Ana Sayfa Haberler Teknopark İstanbul’un Siber Güvenlik Hamleleri, Türkiye’yi Bir Üst Lige Taşıyacak

Teknopark İstanbul’un Siber Güvenlik Hamleleri, Türkiye’yi Bir Üst Lige Taşıyacak

Teknopark İstanbul, Türkiye’nin siber güvenlikle ilgili altyapısını güçlendirecek iki önemli adım atıyor. Bunlardan,  2020-2021 öğretim döneminde açılan Türkiye’nin ilk Siber Güvenlik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde, salgın nedeni ile çevrim içi olarak yürütülen eğitim-öğretim faaliyetleri, yüz yüze olarak yapılmaya başlandı. Teknopark İstanbul, 2021 yılında ise Türkiye’nin ilk siber güvenlik kuluçka merkezini açmayı hedefliyor. Tüm bu gelişmeler, Teknopark İstanbul tarafından 20 Ekim’de yayınlanan basın bülteni ile duyuruldu.

Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu

Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu, Teknopark İstanbul olarak savunma sanayisinin Ar-Ge merkezi olduklarının altını çizerek, meslek lisesi ve siber güvenlik kuluçka merkezine ilişkin şunları ifade etti: “Siber güvenlik artık tüm dünyanın üzerinde titizlikle durduğu bir alan haline geldi. Özellikle devletlerin verilerinin güvende olması, adeta bir zorunluluk haline geldi. Ülkemiz şu anda da siber güvenlik alanında güçlü ve dünyada en tepede sayılacak ülkeler arasına girecek konumdayız. Ancak yerli teknolojilerimizin daha fazla gelişmesi ve dünyaya ihraç edilebilir konuma gelmesi gerekiyor. Türkiye’de bu konuya hâkim bir sürü yetişmiş insan var. Özel olarak bu tip altyapı ve imkanları da bizler sunduğumuzda, siber güvenlik üzerinde çok iyi sonuçlar alacağız. Biz Teknopark İstanbul olarak yakın zamanda açacağımız siber güvenlik kuluçka merkezimizle bu alandaki yerli girişimleri yakından destekleyeceğiz. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Savunma Sanayii Başkanlığı ve Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi’yle birlikte çalışıyoruz. Öte yandan meslek lisemiz, siber güvenlik özelinde çalışan firmalarla bir arada yetişecek öğrencilerimiz için oldukça verimli olacak. Gençlerimizi, Teknopark İstanbul’daki firmalarımızla, birçok uygulamada bir araya getireceğiz. Bunlar geleceğe dair çok güzel planlamalar. Bu çalışmalarımız sayesinde ülkemiz, küresel siber güvenlik pazarından hak ettiği payı alacak”.

0,47’lik Dilimden Öğrenci

Basın bülteninde, Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yüz yüze eğitimlerin başlaması ile ilgili olarak, Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürü Aytekin Yılmaz’ın da katılımıyla gerçekleştirilen oryantasyon toplantısında verilen bilgiler de yer aldı. 0,47’lik dilimden öğrenci alan lisede, öğrenciler, Bilişim Teknolojileri, Ağ İşletmenliği ve Siber Güvenlik dalında eğitim alacaklar. Lise; STM, HAVELSAN, ASELSAN gibi Türkiye’nin lider savunma sanayi kuruluşlarının desteğiyle nitelikli eğitimler vermeye hazırlanıyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.