Ana Sayfa Haberler Thales Alenia Space ile Uydu Haberleşmesinde Iridium NEXT Devri Başlıyor

Thales Alenia Space ile Uydu Haberleşmesinde Iridium NEXT Devri Başlıyor

MSI Dergisi’nin 172’nci sayısında yayımlanan haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Thales Alenia Space, 11 Ocak’ta, ABD’den gerçekleştirilen bir fırlatma ile Iridium Communications için inşa edilen Iridium NEXT haberleşme uydularının son partisini de yörüngeye yerleştirdi. Uydular, doğrudan uydu iletişimine olanak tanıyan eski nesil Iridium uydularının yerini aldı.

Her biri 850 kg ağırlığındaki uydular, 780 km irtifadaki alçak dünya yörüngesine yerleştirildiler. Program kapsamında, Ocak 2017 ve Ocak 2019 arasında gerçekleştirilen toplam 8 fırlatma ile 66’sı aktif olarak kullanılacak; 9’u ise yedek olarak tutulacak olan 75 uydu uzaya çıkartıldı.

2 yıl süren fırlatmalar sırasında, hâlihazırda yörüngede bulunan eski nesil 66 Iridum uydusunun her birinin tek tek Iridium NEXT uyduları ile yer değiştirdiği bu süreçte, iletişimde herhangi bir aksaklık veya kullanıcı tarafındaki hizmetlerde aksama yaşanmadı.

Iridium şebekesinin kullanıcıları, Dünya’nın neresinde olurlarsa olsunlar, daima, uzaydaki en az bir uydunun görüş hattında bulunuyorlar ve böylelikle kesintisiz iletişim kurabiliyorlar.

 781 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.