Ana Sayfa Haberler TOBB Savunma Sanayi Meclisi, Orta ve Küçük Ölçekli Firmaların Sesi Oldu

TOBB Savunma Sanayi Meclisi, Orta ve Küçük Ölçekli Firmaların Sesi Oldu

MSI Dergisi’nin 154’üncü sayısında yayımlanan “TOBB Savunma Sanayi Meclisi, Orta ve Küçük Ölçekli Firmaların Sesi Oldu” başlıklı özel haber, MSI Dergisi’nin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Savunma Sanayi Meclisi’nin 35’inci toplantısı, 19 Aralık’ta, Ankara’da gerçekleştirildi. Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir’in de katıldığı toplantıda, Meclis üyeleri de söz alarak, özellikle orta ve küçük ölçekli firmaların beklentilerini ve yaşadıkları güçlükleri dile getirdiler.

Prof. Dr. Demir, meclis üyelerinin sorularını cevaplandırdı.

Toplantının başlangıcında, Meclis Başkanı Yılmaz Küçükseyhan, meclis üyelerini, meclisin faaliyetleri ile ilgili kısaca bilgilendirdi. TOBB Türkiye Savunma Sanayi Meclisi, sektöre ilişkin yasal mevzuata yönelik üyeleri ile oluşturduğu görüş ve önerilerini, ilgili makamlarla paylaşmaya devam etti. Meclis, 2017 yılının son 6 ayında, Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği’nin de girdileri ile şu konularda görüş ve önerilerini iletti:

  • Kamu İhale Kanunu,
  • Dikey Anlaşmalara İlişkin Kılavuz Taslağı,
  • Yeni Gümrük Kanunu Taslağı,
  • Hava Alanlarında Depolama Hizmetleri,
  • Sanayi İş Birliği Programı Yönetmeliği,
  • Akıllı Üretim Teknolojileri Yol Haritası,
  • İSG Yönetmelik Taslağı,
  • Kamu İhale Kanunu mevzuat çalışması ve
  • Ticaretin Kolaylaştırılması Türkiye Stratejisi.

Seferberlik Ruhu

Küçükseyhan’ın ardından, Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, meclis üyelerine seslendi. Sektörün toplam cirosunun 6 milyar dolar seviyesine geldiğini hatırlatan Prof. Dr. Demir, “Tüm gelişmelerde, değerli sanayicilerimizin payı büyük. Birlikte yapacak daha çok şeyimiz var.” dedi. Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM)’nın ve sektörün proje yüküne dikkat çeken Prof. Dr. Demir, şunları söyledi: “Sırf Müsteşarlığımız bünyesindeki proje sayısı, benim göreve başladığım günlerde 300 küsurlardayken şu anda 600’e ulaşmış durumda. Bu projelerden 50 adedi, 2017 yılında başladı. Elimizde 40 küsur proje de imza aşamasında bekliyor.”

Prof. Dr. Demir, üstü kapalı ambargoları, özgün çözümlerle aşma konusundaki kararlılıklarını da şu sözlerle dile getirdi: “Geçen ay Başbakanımız, [ABD] ziyareti sırasında bize, ‘Görüşmelerde savunma sanayisi ile ilgili ne isteyelim? Var mı bir talebimiz?’ diye sorduklarında, biz gönül rahatlığı ile ‘Asla ve kat’a hiçbir şey istemiyoruz, bunu iletebilirsiniz.’ dedik.” SSM, gündemden bağımsız olarak, özgün sistemler geliştirmek için çalışmalarına da ara vermiyor. Prof. Dr. Demir, HİSAR serisi projelerin, uzun menzilli hava savunmasına yönelik HİSAR-U ile genişleyeceğinin ipucunu, “Son günlerin popüler konusu S-400’ler varken biz ısrarla milli hava ve füze savunma sistemi çalışmamızın başladığını ve şirketlerimizin bu çalışmalara devam ettiğini belirtiyoruz.” sözleri ile verdi.

Prof. Dr. Demir, gençlerin savunma ve havacılık sektörüne ilgisini arttırmak için, ortaokul çağından itibaren çalışmalar yapmayı planladıkları ve bu kapsamda, SSM Gençlik Projesi’ni hayata geçirecekleri bilgisini de katılımcılarla paylaştı.

Prof. Dr. Demir, savunma sanayisi ile ilgili konuların, devletin en üst seviyesinde himaye edildiğini; kendilerinin de sanayiciliği cesaret, yürek ve adanmışlık işi olarak gördüklerini ifade etti ve sektörden, gelecek dönemde, bir seferberlik ruhu ile çalışmasını beklediklerini belirtti.

Konuşmaların ardından, soru-cevap oturumu gerçekleştirildi.

SSM, 2018’e Hazır

Meclis toplantısı, verilen aranın ardından, SSM Sanayileşme Daire Başkanı Bilal Aktaş’ın “SSM Sektör Faaliyetleri” başlıklı sunumu ile devam etti. Aktaş’ın sunumunun sonunda, ikinci soru-cevap oturumu yapıldı. Meclis üyeleri, özellikle KOBİ’lerin sorunları ve KOBİ’lerin, beklenen büyümeyi gerçekleştirerek orta ölçekli hâle gelememelerinin nedenleri üzerinde durdular.

Aktaş, Türkiye’deki KOBİ’lerin durumunu, Avrupa ile kıyaslayarak anlattı. Avrupa’da, bir KOBİ’nin ortalama ömrü, 5 yıl olarak veriliyor. Bu süre sonunda, KOBİ ya orta ölçekli bir firma hâline geliyor, ya satın alınıyor ya da faaliyetlerine son veriyor. Türkiye’de ise bu süre, 18 yıl. Bu durum, Türk KOBİ’lerinin, orta ölçekli bir firma hâline gelmeleri için geçen sürenin çok uzun olduğuna işaret ediyor.

 

Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi de meclis üyelerini sorularını cevaplandırdı. Dr. Tüfekçi, konuşulan konulara, sadece savunma ve havacılık sektörünün değil Türk sanayisinin bütününün gelişmesi bakış açısı ile yaklaştıklarını kaydetti. Destek programlarının, projelerden gelen ihtiyaçlar dışında kalan konuları kapsamadığı ile ilgili bir yoruma verdiği cevapta, Dr. Tüfekçi, SSM Ar-Ge Geniş Alan Programı’na vurgu yaptı. Bu program, SSM’nin, farklı alanlardaki Ar-Ge çalışmalarını hızlıca başlatabilmesine olanak sağlıyor.

Dr. Tüfekçi, toplantının kapanış konuşmasını da gerçekleştirdi ve yoğun geçen 2017’nin ardından, tüm sektöre, verimli ve başarılı bir 2018 diledi.

Meclisin bir sonraki toplantısının, Mayıs ayında gerçekleştirilmesi planlanıyor.

 

 

  

 

 

 

 

  

  

 

 

 

 

 

 

 3,084 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.