Ana Sayfa Haberler TOBB Savunma Sanayi Meclisi, 38’inci Kez Toplandı: Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sektörün 2030 Vizyonunu Açıkladı

TOBB Savunma Sanayi Meclisi, 38’inci Kez Toplandı: Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sektörün 2030 Vizyonunu Açıkladı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Savunma Sanayi Meclisi 38’inci Toplantısı, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Kırıkkale Silah Fabrikasında, 30 Ekim’de yapıldı.

Toplantının açılış konuşmalarını, Kırıkkale Valisi M. İlker Haktankaçmaz, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar yaptı.

Milli Savunma Bakanı Akar, Cumhurbaşkanlığı 100 Günlük İcraat Programı’nda savunma sanayisi projelerinin ağırlıkta olduğunu hatırlattı. Bu projelerin bir an önce hayata geçirilmesi için her türlü baskıyı yapma kararı aldıklarını ifade eden Akar, “Bir an önce bu projelerin gerçekleşmesini sağlayacağız ki savunma sanayinin diğer kademelerine, diğer sektörlere örnek olsun.” dedi.

Hulusi Akar şöyle devam etti: “Özellikle 2010-2030 dönemiyle alakalı olarak gelişmiş teknoloji konusunda bugüne kadar yaptıklarımızın çok ötesinde imkân ve kabiliyetlerimizi geliştirmemiz lâzım. Elimizdekilerle tatmin olmayıp, mutlaka daha da büyütmemiz lâzım ve bu doğrultuda, bu hedefe varmak için; 2020, 2030 dedik… Vizyon olarak diyoruz ki, milli güç unsurlarının arasında iş birliği ve süreklilik sağlanmalı. Yani milli güç unsurları dediğimiz sivili, askeri, polisi, işçisi, şirketi, holdingi, üniversiteleri… Bir yumruk olup, bir birlik ve beraberlik içinde bir hedefe yönelmesi lazım. Biz bu işi başaracağız. Milli güç unsurları arasında iş birliği ve süreklilik şart. Ayrıca milli değerlerimiz, milli menfaatlerimiz var. Biz her şeye evet diyemiyoruz. Benim, şirketimin menfaatine aykırı olabilir ama burada 81 milyonun menfaati var. Ona dayalı olarak nükseden ‘Etkin’, ‘Yerli’ ve ‘Yenilikçi’ bir yaklaşım. Bilgiyi üretme noktasına gelmeden rahat, huzur yok. Bilgiyi üretmemiz lazım.”

Toplantının, açılış konuşmalarından sonraki bölümü basına kapalı olarak gerçekleştirildi. Bu bölümde konuşanlar ise şu şekilde sıralandı:

  • OSSA Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Mithat Ertuğ,
  • SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş,
  • Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği Genel Sekreteri Yalçın Yılmazkaya,
  • Eskişahir Havacılık Kümelenmesi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Faruk Akşit ve
  • Teknokent Savunma Sanayi Kümelenmesi Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Öktem.

 1,367 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.