Ana Sayfa Haberler TR Mekatronik Tarafından Geliştirilen 20 mm ve 25 mm Topların Kalifikasyon Testleri Başlıyor

TR Mekatronik Tarafından Geliştirilen 20 mm ve 25 mm Topların Kalifikasyon Testleri Başlıyor

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan ve TR Mekatronik ana yükleniciliğinde yürütülen 20 mm Top Geliştirilmesi ve 25 mm Kara Topu Projeleri’nde, kalifikasyon test süreçleri başlıyor. SSB’nin 11 Ekim’de yayınladığı basın bültenine göre; 20 mm Top Geliştirilmesi Projesi kapsamında, 2 adet prototip sistem kalifikasyon testlerine tabi tutulacak. 25 mm Kara Topu Geliştirilmesi Projesi’nde ise kalifikasyon testlerine 4 adet prototip katılacak.

Projelerin güncel durumuyla ilgili bilgiler, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in, TR Mekatronik’in Düzce tesislerine gerçekleştirdiği ziyaret sırasında verildi.

20 mm Top Geliştirilmesi Projesi’nde 2022 yılı sonunda başlanacak ve 2 ay sürecek testler kapsamında fiziksel ve işlevsel kontrol, yüksek basınç, yüksek sıcaklık, düşük sıcaklık, fonksiyonel atış, şok, titreşim gibi farklı başlıklarda birçok testin gerçekleştirilmesi planlanıyor.

25 mm Kara Top Geliştirilmesi Projesi’nde ise ilk muayene, lojistik desteklenebilirlik, meyilli atış, kimyasal etkileşim, yağsız işlem gibi farklı içeriklerde birçok testten geçecek 2 adet topun, Temmuz ayında teslim edilmesi hedefleniyor.

TUSAŞ ve Sarsılmaz ortaklığında kurulan ve faaliyetlerini sürdüren TR Mekatronik’in Düzce tesislerinde geliştirilen 20 mm ve 25 mm toplar, yurt dışından ihracat lisansına tabi olarak tedarik edilen silah sistemlerinin yerine alacak.

20 mm Top Sistemi Projesi kapsamında geliştirilen 20 mm döner namlulu taretli silah sistemi, yaklaşık 750 atım/dakika atım hızına sahip olacak ve ihtiyaca göre eğitim, yüksek infilaklı yangın ve zırh delici mühimmat kullanılabilecek. Sistem, ATAK helikopterinin yanı sıra farklı kara, deniz ve hava platformlarında kullanılabilecek.

25 mm Top Sistemi Projesi’nde ise zırhlı muharebe araçlarında ana silah olarak kullanılan top geliştiriliyor. Zincir mekanizmalı top, kullanılan mühimmat tipine bağlı olarak 1500-2500 m etkili menzile sahip olacak. İhtiyaca göre eğitim, sabotlu zırh delici, yarı zırh delici ve yüksek infilaklı yangın mühimmatı kullanabilecek. Geliştirilen top zırhlı muharebe araçlarına, özel maksatlı taktik tekerlekli zırhlı araçlara ve uzaktan komutalı silah sistemlerine entegre edilecek.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.