Ana Sayfa Haberler TEKNOFEST’e 5 Gün Kaldı

TEKNOFEST’e 5 Gün Kaldı

Sahne Senin etkinliğinde gençler, katılımcı ve ziyaretçilere yeteneklerini sergileme fırsatı bulacak.

TEKNOFEST bu sene, 30 Ağustos- 4 Eylül 2022 tarihleri arasında, Milli Mücadele’nin başladığı şehir olan Samsun’da, teknoloji meraklılarıyla buluşacak. Samsun Çarşamba Havalimanında düzenlenecek festivalin kayıt başvuruları, www.teknofest.org adresinden yapılabiliyor.

TEKNOFEST, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı yürütücülüğünde, Türkiye’nin milli teknoloji ekosisteminde kritik rol oynayan bakanlıkların, başkanlıkların, kamu ve özel sektör kuruluşlarının, akademik kurumların ve medya şirketlerinin de aralarında bulunduğu 101 kurumla birlikte gerçekleştiriliyor.

TEKNOFEST’te yarışıp dereceye giren takımlara 7 milyon lira üzerinde ödül verilecek.

Dereceye Girenlere 7 Milyon Liranın Üzerinde Ödül

Teknoloji üretme ve geliştirme konusunda gençlerin ilgisini arttırması hedeflenen TEKNOFEST kapsamında düzenlenen “Teknoloji Yarışmaları”, bu yıl 40 ana yarışma altında, 99 farklı kategoride düzenlendi. Yarışmalara, Türkiye’de 81 ilden başvuru yapılırken dünyadan da 107 ülkeden başvurular geldi. Toplamda 150 binin üzerinde takım, 600 binin üzerinde katılımcı başvuruda bulundu.

Yarışmalar kapsamında ön eleme aşamasını geçen takımlara 22 milyon liranın üzerinde malzeme desteği verildi. Dereceye giren takımlara ise 7 milyon liranın üzerinde ödül verilecek.

MMU’nun Tam Ölçekli Modeli Sergilenecek

Festivalde; AKINCI Taaruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA), Bayraktar TB2, HÜRKUŞ, T129 ATAK, GÖKBEY, AKSUNGUR ve Türk Silahlı Kuvvetlerine ait F-16 uçakları ile SOLOTÜRK ve Türk Yıldızları’nın akrobasi uçuşları semayı renklendirecek.

Ziyaretçiler, festival kapsamında düzenlenen “Refik Anadol Makine Hatıraları: Uzay Sergisi”, bilim gösterileri, dikey rüzgar tüneli ve sanal gerçeklik tüneliyle de 6 gün boyunca farklı deneyimler yaşayacak.

Statik sergi alanında sergilenecek BAYRAKTAR Kızılelma (MİUS) , HÜRJET, AKINCI, F-16, F-4, AS-532 Eurocopter, T-38, CN-235, ATAK 2, HÜRKUŞ, TB-2, AB 412, ANKA, GÖKBEY, Bell 429’un yanı sıra; MMU’nun tam ölçekli modeli ziyaretçilerin ilgisine sunulacak.  

Festival kapsamında düzenlenen Sahne Senin etkinliğinde de gençler, katılımcı ve ziyaretçilere yeteneklerini sergileme fırsatı bulacak.

TEKNOFEST Konserleri kapsamında Kıraç, Zara, Uğur Işılak, Resul Dindar ve İlyas Yalçıntaş da sahne alacak.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.