Ana Sayfa Manşet TİTRA, Yeni Ürünü DELİ Kamikaze İHA’nın Üzerindeki Örtüleri, SAHA EXPO’da Kaldırdı

TİTRA, Yeni Ürünü DELİ Kamikaze İHA’nın Üzerindeki Örtüleri, SAHA EXPO’da Kaldırdı

TİTRA, Türkiye’nin ilk insansız helikopteri olarak nitelendirdiği ALPİN’in ardından, insansız hava araçları (İHA) alanındaki faaliyetlerini, DELİ Kamikaze İHA ile genişletiyor. Firma, DELİ’nin lansmanını, SAHA EXPO 2022’de gerçekleştirdi. DELİ için TÜBİTAK SAGE ile iş birliği yapan TİTRA, fuar sırasında bu iş birliğine yönelik bir imza da attı.

DELİ, Sahada Vuruş Gücünü Arttıracak

Sabit kanatlı bir platform olan DELİ İHA, 85 km’lik operasyonel menzile sahip ve havada 75 dakika kalabiliyor. Taşıdığı 3,1 kg’lık harp başlığı ile farklı hedeflerin etkin bir şekilde vurulması için maliyet-etkin bir çözüm sunuyor.

DELİ, modüler tasarımı sayesinde tek kişi tarafından kolayca taşınabiliyor ve 15 dakikadan kısa sürede kurulabiliyor. 13 kg’lık azami ağırlığıyla elden ya da katapulttan atılarak kullanıma alınabiliyor. DELİ sistemi, kamikaze İHA’dan ve yine Titra tarafından geliştirilen yer kontrol istasyonundan oluşuyor.

DELİ Kamikaze İHA

Hem Otonom Hem de Manuel Operasyon Yapma Kabiliyeti

DELİ, fırlatılmasının ardından, hedefine otonom olarak ilerleyebiliyor ya da operatör tarafından kontrol edilebiliyor. Bu kapsamda İHA, otopilot yazılımı ile tam otonom seyrüsefer yapabiliyor ya da yer kontrol istasyonu üzerinden hedefe yönlendirilebiliyor. Görüntü işleme kabiliyeti sayesinde hedef tespiti ve hassas vuruş gerçekleştirebiliyor.

DELİ, saatte 80 kilometre seyir hızına ve 180 kilometre azami hıza ulaşabiliyor. Operasyonel irtifası 150-500 m arasında olan İHA, 3.500 m azami irtifaya çıkabiliyor.

DELİ’nin harp başlığı

DELİ, Sürü Olarak da Görev İcra Edebilecek

TİTRA’nın insansız sistemler alanında bir diğer çalışması ise birden fazla insansız hava aracını tek kontrol noktasından yönetmek için geliştirilen sürü algoritması. Firma, bu çözümünü DELİ’ye de entegre etmeyi planlıyor. Böylece yeni harp konseptleri kapsamında DELİ Kamikaze İHA’lar, sürü halinde görev icra edebilecek.

TİTRA Genel Müdürü Dr. Davut Yılmaz, DELİ’nin uluslararası arenada da ilgi göreceğini vurguladı: “DELİ, sadece taşıma kapasitesi ile değil, aynı zamanda maliyet etkin bir platform olması ve otonom kabiliyetleriyle de kendi sınıfında globalde fark yaratacak iddialı bir ürün.”

DELİ Kamikaze İHA’nın dalış testlerini başarı ile tamamlayan TİTRA, harp başlığı ile patlatma testlerini ise yıl sonuna kadar tamamlamayı hedefliyor.

ALPİN insansız helikopter

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.