Ana Sayfa Haberler TSK Envanterindeki KORKUT Sayısı 13’e Ulaştı

TSK Envanterindeki KORKUT Sayısı 13’e Ulaştı

Son teslimatlarla birlikte, Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) teslim edilen KORKUT Kundağı Motorlu Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemi sayısı 13’e ulaştı. Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, gelişmeyi, 12 Kasım’da, “ASELSAN’ın milli imkanlarla geliştirdiği KORKUT, hava savunma kabiliyetlerimizi daha ileriye taşımamıza katkı sağladı. KORKUT; KOBİ ve yan sanayimize yeni yetenekler kazandırdı.” ifadeleriyle duyurdu.

KORKUT, hareketli unsurlar ile mekanize birliklerin hava savunmasını etkin şekilde gerçekleştirmek üzere, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından yürütülen geliştirme projesi kapsamında ASELSAN tarafından tamamen milli imkanlarla geliştirildi. KORKUT Seri Üretim Sözleşmesi, SSB ile ASELSAN arasında 19 Mayıs 2016’da imzalandı. KORKUT’un seri üretimi kapsamındaki ilk teslimatı ise 2019’un mart ayında yapıldı. Yapılan son teslimatlarla birlikte toplamda 13 adet KORKUT Kundağı Motorlu Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemi TSK’ya teslim edildi.

KORKUT Projesi, aynı zamanda, ülkemizin hava savunma alanındaki yeteneklerinin daha ileri bir noktaya taşınmasını ve bu alanda pek çok yeni teknolojinin kazanılmasını sağladı. KORKUT ve 35 mm Parçacıklı Mühimmat ATOM ile birlikte ülkemiz dünyada az sayıda ülkenin sahip olduğu bir yeteneğe milli olarak sahip hale geldi. KORKUT Projesi’nde çok sayıda yerli kuruluş önemli görevler alıyor. Bu proje ile birlikte KOBİ’lere ve yan sanayi firmalarımıza iş hacmi yaratıldı; yeni yetenek ve altyapılar kazandırıldı.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçları doğrultusunda dağıtık bir mimariye sahip olan KORKUT sisteminde, her bir takım, birbirlerine telsizle bağlı 3 adet Silah Sistemi Aracı ve 1 adet Komuta Kontrol Aracı’ndan oluşuyor.

Her bir Silah Sistemi Aracı; stabilize İnsansız Silah Kulesi, KORKUT sistemi için özel olarak geliştirilen 3 Boyutlu Takip Radarı, Elektro-Optik Sensör Paketi ve yüksek atım hızına sahip çift namlulu 35 mm silah sistemine sahip bulunuyor. Komuta Kontrol Aracı’nda ise 3 Boyutlu Arama Radarı ile TV Kamera, Termal Kamera ve Lazer Mesafe Ölçerden oluşan Elektro-Optik Sensör Paketi yer alıyor.

KORKUT; klasik tipte mühimmata ilave olarak yine ASELSAN tarafından geliştirilen 35 mm Parçacıklı Mühimmatı (ATOM) atma kabiliyetine de sahip. KORKUT, alçak irtifa hava savunmasını; uçak ve helikopterler gibi klasik hava tehditlerinin yanı sıra havadan karaya füzeler, seyir füzeleri ve insansız hava araçları gibi güncel hava hedeflerine karşı da en etkili şekilde icra edebiliyor.

 1,575 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.