Ana Sayfa Haberler Ticaret Bakanlığı ve HAVELSAN, Teknolojide Ortak Hareket Edecek

Ticaret Bakanlığı ve HAVELSAN, Teknolojide Ortak Hareket Edecek

Ticaret Bakanlığı ve HAVELSAN arasında, dijital dönüşüm alanında ortak çalışmaya dair iş birliği protokolü imzalandı.

25 Temmuz’da, Ticaret Bakanlığı Merkez Binası’nda gerçekleştirilen imza törenine; Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Şenol ve HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay’ın yanı sıra iki kurumdan birçok temsilci katıldı. İmzalanan iş birliği protokolü kapsamında, iki kurum, HAVELSAN’ın geliştirdiği blok zincir, yapay zekâ ve bulut teknolojileri gibi alanlarda ortak çalışma yürütecek. Ayrıca çalışmaların sistematik bir şekilde yürütülebilmesi amacıyla ortak çalışma grubu kurulacak.

Törende konuşan Turagay, HAVELSAN’ın Türkiye’nin milli gururu olduğunu söylerek şirketin birçok konuda kendini kanıtladığını ve 50 milyon dolara ulaşan ihracat hacmiyle de Türkiye’nin ihracatına büyük katkı yaptığını söyledi.

Dünyada dijitalleşme sürecinin gelişmeye devam ettiğini belirten Turagay, nesnelerin interneti (IoT), yapay zeka, blok zincir uygulamalarının hayata dokunan kavramlar haline geldiğini söyledi. Turagay, Ticaret Bakanlığı olarak uzun zamandır dijital dönüşüm konusunda çalıştıklarını ifade ederek, Dijital Dönüşüm Eylem Grubu ile bu konular üzerinde yoğun bir çaba sarf ettiklerini vurguladı. İhracatçıların önünü açabilmek için Akıllı İhracat Platformu üzerinde çalıştıklarını dile getiren Turagay, bir yandan da bu amaç doğrultusunda blok zincir teknolojisi üzerinde çalıştıklarını kaydetti.

Turagay, HAVELSAN ile bugün karşılıklı iyi niyet anlaşması imzaladıklarını belirterek, şöyle konuştu: “Bizim bir sürü projemiz var, bu projelerimizde milli kuruluşlarımızla beraber yürümek istiyoruz. Önümüzdeki dönemde bu projelerin sayısı da çoğalacaktır. Amacımız çok net, Türkiye’nin ihracatındaki yüksek teknolojili ürünlerin payı bugün sadece %3-4 civarında, bunları çok daha yüksek seviyelere çıkarmak istiyoruz. HAVELSAN gibi Türkiye’nin önde gelen kuruluşları ile beraber ihracatımıza daha da fazla katkıda bulunmak, bunu yaparken de bizim yazılım altyapımızı en üst noktaya çıkarıp ihracatçılara yapay zekâ, IoT, blok zincir teknolojisinin avantajlarına kadar her türlü imkânı sunarak yeni pazarlara açılmalarına bir şekilde hizmet etmeyi hedefliyoruz.”

HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Şenol da blok zincir ve yapay zekâ teknolojilerinin yanında siber güvenlik ortamında da kazanımlarını bakanlıkla paylaşmaktan memnuniyet duyacaklarını söyledi.

Konuşmaların ardından Turagay ve HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay iş birliğini protokolünü imzaladı.

 1,117 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.