Ana Sayfa Haberler TEKNOFEST’te Mücadele Veren Savaşan İHA’lar, Hedefe Kilitlenip Kaçınma Manevrası Yapıyor

TEKNOFEST’te Mücadele Veren Savaşan İHA’lar, Hedefe Kilitlenip Kaçınma Manevrası Yapıyor

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında, Baykar yürütücülüğünde düzenlenen Savaşan İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışması, 6-9 Eylül tarihleri arasında, Bursa Yunuseli Havalimanı’nda gerçekleştiriliyor. Yarışmaya katılan takımlar tarafından geliştirilen İHA’lar, kendi aralarında simüle edilmiş hava-hava muharebeleri gerçekleştiriyor.

Lise ve üniversite öğrencileri ile mezunların katıldığı yarışmada, finale kalmayı başaran 42 takım, Sabit Kanat ve Döner Kanat kategorilerinde kıyasıya mücadele ediyor. Yarışma kapsamında, her bir İHA’nın, kendi manevra kabiliyetlerini kullanarak, rakip İHA’lara mümkün olduğunca fazla kez kilitlenmesi ve rakip İHA’ların kendisine karşı yapacağı kilitlemelerden agresif manevralar yaparak kaçınması gerekiyor. Yarışmada, kilitleme işlemi İHA’lar üzerinde bulunan ve sabit şekilde ileri bakan kameralar kullanarak yapılıyor. Rakip İHA’yı, sabit kamerasının ekran görüntüsünde belirli bir süre boyunca tutabilen İHA’lar, başarılı şekilde kilitleme ve vuruş yapmış sayılıyor. Kontrollü bir ortamda icra edilecek bu yarışma ile gençlerin bu alanda deneyim kazanması ve becerilerini geliştirmeleri amaçlanıyor.

Uçuş görevlerinin tamamlanmasının ardından değerlendirmeler sonucu belirlenen puanlara göre başarılı olan ve dereceye giren takımlar, ödüllerini 21-26 Eylül tarihlerinde Atatürk Havalimanı’nda düzenlenecek TEKNOFEST sırasında alacaklar. Festivalin en yüksek ödüllü yarışması olan Savaşan İHA Yarışması’nda Sabit Kanat kategorisinde birincilik ödülü 250 bin lira, ikincilik ödülü 150 bin lira, üçüncülük ödülü ise 100 bin lira olarak belirlendi. Döner Kanat kategorisinde ise birincilik ödülü 50 bin lira, ikincilik ödülü 30 bin lira, üçüncülük ödülü ise 20 bin lira değerinde.

Bakan Yardımcısı Kacır, Gençleri Ziyaret Etti

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı ve TEKNOFEST İcra Kurulu Başkanı Mehmet Fatih Kacır ile Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yarışma kapsamında teknoloji tutkunu gençlerle bir araya geldi. Yarışan takımları ziyaret eden Kacır, gençlerin ilk günkü yarışma heyecanını paylaşarak İHA’larını yerinde inceledi. Yarışmaya katılan takımların hazırlık sürecindeki deneyimlerini dinleyen ve öğrencileri uzay ve teknoloji alanındaki başarılarından dolayı tebrik eden Kacır, Milli Teknoloji Hamlesi yoluna gönül veren bütün gençlerin birer şampiyon olduğunu söyleyerek öğrencileri cesaretlendirdi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.