Ana Sayfa Haberler Roketsan Sponsorluğundaki Roket Yarışması, 544 Başvuru ile Kendi Rekorunu Kırdı

Roketsan Sponsorluğundaki Roket Yarışması, 544 Başvuru ile Kendi Rekorunu Kırdı

TEKNOFEST 2021 için hazırlıklar tüm hızıyla devam ederken, festival kapsamında düzenlenen Roket Yarışması için başvurular sona erdi. 544 takımın ilgi göstermesi ile bu yıl rekor sayıda başvuru gerçekleşmiş oldu. Yarışmanın sponsorlarından Roketsan, gelişmeyi, 29 Mart’ta duyurdu.

Bu yıl dördüncü kez öğrencileri ağırlayacak olan Roket Yarışması, öğrencilerin uzay teknolojileri ve roket bilimi alanlarına olan ilgilerini artırmak ve bu alandaki kabiliyetlerini geliştirmek üzere düzenleniyor. Lise, ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencilerinin takım olarak başvurduğu yarışmada 4 farklı kategori yer alıyor. Bu kategoriler, lise, orta irtifa, zorlu görev ve yüksek irtifa şeklinde sıralanıyor. Yarışmada temel olarak, takımların tasarlayıp ürettikleri roketlerin hedef irtifaya erişmesi, roket içerisinde taşınan asgari 4 kilogramlık faydalı yükün roketten çeşitli yöntemlerle ayrılması; hem roket bileşenleri hem de faydalı yükün paraşütle yere sağlam indirilerek kurtarılması hedefleniyor. Yarışma kategorilerindeki hedef irtifalar ise şu şekilde:

  • Lise: 5.000 feet
  • Orta irtifa: 10.000 feet
  • Zorlu görev: 10.000 feet
  • Yüksek irtifa 20.000 feet

Bu sene en fazla başvuru orta irtifa kategorisinde 296 takım ile gerçekleşirken, bunu 223 başvuru ile lise kategorisi takip etti. 21 takım yüksek irtifa kategorisi için başvururken, 4 takım, bu yıl ilk defa açılan zorlu görev kategorisine başvurularını yaptı.

Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı çatısı altında, Roketsan ve TÜBİTAK SAGE yürütücülüğünde düzenlenen yarışmada, roketler, 1-12 Eylül tarihleri arasında Aksaray’da bulunan Tuz Gölü’nden ateşlenecek. Yarışmada dereceye giren takımlar ise 21-26 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenlenecek olan TEKNOFEST sırasında duyurulacak.

Yarışma kapsamında takımların, Ön Tasarım Raporu, Kritik Tasarım Raporu ve Atış Hazırlık Raporu olmak üzere 3 farklı rapor hazırlamaları bekleniyor. Ön Tasarım Raporlarının değerlendirme sonuçlarına göre gerçekleşecek ön eleme sonrası maddi destek almaya hak kazanan takımlar, Kritik Tasarım Raporlarının değerlendirme sonuçlarına göre belirlenecek. Takımlar, tasarımlarını; yayınlanan Motor Kataloglarından seçecekleri bir roket motoruna göre yapabilecek.

#MilliTeknolojiHamlesi #TEKNOFEST #RoketYarışması

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.