Ana Sayfa Manşet Teledyne FLIR, Termal Kamera Modüllerinde Hassasiyetin Önemine Dikkat Çekiyor

Teledyne FLIR, Termal Kamera Modüllerinde Hassasiyetin Önemine Dikkat Çekiyor

Termal kameralar, askeri operasyonlar ve gözetleme için geliştirilmiş olsa da günümüzde binaların incelenmesi (çatı, nem, yalıtım vb.), yangınla mücadele, otonom araçlar, otomatik acil durum fren sistemleri (AEB), sanayi uygulamalarında gerçekleştirilen denetimler ve bilimsel araştırmalar gibi alanlarda, endüstride ve sivil hayatta geniş bir kullanım alanı buluyor. Bu modüller, el kameralarından insansız araçlara ve hatta uzaya gönderilen bilimsel cihazlara kadar çeşitli uygulamalarda, farklı boyutlarda ve şekillerde paketlenmiş olarak kullanılıyor.

Termal kameraları kullanan ürün veya sistemleri geliştiren mühendisler; görüntülenen alanın dinamik aralığı; görüş açısı; çözünürlük; hassasiyet ve spektrum aralığı gibi önemli teknik özellikler konusunda açık ve net bir anlayışa sahip olmalıdır. Farklı kameralar farklı durumlarda optimum performans gösterebilir; bu nedenle de mühendisler, çeşitli termal kamera modülleri arasında karşılaştırma yapmalı ve farkların, nihai ürünün ya da uygulamanın performansını nasıl etkileyeceğini göz önüne almalıdır.

Şekil 1. Termal hassasiyet, sisli hava gibi düşük kontrastlı ortamlar için ana performans metriklerinden biridir.

Termal hassasiyet, çözünürlüğe kıyasla termal kameralarda nispeten göz ardı edilen, önemli bir faktördür. Termal hassasiyet, kameranın ayırt edebileceği en düşük ısı farkı olarak tanımlanabilir. Bir termal kameranın hassasiyeti, görüntü netliği ve kontrast performansı üzerinde doğrudan bir rol oynar. Termal hassasiyet, milikelvin (mK) cinsinde ölçülür. Bu değer ne kadar düşükse cihazın hassasiyeti o kadar yüksektir. Tablo 1, termal kameraların hassasiyeti ile ilgili genel bir sınıflandırma yapmak için kullanılabilir.

Tablo 1. Termal sensör hassasiyet aralıkları ve tanımları

Hassasiyet (mK)Açıklama
<30Mükemmel
40-49Çok İyi
50-59İyi
60-69Kabul Edilebilir
70-80Tatmin Edici

Artan hassasiyet, termal görüntüleyici cihazları, küçük sıcaklık farklılıklarını algılayabilmede daha iyi kılar ve bu özellik, düşük sıcaklık kontrastı içeren alanlarda ve özellikle sis, duman ve toz gibi zorlu çevre koşullarında cihazın net görüntüler sağlayabilmesinin önünü açar. “Kabul edilebilir” ile “tatmin edici” arasında bir termal hassasiyete sahip, daha basit ve daha düşük maliyetli bir termal kamera seçmek ve bunu bir üründe kullanmak, iyi bir termal kamera kullanan cihazlara kıyasla bu ürünün, düşük sıcaklık kontrastının olduğu alanlarda daha kötü görüntü kalitesi sağlaması, daha düşük görüntüleme menziline sahip olması ve sınırlı durumsal farkındalık yaratabilmesi gibi dezavantajlar anlamına gelir. Yüksek termal hassasiyete sahip cihazlar ise arama-kurtarma, sanayi uygulamalarında gerçekleştirilen denetimler ve güvenlik gibi geniş kullanım alanları için idealdir.

Şekil 2. 20 mK ve 50 mK hassasiyete sahip iki farklı termal kameranın, bir el izini, elin konulduğu anda ve bu andan 2 dakika geçtikten sonra görüntülemesi.
Tüketici elektroniği ürünlerinin incelenmesi (solda) ve ev ortamının görüntülenmesi (sağda).
Kamuya açık bir alanın gözetlenmesi (solda) ve sahil gözetleme (sağda).

Şekil 3-6. Teledyne FLIR Boson+ ile elde edilmiş görüntüler.

Termal hassasiyet konusunda daha fazla bilgi için veya bir uzmanla konuşmak için lütfen: www.flir.com/bosonplus adresini ziyaret edin.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.