldı. Yüksek manevra kabiliyeti sayesinde hava-hava mücadelesinde etkin olabilen Su-35’in, ABD’nin Türkiye’yi F-35 programından çıkarma hamlesinin konuşulduğu günlerde ilk kez Türk hava sahasında gösteri yapması ise dikkat çekti. TEKNOFEST İstanbul’da ayrıca, 4 adet Su-30 uçağından oluşan Rus Şövalyeleri Akrobasi Takımı (Russian Knights Aerobatic Team) ve MC-21 300 yolcu uçağı da gösterileriyle yer aldı.

RF-81719 kuyruk numaralı Su-35 savaş uçağı, eşine az rastlanır şovu ile hafızalara kazındı. Sukhoi’nin test pilotu Yury Vashchuk’un kontrolündeki uçağın, daha önce muharip görevler de aldığı, burun kısmına işlenen bomba işaretlerinden anlaşılıyor.

 

Gençler, Yarışma Heyecanını Hep Birlikte Yaşadı

TEKNOFEST İstanbul kapsamında, bu yıl, havacılık, otomotiv, yapay zekâ, simülasyon, su altı araçları, otonom araçlar gibi alanlarda toplam 38 farklı kategoride 19 yarışma düzenlendi. Yarışmalara, Türkiye’nin 81 ilinden ve 122 farklı ülkeden, toplamda 17.773 takım başvuru yaptı ve 2.000’den fazla takım, 50.000 yarışmacı finalist olmaya hak kazandı. Yarışmaların finalinde, kazananlara toplam 3 milyon liranın üzerinde ödül dağıtıldı.

Bu yarışmalar şöyle sıralanıyor:

 • Sürü İHA Simülasyon
 • Türksat Model Uydu
 • Yapay Zekâ
 • Robotik Fetih 1453
 • İnsansız Su Altı Sistemleri
 • TÜBİTAK İnsansız Hava Aracı
 • İnsanlık Yararına Teknoloji
 • Savaşan İHA
 • Uçan Araba Tasarım
 • TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç
 • Robotaksi-Binek Otonom Araç
 • Turbofan Motor Tasarım
 • Mini Jet Radyal Kompresör Tasarım
 • Robotik Yarışmaları
 • Hack İstanbul
 • THY Travel Datathon
 • World Drone Cup
 • TÜBİTAK Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri

Öte yandan TEKNOFEST İstanbul; Robotumu Kodluyorum, Roketimi Tasarlıyorum, Nanoteknoloji, Uzay Taşları gibi birçok atölyeye de ev sahipliği yaptı. Festival, bunların yanı sıra 4’üncü İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı, Take Off Uluslararası Girişim Zirvesi ve Yurt Dışındaki Türk Bilim İnsanları Kurultayı gibi etkinliklere de ev sahipliği yaparak gençlerin ilham kaynağı oldu.

 862 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.