Ana Sayfa Özel Dosyalar8'inci DSS Thales SMART-L Radarının Evrimi, MM Versiyonu ile Devam Ediyor

Thales SMART-L Radarının Evrimi, MM Versiyonu ile Devam Ediyor

MSI Dergisi’nin 153’üncü sayısında yayımlanan ve 16-17 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilen 8’inci Deniz Sistemleri Semineri’ne ilişkin haber ve değerlendirmelerin yer aldığı özel dosyadaki “Thales SMART-L Radarının Evrimi, MM Versiyonu ile Devam Ediyor” başlıklı özel haber, MSI Dergisi’nin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Etkinlikte, SMART-L radarının, yazılım ve donanımı güncellenerek kabiliyetleri arttırılan yeni versiyonu MM (Multi Mission / Çok Görevli)’nin tanıtımına odaklanan Thales, SMART-L MM’nin kabiliyetlerini ve testlerdeki başarılarını, hem standında hem de SMART-L MM Ürün Müdürü Marco Strijker’in sunumunda anlattı.

SMART-L MM ile ilgili en güncel gelişmeler, seminerin hemen öncesinden yaşandı. NATO’nun, 24 Eylül-18 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Formidable Shield 2017 tatbikatı sırasında gerçekleştirilen testlerde, Hollanda’nın Hengelo kentindeki Thales tesislerinde bulunan karaya konuşlu SMART-L MM radarı, balistik füzelerin de aralarında yer aldığı hedefleri, başarıyla tespit ve takip etti. Formidable Shield 2017 tatbikatı, NATO tarafından yürütülmesi olası bir hava ve balistik füze savunma harekâtında, müttefik unsurların eş güdümünün geliştirilmesi amacıyla düzenlendi.

Bu testlerden, 25 Eylül’de gerçekleştirilen ilkinde, balistik bir füze, İskoçya’nın kuzeyinde bulunan Hebrides bölgesinden, batıya doğru ateşlendi. Atış noktasından 1.000 km güney doğuda bulunan SMART-L MM, söz konusu balistik füzeyi, ufuk hattının üzerine çıktığı anda tespit etti ve füzeye kilitlendi. Füze, 300 km irtifaya ulaştıktan sonra, hedefe doğru alçalmaya başladı.

SMART-L MM, Hollanda’daki Thales tesislerinde, karaya konuşlu olarak görülüyor.

Radar, kendisinden uzaklaşmakta olan füze üzerindeki takip kilidini, 300 saniye boyunca sürdürdü ve füze, radarın bulunduğu noktadan, 1.800 km uzaklıkta, ufuk hattının altına inene kadar da takip kilidini kaybetmedi. Konuyla ilgili olarak yayınlanan basın bülteninde, füze üzerindeki takip kilidinin, farklı bir konumdaki platformdan yapılacak hava savunma füzesi atışına olanak sağlayacak kadar hassasiyet ve güvenilirliğe sahip (hava savunma füzesinin güdümünü sağlayacak kesinlikte) olduğu ifade edildi. Balistik füzeyi izleyen radar ile bu füzeyi vurmak için kullanılan füzenin farklı platformlarda ve coğrafi konumlarda bulunması, literatürde, Launch on Remote (LoR) olarak adlandırılıyor.

İkinci balistik füze atışı sırasında, hem Hengelo’da bulunan SMART-L MM radarı hem de Hollanda Kraliyet Donanması gemisi LCF De Ruyter (F804) üzerinde bulunan SMART-L (ELR) radarı, yine Hebrides’ten ateşlenen Terrier Oriole balistik füzesini tespit ederek kilitlendi. LCF De Ruyter (F804) üzerindeki sistem; Uzatılmış Menzil (Extended Long Range / ELR) işleme kabiliyeti ile donatılan standart bir SMART-L radarı idi. ELR kabiliyeti ise SMART-L MM radarına balistik füze savunma yeteneği kazandırmak için geliştirildi. Balistik füzenin tespitinin ardından, Amerikan Deniz Kuvvetleri gemisi USS Donald Cook (DDG-75), bir SM-3 hava savunma füzesi ateşledi. SM-3’ün ateşlenme anında, SMART-L (ELR)’nin takip kalitesi LoR’a imkân sağlayacak seviyedeydi. Hava savunma füzesinin son aşamadaki güdümü (terminal guidance) ise USS Donald Cook’un kendi radarı tarafından gerçekleştirildi.

SMART-L MM radarıyla ilgili son gelişme ise ilk radarın, Hollanda Kraliyet Deniz Kuvvetlerine, 28 Kasım’da teslim edilmesi oldu.

