Ana Sayfa Haberler TEKNOFEST’in Dördüncü Gününde Yerde Heyecan Gökte Gurur Vardı

TEKNOFEST’in Dördüncü Gününde Yerde Heyecan Gökte Gurur Vardı

Cumhuriyetin 100. yılında ilk kez başkentte düzenlenen TEKNOFEST Ankara, dördüncü gününde dopdolu programı ile büyük ilgi gördü. Festival alanındaki etkinliklerde renkli görüntüler oluşurken, Ankara semalarında yapılan gösteriler nefes kesti.

Yerli ve milli üretim hava araçları GÖKBEY ve ANKA gökyüzünde pasaj uçuş gerçekleştirdi. Türk Yıldızları ve Bayraktar AKINCI’nın yaptığı kol uçuşu ve SOLOTÜRK’ün gösterisi izleyicilerden büyük alkış aldı. ATAK, Jandarma Çelik Kanatlar gösterisi, CN-235 CASA’dan gerçekleşen paraşüt atlayışı ve S-70 ile BELL-429’un selamlama geçidi Ankara semalarında dikkat çekti. 

İlk Uzay Yolcuları Ziyaretçilerle Buluştu

Ankara Etimesgut Havalimanı’nda binlerce kişiyi ağırlayan festivalde, Milli Uzay Programı kapsamında Türkiye’nin insanlı ilk uzay görevi için seçilen ve Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidecek Alper Gezeravcı ve yedek olarak seçilen Tuva Cihangir Atasever, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile birlikte ziyaretçilerle buluştu.

Bakan Kacır, “İlk yola çıktığımızda TEKNOFEST’i sadece bir teknoloji festivali değil havacılık ve uzay festivali olarak da planladık. Nasıl savunma sanayisinde, havacılıkta ülkemiz çok büyük işlere imza attıysa önümüzdeki yıllarda da uzay alanında büyük projelere imza atmayı hedefledik.” dedi. Öte yandan dördüncü gününde Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ve Ankara Valisi Vasip Şahin de festivali ziyaret etti. 

Mazhar Alanson TEKNOFEST Sahnesinde

TEKNOFEST ana sahnesi dördüncü günün akşamında Mazhar Alanson’u misafir etti. MFÖ üçlüsünden Özkan Uğur’un vefatının ardından ilk kez sahneye çıkan Mazhar Alanson ziyaretçilere keyifli saatler yaşattı. Teknoloji ve girişim yarışmaları, fuar etkinlik alanları ile beraber Bilim Sokağında bulunan 6-14 yaş grubuna yönelik atölye çalışmaları, Hava ve Kara Araçları Sergisi, Planetaryum, Dikey Rüzgâr Tüneli, İklim Tüneli, Sanal Gerçeklik Tüneli, Güneş Gözlem Etkinliği, Uzay Temalı Şişme Oyun Parkı, Öğrencilerle İlk Uçuş Etkinliği, Pedallı Uçuş Etkinliği, Refik Anadol’un “Makine Hatıraları: Uzay” Sergisi, Sahne Senin Etkinliği, bu sene ilk defa düzenlenen TEKNOFEST Keşif Oyunu ve daha birçok aktivite ile festival ziyaretçileri heyecan dolu saatler yaşadı.

TEKNOFEST Ankara’da, her yıl olduğu gibi tanıtım ve etkinlik stantlarıyla katılımcı firmalar da yer aldı. 103 paydaş kurum ve 16 sponsor, 11 sektörden 90 firma, 41 food court katılımcısı olmak üzere 131 katılımcı firma tarafından açılan 158 stant ile beraber toplam 261 stant festivale katıldı. Festival, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ana yürütücülüğünde, Türkiye’nin milli teknoloji ekosisteminde kritik rol oynayan bakanlıkların, başkanlıkların, kamu ve özel sektör kuruluşlarının, akademik kurumların ve medya şirketlerinin de aralarında bulunduğu 125 kurumla birlikte düzenleniyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.