Ana Sayfa Haberler Teknopark İstanbul Firmasından, Sıcak Hava Balonlarına Yönelik Patentli Teknoloji

Teknopark İstanbul Firmasından, Sıcak Hava Balonlarına Yönelik Patentli Teknoloji

Teknopark İstanbul’un Kuluçka Merkezi Cube Incubation’da Ar-Ge çalışmaları yürüten Turkia Havacılık, sıcak hava balonları için sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) kullanan bir yakma ünitesi geliştirdi. Teknopark İstanbul, gelişmeyi, 4 Mayıs’ta duyurdu.

Yeni geliştirilen bu ürün, halihazırda sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) ile uçurulan sıcak hava balonlarının, balon ve yakma ünitesi maliyetlerinde yüzde 40 tasarruf sağlayacak. Ayrıca LNG’li sistemin enerji değeri, alternatif gazlara göre yaklaşık yüzde 50 daha yüksek olacak. Patenti alınan ürün sayesinde, 4 adet yedek yakıt tüpü yerine 2 adet yedek tüp taşımak yeterli olabilecek ve böylece benzer uçuşlarda taşınabilen yolcu sayısı artırılabilecek.

Turkia Havacılık Kurucusu Hüseyin Dinç yakın zamanda KKTC’nin balon turizmi ile tanıtımı için hazırlık yaptıklarını ifade ederek: “Kendi yakma ünitelerimizi kullanacağımız balonlarla Anamur’dan Girne ve Magosa’ya turistik uçuşlar yapacağız.” dedi. LNG’li yakma ünitesi için 20 yıllık incelemeli patentini alan Turkia, bu alanda birlikte çalışacakları yetkin akademisyen arayışını sürdürüyor. Almanya ve İspanya’dan gelen patent satın alma, ortaklık yapma tekliflerini reddeden firma, yeni nesil yakma ünitesini küçük değişikliklerle farklı sektörlere adapte etmeye hazırlanıyor. Şirket, 4 yıl içinde dünyadaki balonların yüzde 80’inin, Türk patentiyle uçmasını hedefliyor.

Turkia Havacılık Kurucusu Hüseyin Dinç

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.