 

SMART-L MM, kullanıcısına, tek bir radar ile 360 derecelik hava gözetleme kabiliyetinin yanı sıra belirli bir açıdaki alanda, 2.000 kilometreye kadar menzilde balistik füze tespit kabiliyeti de kazandırıyor.

Satıhtan Uzaya Kadar Kapsama için SMART-L MM

Çok görevli olacak şekilde geliştirilen SMART-L MM, satıhtan uzaya kadar olan muharebe sahasında, balistik füze tespit ve hava gözetleme yeteneğini, tek bir radar platformunda topluyor. Radar, tek bir arama modu ile hem yakın mesafedeki uçak veya seyir füzesi gibi hava soluyan hedefleri hem balistik füzeleri hem de atmosferin dışındaki uyduları tespit edebiliyor. Bu kabiliyetleri farklı şekillerde sunabilen radarın, temel olarak 4 farklı çalışma modu bulunuyor:

  • Sadece Hava Gözetleme modu: Radar, bu modda, 360 derece arama yaparak, uçak benzeri hedefleri, 480 kilometre menzilde tespit edebiliyor.
  • Aynı Anda Hava Gözetleme ve Balistik Füze Tespit modu: Bu modda, radar, yine 360 derece hava gözetleme yaparken, belirli bir sektör içerisinde, balistik füzeleri de 2.000 kilometre mesafeye kadar tespit edebiliyor. Bu sektörün içinde ve çevresinde hava gözetleme kabiliyeti yine 480 kilometrelik menzile, ancak ilk moda göre daha düşük hassasiyete sahip.
  • Hava gözetleme ve sektörel balistik füze tespit modu: Bu modun bir öncekinden tek farkı, balistik füze arama sektöründe hava gözetleme kabiliyetinden feragat edildiğinde, sektör içinde balistik füzelerin tespit edilebilirliğinin artması.
  • Balistik füze tespiti için bakma (staring) modu: Radar, muhtemel balistik füze tehdit yönünün tahmin edilebildiği ve hava gözetlemeye ihtiyaç duyulmadığı durumlarda, bu moda alınarak tehdit istikametine odaklandığında, balistik füze tespit kabiliyeti daha dar artıyor. Uzun tespit mesafeleri söz konusu olduğunda, dar bir sektör bile çok geniş bir füze fırlatma alanını kapsıyor.

Soldan sağa: Thales SMART-L MM Ürün Müdürü Marco Strijker ve MSB Tersaneler Genel Müdür Yardımcısı Tuğamiral Mehmet Sarı. Strijker, Tuğamiral Sarı’ya, firmanın çözüm ve kabiliyetlerini anlattı.

Radar, balistik füzelerin ilk tespiti için, başka bir sistemin yönlendirmesine (cue) de ihtiyaç duymuyor. Radar ayrıca, bu modlardan, balistik füze tespitine imkân tanıyan herhangi birisindeyken aynı zamanda, yörüngedeki, sürati saniyede 7,5 kilometreye; bir başka deyişle 22 Mach’a kadar çıkan uyduları da tespit edebiliyor.

Formidable Shield 2017 balistik füze savunması tatbikatı kapsamında, 25 Eylül’de gerçekleştirilen test atışı sırasında, SMART-L MM radarının, balistik füze tespit ve takip yeteneği sergilendi. Hollanda’da bulunan radar, 1.000 km öteden ateşlenen füzeyi, ufuk hattının üzerine çıkar çıkmaz tespit etti ve 1.800 km ötede ufuk hattının altına inene kadar da takip etti. Seminerde, Thales adına yapılan sunumda, test atışına ilişkin olarak hazırlanan görsel kullanıldı.

 

Radarın bir başka özelliği ise ölçeklenebilir yapıda oluşu. Radarın, SMART-L MM sürümünde, 7×4 formatında dizilmiş, 28 adet anten paneli bulunuyor. SMART-L Mk2 sürümünde ise 3×4 formatında dizilmiş, 12 adet anten paneli bulunuyor. Mk2 radarı, satıh hedeflerine karşı ve hava savunma maksatlı kullanılabilirken MM radarı, balistik füzeleri ve atmosfer dışındaki uyduları da tespit edebiliyor. Ayrıca, başlangıçta daha düşük maliyetlerle satın alınan Mk2 radarı, istendiği takdirde, üzerine 16 adet daha anten paneli eklenerek ve gerekli yazılım güncellemesi ile MM sürümüne yükseltilebiliyor.

 6,305 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.