Ana Sayfa Haberler Teknokar, Ar-Ge Çalışmalarının Meyvelerini IDEF’te Gözler Önüne Serdi

Teknokar, Ar-Ge Çalışmalarının Meyvelerini IDEF’te Gözler Önüne Serdi

MSI Dergisi’nin 181’inci sayısında yayımlanan IDEF’19 Özel Dosyası’nın ikinci bölümündeki haber aşağıda paylaşılmıştır:

 

Sektörde, daha çok kablaj ve kablo takımları (harness) alanındaki çalışmaları ile bilinen Teknokar, 2017 yılında kurduğu Ar-Ge ekibinin farklı ana yükleniciler için geliştirdiği yaklaşık 30 farklı RF ürününü, IDEF’te ilk defa sergiledi. Bunların arasında; savunma sanayisine yönelik RF-mikrodalga alanında aktif ürünler olan füze üstü telemetre göndermeci, uçuş sonlandırma almacı ve pasif ürünler olan güç bölücü, kuplör, zayıflatıcı, filtre, diplexer gibi bileşenler yar aldı. Ayrıca, hâlihazırda füze sistemlerinde kullanılan ve Teknokar tarafından yerlileştirmiş olan S-bant blade, S-bant yama ve UHF bant blade antenlerinin yanı sıra TÜBİTAK 1507 Projesi desteği ile yürütülen füze üstü konformal sarmal anten modeli de sergilendi.

Teknokar, Ar-Ge ekibinin, lisanslı yazılım ve cihaz yetkinliğine vurgu yapıyor. Firma, kendi ekibinin çalışmalarının yanı sıra RF konusunda üniversitelerle de iş birlikleri yapıyor. Firmanın hedefinde ise alt sistem geliştirme ve ürün sahibi olmak yer alıyor.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Teknokar’ın yeni ürünleri hakkında bilgi aldı.

 

THY Teknik A.Ş. Genel Müdür Danışmanı Halil Tokel, Teknokar standını ziyaret etti.

Kablaj ve kablo takımları alanında 15 yıllık bir geçmişe sahip olan Teknokar, son 2 yılda hızlandırdığı Ar-Ge çalışmaları ve son 1 yıldır sürdürdüğü kurumsallaşma çalışmaları ile bir değişim geçiriyor. Yaklaşık 100 kişilik bir büyüklüğe ulaşan firmanın çalışanlarının yaklaşık dörtte biri mühendis. Kurumsallaşma çalışmaları kapsamında Teknokar, süreçlerini ve organizasyon şemasını da yeniliyor. Kablaj ve kablo takımları alanındaki tecrübesi ise firmanın özellikle üretim ve kalite alanlarındaki kabiliyetlerinin üst düzeyde devamlılığını sağlıyor. Teknokar, AS 9100 başta olmak üzere, çeşitli sertifikasyonlara da sahip. Ayrıca, onaylı tedarikçisi olduğu TUSAŞ öncülüğünde IAQG (International Aerospace Quality Group / Uluslararası Havacılık ve Uzay Kalite Grubu) çalışmaları dâhilinde “9100 AIMM – Model Criteria – Batch 1 Validation” çalışma grubuna seçilen Avrupa’da 8 firmadan biri oldu. Firma, 6 yıldır etkin olarak kullandığı kurumsal kaynak sistemi ile lot bazlı %100 izlenebilirlik de sağlıyor.

Teknokar, bu noktada, faaliyetlerini; alt sistem geliştirme, ürün sahibi olma ve ihracat ile genişletmeyi hedefliyor. Bu kapsamda, ana yüklenicilerin, yerlileşme çalışmaları kapsamında yayınladığı listeleri takip ediyor. Bu listelerde yer alan, özellikle RF sistemlerle ilgili çalışmalar yürütüyor. Alt sistem geliştirmenin ve ürün sahibi olmanın, ihracatın da kapılarını açacağını değerlendiriyor.

Teknokar, standında, RF alanındaki ürünlerinin yanı sıra kablaj ve kablo takımları ile ilgili çalışmalarına da yer verdi. Hem hava hem de kara platformları için üretim yapan firma, ürünlerini, kullanıldığı platformların maketlerini ile birlikte sergiledi.

 1,056 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.