Ana Sayfa Haberler TEKNOFEST, Kendini Bilim ve Teknolojiye Adayan Gençlere Verilen Desteği Bir Kez Daha Gösterdi

TEKNOFEST, Kendini Bilim ve Teknolojiye Adayan Gençlere Verilen Desteği Bir Kez Daha Gösterdi

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında, Aksaray’daki Tuz Gölü’nde düzenlenen Roket Yarışması, 8-9 Eylül tarihlerinde önemli konuklar ağırladı. Yarışma alanını ziyaret eden; Sanayii ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar ve Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci, verdikleri mesajlar ile yarışmada mücadele eden gençlere destek oldu. Bu konuklara, Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu ve Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer de eşlik etti.

Sanayii ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, geleceğin bilim insanlarını ve başarılı mühendislerini bu tarz yarışmalarla yetiştirmeye çalıştıklarını belirtti: “En önemli yatırım insana yapılan yatırımdır. Gençlerin önünü açacak ve onları bilime, teknolojiye yönlendirecek farklı faaliyetler gerçekleştiriyoruz ve TEKNOFEST bunların en önemlilerinden bir tanesi. TEKNOFEST ile Eylül ayını teknoloji ayına çeviriyoruz. Teknolojiyi ve bilime olan farkındalığı toplumsal olarak sahiplendirmek istiyoruz. Biliyoruz ki bu yarışmalara katılan mühendislerimiz geleceğin en başarılı mühendisleri ve uzay araştırmalarını yapan bilim insanları olacak ve Türkiye’nin hedeflerine ulaşmasında en önemli görevleri icra edecekler.”

Yarışmayı değerlendiren ve gençlerin heyecanına ortak olan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, şu şekilde konuştu: “Daha önce hayalini kurduğumuz şeyler şu anda gerçekleşiyor. 5-10 sene sonrasının da büyük hayallerini kurup oraya doğru gerçekçi adımlarla ilerliyoruz. Şu anda yapılanlar da zaten bunun adımları. Bu zirveye giden yolculukta merdivenleri çıkmak gibi ve biz de bu yolda gençlerimiz ile birlikte ilerliyoruz. Bugünün gençleri yarının büyükleri. Onlar mesleklerinde daha da olgunlaştığı zaman Türkiye’yi zirveye taşıyacak adımların mimarları olacaklar. Biz de bugün onlarla bir arada bulunmanın gururunu yaşıyoruz. İnşallah ileride daha büyük başarılara imza attıkları günde ‘Biz o gün onlarla beraberdik’ diye bugünleri anacağız ve onların yaşadığı gurura ortak olmanın verdiği memnuniyeti bizler de hissedeceğiz.”

T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, gençlerin TEKNOFEST’e olan ilgisinin her yıl arttığının altını çizdi: “Yarışmalara gelen başvurulardan gençlerin her yıl yarışmaya olan ilgilerinin arttığını görüyoruz. İlk yıl 20 bin, ikinci yıl 50 bin ve pandemi şartlarına rağmen üçüncü yıl 100 bin olan başvuru sayısı bu yıl 200 bine ulaştı. TEKNOFEST açık ara dünyadaki en büyük teknoloji yarışma platformudur. 81 ilimizden rağbet görüyoruz. Bu yarışmalar yüksek teknoloji ve geleceğin trendlerini içeren ve İHA ve SİHA’larda olduğu gibi ülkemizin adını yüksek teknolojide dünyaya kazıyacak yarışmalar. 35 farklı kategori var ve bunlardan çoğu sivil ve uzay çalışmalarına hazırlık sağlıyor. TEKNOFEST bu yıl tedbirler alınarak 21-26 Eylül tarihlerinde İstanbul Atatürk Havalimanı’nda kamuya açık olarak gerçekleştirilecek.”

Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci ise bu tip yarışmaların, gençlerin kariyerinin önünü açacağına değindi: “Her geçen gün daha profesyonel, daha deneyimli ekiplerin sahada olduğunu görmek ve onların gelişimini gözlemek bizler için çok önemli. Ayrıca biz burada, gelecekte Roketsan’daki ağabeylerinden bayrağı devralacak mühendis arkadaşları da belirlemek istiyoruz. Başarılı olsa da olmasa da bu sahadaki deneyimi özümseyenler bunun karşılığını mutlaka alacaktır. Bizler insan kaynağı olarak şu ana kadar bu sahada yaklaşık 20 arkadaşımızı kendi takım arkadaşımız olarak aramıza kattık ve 25 arkadaşımıza da staj imkânı sağladık. Bundan sonra bu sayının katlanarak artacağını düşünüyorum çünkü burada yaptıkları iş bizim Roketsan’da yaptığımız işlerin küçük ölçekli örneği sayılabilir. Onların bu deneyimi TEKNOFEST sayesinde baştan sona yaşaması gerçekten çok güzel bir gelişme”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.