Ana Sayfa Haberler Teknopark İstanbul’un Kuluçka Merkezinden Mezun Olan Firma, Avrupa’ya İhracata Başladı

Teknopark İstanbul’un Kuluçka Merkezinden Mezun Olan Firma, Avrupa’ya İhracata Başladı

Teknopark İstanbul’un Kuluçka Merkezi Cube Incubation’dan mezun olan ve hâlihazırda bir Ar-Ge firması olarak faaliyet gösteren Dolka, ürettiği maske makinelerini Almanya’ya ihraç etmeyi başardı.

Teknopark İstanbul’da, sıvı dolum ve kapak kapama makineleri alanında inovatif yaklaşımlarla yeni ürünler geliştiren ve salgın sürecinde müşterilerden gelen yoğun talep üzerine maske üretim makineleri imalatına başlayan şirket, piyasadaki muadillerine göre daha yüksek üretim kapasitesine sahip makinelerinin ilk ihracatını Almanya’ya yaptı. Dolka, yurt içinde ise 20 şirkete, bu makinelerden sattı. Üretim kapasitesi standart maske makinelerine göre yüksek olan bu makineyle saatte 120 adet maske üretimi yapılabiliyor.

Dolka’nın maske üretim makinesinin piyasadaki rakiplerine göre birçok üstünlüğü bulunuyor. Maskenin gövde kısmının imalatının yapıldığı aksamın 3 ayrı servo motor ile kontrol ediliyor olması farklılaştığı ilk nokta olarak öne çıkıyor. Bu sayede makine çalışırken maskenin kesme yeri, desen tamburunun konumu ve burun telinin kesim yeri tek tek ayarlanabiliyor. Bu ayarların hepsi dokunmatik ekrandan kolayca yapılabiliyor. Teknopark İstanbul’un konuyla ilgili yayınladığı basın bültenine göre bu özellik dünyada bir ilk.

Teknopark İstanbul’un Kuluçka Merkezi Cube Incubation’da girişimciler; 300 metrekarelik alana kurulu Biyoküp Laboratuvarı’ndan, 100 metrekarelik alana kurulu Temiz Odalar’dan, Post Kuluçka Alanı’ndan ve 400 metrekarelik alana kurulması planlanan Prototipleme Merkezi’nden ücretsiz ya da çok düşük bir maliyet karşılığında yararlanabiliyor.

Savunma sanayi başta olmak üzere; havacılık/uzay, denizcilik, enerji, sağlık bilimleri gibi kritik alanlarda projeler yürüten girişimciler; iş planı hazırlama, başarılı sunum teknikleri, pazarlama, finans gibi konularda eğitim ve mentörlük imkânlarından sıfır maliyetle yararlanıyor, mali desteklere ulaşmak noktasında ücretsiz danışmanlık hizmeti alıyor ve yatırımcı buluşmalarından faydalanarak işlerini nasıl büyütecekleri konularında bilgiler alabiliyorlar. Tüm bunların yanında sağlanan yan imkânlarla da ofis alanı, açık çalışma alanları, toplantı odaları, internet ve telefon hizmetlerini ücretsiz karşılayarak 18 ay boyunca yararlanabiliyorlar. Cube Incubation geçen yıl faaliyete geçirdiği Ortak Çalışma Alanı’yla (Co-working) da kuluçka merkezinden başarıyla mezun olan girişimcileri ofis kurana kadar desteklemeye devam ediyor. Kuluçka merkezinden mezun olan girişimciler teknopark firması olarak ticari ve Ar-Ge faaliyetlerini sürdürüyorlar. Ayrıca kuluçka mezuniyeti sonrası girişimciler; post kuluçka olarak adlandırılan dönemde düşük kira bedeli ödeyerek Teknopark İstanbul’da kalabiliyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.