Ana Sayfa Haberler Teknopark İstanbul, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ve Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’i Ağırladı

Teknopark İstanbul, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ve Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’i Ağırladı

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ve Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, 21 Mayıs’ta, Türkiye’nin yüksek teknoloji merkezi Teknopark İstanbul’u ziyaret etti. Teknopark İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Yerebakan ve Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu,  konukları, Teknopark İstanbul hakkında bilgilendirmelerdi.

Teknopark İstanbul kampüsünde incelemelerde bulunan Bakan Pakdemirli, 3’üncü Etap’ın inşaat faaliyetlerini ve firmaların taşınmaya başladığı Türkiye’nin en büyük kuluçka merkezini de yerinde inceledi. Ziyaret sırasında, ileri tarım teknolojileri alanında çalışmalar yürüten Teknopark İstanbul firmalarından; Sanlab, CTech, Accenture ve Altınay, bu alandaki kabiliyetlerini anlattı. Kuluçka merkezindeki girişimlerden; Bacpolyzyme, Organiker, Scalar Vision, -B2metric, Alpera, Xena Vision ve Move on ise heyete yaptıkları sunumlarla Türkiye’nin Tarım 5.0 vizyonunun şekillenmesinde sunabilecekleri hizmetleri aktardı.

“Bakanlık olarak sürdürülebilir ve verimli tarım politikalarımızda önceliklendirdiğimiz konuların başında kamu-sanayi-üniversite işbirlikleri, inovasyon ve Ar-Ge geliyor.” şeklinde konuşan Dr. Pakdemirli, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün ziyaret gerçekleştirdiğimiz Teknopark İstanbul ve ev sahipliği yaptığı şirketler de sürdürdüğümüz tarım politikalarımızı başarıyla hayata geçirmemizde kritik bir rol oynuyor. Son 3 yıldır kesintisiz büyüyen tarım alanında da farklı destek ve uygulamaların hayata geçirilebileceğini gösteren bu merkezin ülkemiz için önemli bir değer olduğunu düşünüyorum. Yakın zamanda uygulamaya aldığımız ‘Tarımın Geleceği-Geleceğin Tarımı’ platformumuzda da tarıma yatırım, Ar-Ge ve inovasyon ön plana çıkıyor. Bugün burada çalışmalarını dinlediğim şirketlerimizin her biri kritik teknoloji alanlarında ülkemizin milli teknolojilerle kalkınma hamlesine güç katarken tarım alanında da dünyayla yarışabilecek teknolojik çözümleri hayata geçirecek.”

Nitelikli teknoloji altyapısı, konumu ve Türkiye’ye kattığı değerle Türkiye’nin yüksek teknoloji merkezi haline gelen kampüslerinde Dr. Pakdemirli’yi ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduklarını ifade eden Prof. Dr. Yerebakan ise şunları söyledi: “Türkiye’nin yüksek teknoloji merkezi olarak ülkemizin tarım alanında ileri teknolojileri kullanarak tarım 5.0 vizyonunu hayata geçirmesi için stratejik çalışmalar yapan şirketlere ve girişimcilere ev sahipliği yapıyoruz. Tarımda yenilenmeyi, otomasyonu ve en önemlisi sürdürülebilir yüksek verimliliği mümkün kılan şirketlerimiz ülkemizin gücüne güç katıyor. Teknopark İstanbul olarak kamu-sanayi-üniversite işbirliklerinin tarım alanında da bizi önemli bir noktaya taşıyacağına inanıyoruz. Bugün, burada tarım teknolojilerinde koyduğumuz hedeflere yenilikçi teknolojiler üzerinde çalışan şirketlerimizin, girişimcilerimizin desteğiyle ulaşabileceğimizi bir kez daha keşfettik. Tüm şirketlerimize ülkemizin kalkınması için sundukları destekten dolayı teşekkür ediyoruz. Teknopark İstanbul olarak yüksek teknoloji girişimciliğini ve Ar-Ge’yi desteklemeye devam edeceğiz.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.