Ana Sayfa Haberler Teknopark İstanbul Çevreye Duyarlılığını, Temel Sıfır Atık Belgesi ile Taçlandırdı

Teknopark İstanbul Çevreye Duyarlılığını, Temel Sıfır Atık Belgesi ile Taçlandırdı

İstanbul’da Temel Sıfır Atık Belgesi alan ilk özel şirket, Teknopark İstanbul oldu. Belgesini İstanbul Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden alan Teknopark İstanbul, aynı zamanda, Türkiye’de sıfır atık belgesi alan ilk teknopark unvanına da kavuştu.

Savunma Sanayii Başkanlığı ve İstanbul Ticaret Odası ortaklığında kurulan Teknopark İstanbul’da sıfır atık projesi kapsamında yürütülen çalışmalar, 2019 yılında başladı. Teknopark İstanbul idari işler ekibi, öncelikle, Sıfır Atık Projesi kapsamda takımlar oluşturarak gerekli eğitim programlarını tamamladılar. Daha sonra, teknoparkta yer alan firmalara ve firma personeline, sıfır atık konusunda eğitim verilerek farkındalık yaratılması sağlandı. Akabinde, Teknopark İstanbul Çevre Danışmanı tarafından hazırlanan ”Sıfır Atık Uygulama Rehberi”, teknoparkta yer alan tüm Ar Ge firmaları ile hizmet alınan tüm firmalara iletildi. Ticari alanların atık yönetimi konusunda denetlenmesinin ardından Teknopark İstanbul, 2020 Ağustos ayı itibariyle Temel sıfır Atık Belgesi’ni alarak çevreye duyarlılığını belgeledi. Teknopark İstanbul, sıfır atık projesi kapsamında çıtayı daha da yükselterek; Gümüş, Altın ve Platin Sıfır Atık belgelerini almayı da hedefliyor.

Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu

 Teknopark İstanbul olarak çevre duyarlılıklarının üst seviyede olduğunu ifade eden Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu, proje kapsamında elde edilen kazanımları şu şekilde özetliyor: “Sıfır atık programları tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük bir önem arz ediyor. Teknopark İstanbul olarak ‘Sıfır Atık Sıfır Kayıp’ mottosuyla başarılı bir sıfır atık programı yürütmenin mutluluğunu yaşıyoruz. 2019’da uygulamaya başladığımız sıfır atık programlarımızla; 231 ağacın kesilmesini önledik, 23 bin 813 litre ham petrolün kullanılmasının önüne geçtik, 5,43 ton ham maddenin kullanılmasını engelledik, 380 m3 su tasarrufu sağlayarak doğal su kaynaklarını koruduk ve 110430 kilowatt/saat enerji tasarrufu sağladık. Bu rakamlar bizim için oldukça mutluluk verici ve 2021 yılının sonunda bu kazançların %50 arttırılmasını hedefliyoruz.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.