Ana Sayfa Haberler Top 100 Listesinde, Türkiye’nin En Hızlı Yükseleni STM Oldu

Top 100 Listesinde, Türkiye’nin En Hızlı Yükseleni STM Oldu

Amerikan Defense News dergisinin 22 Temmuz’da yayınladığı, dünyanın en büyük 100 savunma ve havacılık sanayisi şirketinin derlendiği Top 100 listesinde, STM, 85’inci sıraya yükselerek Türkiye’nin bu listede en hızlı yükselen şirketi oldu.

STM, listeye, 2018 yılında 97’inci sıradan giriş yapmıştı. Şirket, bu yıl 12 sıra birden yükselerek listede 85’inci sıraya yerleşti. Konuyla ilgili STM tarafından 23 Temmuz’da yayınlanan basın bülteninde; askeri deniz platformları, otonom sistemler ve siber güvenlik alanlarında gerçekleştirdiği yatırımlar ve ihracat odaklı büyüme vizyonuyla firmanın önümüzdeki yıllarda hedefinin ilk 50’de yer almak olduğu belirtildi.

Basın bülteninde konuyla ilgili açıklama yapan STM Genel Müdürü Murat İkinci, şu ifadeleri kullandı: “Cumhurbaşkanlığımızın 2023 vizyonu ve Savunma Sanayii Başkanlığımızın önderliğinde gerçekleştirdiğimiz projelerle STM bugün savunma alanında kendini kanıtlamış bir şirket haline geldi. Ülkemize kazandırdığımız katma değer ve birikimin taşıdığı önemin farkında olarak çalışmalarımıza devam ederken, üretim ve kabiliyetlerimizi yurt dışına ihraç etmek için de ciddi bir çaba gösteriyoruz. Yatırımlarımızı, ihracat odaklı büyüme hedeflerimiz doğrultusunda şekillendirdiğimiz bu dönemde, Defense News Top 100 listesinde gösterdiğimiz yükseliş, doğru adımlar attığımızı da tescillemiş oldu. Hedeflerimiz daha büyük; önümüzdeki dönemde listede ilk 50 içerisinde yer almayı amaçlıyoruz. Türkiye’yi mühendislik, teknoloji ve danışmanlık alanlarında temsil edip dünya pazarlarına niş, yenilikçi ürünler ve sistemler sunmaya devam edeceğiz.”

STM, %53’lük Büyüme Gösterdi

Firmaların bir önceki yıl elde ettiği savunma sanayi ciroları temel alınarak hazırlanan listede, % 53’lük bir büyümeyle önemli bir yükseliş gösteren STM’nin faaliyetleri; askeri deniz platformları, otonom sistemler ve siber güvenlik başta olmak üzere uydu ve radar teknolojileri, komuta kontrol sistemleri, sertifikasyon ve danışmanlık alanlarında yoğunlaşıyor.

Pakistan Deniz Kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda sıfırdan tasarlanan ve geçtiğimiz yıl teslim edilen Pakistan Denizde İkmal Gemisi ve Pakistan Agosta 90B sınıfı denizaltılarının yarı ömür modernizasyonu projesi, STM’nin uluslararası yetkinliğini yansıtan önemli projeler arasında yer alıyor.

 1,496 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.