Ana Sayfa Haberler Telespazio, LEOP Kontrol Odası ile Avrupa’nın Bu Kabiliyete Sahip Olan İlk Özel Şirketi Oldu

Telespazio, LEOP Kontrol Odası ile Avrupa’nın Bu Kabiliyete Sahip Olan İlk Özel Şirketi Oldu

MSI Dergisi’nin 188’inci sayısında yayımlanan Haber, derginin internet sitesinde paylaşılmıştır:

Leonardo ve Thales’in iştiraki olan Telespazio, 13 Aralık’ta, İtalya’nın Abruzzo bölgesinde bulunan Fucino Uzay Merkezi’nde açtığı, yeni LEOP (Launch and Early Orbit Phase / Fırlatma ve Erken Yörünge Fazı) Kontrol Odası ile uzay çalışmalarındaki yatırımlarına bir yenisini daha ekledi. Telespazio’nun yeni LEOP Kontrol Odası’nın ilk görevi ise 18 Aralık’ta fırlatılan İtalya’nın COSMO-SkyMed takım uydularının ilk uydusunun yörüngeye yerleşme sürecini yürütmek ve testlerini gerçekleştirmek oldu.

Telespazio, LEOP Kontrol Odası ile Avrupa’da, bir uydunun LEOP aşamasını yönetebilen ilk ve tek özel şirket oldu. Uyduların, yörüngeye yerleştirilmesi ve test edilmesi süreçlerini denetleyecek bu merkez, “sıfır hata” prensibiyle çalışması gereken profesyonel ekibiyle fırlatmadan yörüngeye yerleşmeye kadar olan tüm süreci yönetebilecek.

Telespazio, Türkiye de yakından tanınıyor. Firma, Türk Silahlı Kuvvetlerinin hedef istihbaratına yönelik ihtiyacını, coğrafi kısıtlama olmaksızın dünyanın her yerinden yüksek çözünürlüklü uydu görüntüsü ile karşılayan GÖKTÜRK-1 uydusunun ana yükleniciliğini üstlenmişti. 5 Aralık 2016’da fırlatılan GÖKTÜRK-1, görevini başarıyla sürdürüyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.