Ana Sayfa Haberler Teknoloji ile Sanatın Buluştuğu CANiK Üretim Tesisi, “ART of Defence” ile Dünyaya Açıldı

Teknoloji ile Sanatın Buluştuğu CANiK Üretim Tesisi, “ART of Defence” ile Dünyaya Açıldı

Dünyanın önde gelen ateşli silah üreticilerinden CANiK, savunma sektöründe teknoloji ile sanatı yeni bir çalışmada buluşturdu. Efsanelere konu olan ve Türkiye’nin bağımsızlık savaşının başladığı Samsun’da yer alan, dünyadaki en güçlü silahlarının üretildiği CANiK fabrikası, “ART of Defence” belgeseli ile dünyaya açıldı. CANiK’in görsel bir şölene dönüşen belgeselinde, dünyanın en dayanıklı silahlarının üretildiği görkemli ve yüksek teknoloji eseri tesisin öyküsü anlatılıyor.

İlham Verici Bir Yolculuk

Yaklaşık 3 yıllık bir dönemde, farklı disiplinlerde çalışmalar yapan dünyaca ünlü Türk sanatçılar tarafından ortaya konulan eserlerle şekillenen üretim tesisi, mitolojiden günümüze üretimin estetikle buluştuğu bir boyuta dikkat çekiyor. Fabrikanın girişinde, CANiK tarafından üretilen milli ağır makineli tüfek CANiK M2 QCB’nin altından yapılmış özel bir versiyonunu elinde tutan mitolojik kahraman Heimdall, adeta evrenin koruyuculuğunu üstleniyor. Herkül’ün modern dünyaya adapte edildiği bu eser, göz kamaştırıcı heybetiyle görenleri hayran bırakıyor. Bilim ve teknolojinin yanı sıra insanın, sanatın ve tutkunun merkezi olarak konumlandırılan tesis, görenleri ilham verici bir yolculuğa çıkarıyor.

Sanat ve Kusursuzluğun Buluşması

Samsun Yurt Savunma (SYS) Genel Müdürü Cahit Utku Aral, “Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına adım attığımız ve şirketimizin çeyrek asrını kutladığımız bu dönemde, vizyonumuzu ve gelecek planlarımızı bir belgesel ile dünyaya duyurmak istedik. Üretimde sanatı ve kusursuzluğu buluşturduğumuz benzersiz yolculuğumuzu, “ART of Defence” ile anlatıyoruz. Fabrikamızda, geleneksel üretimin ötesine geçerek, estetikle işlevselliği birleştiriyoruz. Burada her parça, ustalıkla işleniyor ve tüm detaylarıyla birer sanat eseri haline getiriliyor.” dedi.

Çalışanlara İlham Veriyor

Belgesel ile sadece üretim teknolojilerinin geldiği noktayı değil, Samsun’un dünya ve Türkiye için önemini de vurguladıklarını ifade eden Aral, şunları söyledi: “Bizim gözümüzde hepsi birer sanat eseri olan ürünlerimizin üretildiği, birbirinden değerli sanatçılar ve mimarlarla bu kente inşa ettiğimiz dört fabrika içerisindeki ana fabrikamızı da tanıtmış olduk. Fabrikamızın her bir köşesinde mükemmel uyumlulukla sunulmuş çalışmalar bulunuyor. Bu dokunuşlar, çalışanlarımıza da ilham oluyor; onları motive ediyor. Bu belgesel ile sanat ve teknolojinin muhteşem bir birleşimi olan bir fabrikamızın kapılarını tüm dünyaya gururla açıyoruz.”

“ART of Defence” belgeseli, CANiK’in tüm sosyal medya kanallarında izlenebiliyor. 

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.