Ana Sayfa Haberler TEKNOFEST Roket Yarışması’nda 81 Takımın Mücadelesi Başladı

TEKNOFEST Roket Yarışması’nda 81 Takımın Mücadelesi Başladı

TEKNOFEST kapsamında düzenlenen ve Roketsan’ın yürütücülüğünde gerçekleştirilen Roket Yarışması’nın finali, 1 Ağustos’ta, Aksaray Atış Alanı’nda başladı. Bu yılki finalde, yarışmaya başvuran 455 takım arasında, Atışa Hazırlık Raporu (AHR) aşamasını başarıyla tamamlayan 81’i yarışacak. Final mücadelesi, 10 Ağustos’ta tamamlanacak. Dereceye giren takımlar, 30 Ağustos – 4 Eylül tarihleri arasında Samsun Çarşamba Havalimanı’nda düzenlenecek olan TEKNOFEST’te duyurulacak.

Lise, ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencilerinin takım olarak katılımına açık olan yarışma; lise (5000 feet), orta irtifa (10.000 feet), zorlu görev (10.000 feet)  ve yüksek irtifa (20.000 feet)  kategorilerinden oluşuyor. Yarışmada temel olarak, takımların tasarlayıp ürettikleri roketlerin hedef irtifaya erişmesi, roket içerisinde taşınan asgari 4 kg’lık faydalı yükün roketten çeşitli yöntemlerle ayrılması; hem roket bileşenleri hem de faydalı yükün paraşütle yere sağlam indirilerek kurtarılması hedefleniyor.

Finale kalan takımlardan 29’u lise kategorisinde, 47’si orta irtifa kategorisinde, 4’ü yüksek irtifa kategorisinde, 1’i de zorlu görev kategorisinde mücadele edecek.

Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci, yarışmada finale kalan tüm takımlara başarılar dileyerek şunları söyledi: “Burada ter döken bütün arkadaşlarımız gelecekte ülkemize güç verecek, Milli Teknoloji Hamlesi’nin birer neferi olacaklar. Gençlerimizin heyecanına ortak olmaktan ve gençlerimizi desteklemekten çok büyük gurur ve kıvanç duyuyoruz. Bu yarışmaya katılan her bir gencimiz her bir takımımız başarılı olsa da olmasa da bu sahadaki deneyimi özümseyerek bunun karşılığını mutlaka alacaktır. Ve şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki TEKNOFEST kuşağı gençlerimiz olduğu sürece geleceğe güvenle bakıyoruz, bu yeteneklerimizle Roketsan çatısı altında buluşmak için can atıyoruz. Kendine güvenen, yeteneklerini sergilemek isteyen tüm gençlerimizi önümüzdeki yıllarda Roket Yarışması’nda görmek istiyoruz.”

 56 Toplam Görüntüleme,  4 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.