Ana Sayfa Haberler TSK, SİPER Ürün- 1 ve HİSAR ile Güçleniyor

TSK, SİPER Ürün- 1 ve HİSAR ile Güçleniyor

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) ihtiyaçları kapsamında başlatılan “SİPER Ürün-1 ve HİSAR Projelerinin Seri Üretim Sözleşmeleri” törenle imzalandı. Törende konuşan Milli Savunma Bakanı (MSB) Yaşar Güler, “Artık TSK ihtiyacı olan tüm yüksek teknoloji ürünlerini yerli ve milli olarak tasarlıyor, üretiyor, geliştiriyoruz. Hava savunma sistemlerimizden SİPER sistemi ve HİSAR füzesi, gök vatanımızın en etkin şekilde korunmasına yardımcı olacaktır” diye konuştu.

SSB Nuri Demirağ Konferans Salonu’nda, 15 Aralık’ta düzenlenen törene; Bakan Güler’in yanı sıra, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak, SSB Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, MSB bakan yardımcıları, ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci ile TSK ve sektör temsilcileri katıldı.

Milli Savunma Bakanı (MSB) Yaşar Güler

Bakan Güler Türkiye’nin sahip olduğu teknolojik altyapısı, üretim kapasitesi ve mühendislik yetenekleriyle, kritik teknolojilerin üretim üssü konumuna geldiğine vurgu yaparak, “İnanıyorum ki Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılı, savunmanın, kalkınmanın ve üretimin yüzyılı olacaktır. Artık TSK ihtiyacı olan tüm yüksek teknoloji ürünlerini yerli ve milli olarak tasarlıyor, üretiyor, geliştiriyoruz. Hava savunma sistemlerimizden SİPER sistemi ve HİSAR füzesi, gök vatanımızın en etkin şekilde korunmasına yardımcı olacaktır.” ifadelerini kullandı.

“Yakalanan Sinerjiyle Komplike Ürünler Ortaya Çıkıyor”

SSB Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün ise “Katmanlı hava sistemi göz önünde bulundurulduğunda artık her katmanda envantere giren ve yakın zamanda girecek yerli ve milli ürünlerimiz var. Katmanlı savunma ürünleri üreten ülke sayısı 5’i geçmez. Üst katmanda SİPER Ürün-1, 2024 başında envantere girecek. Hava savunmada sistemler sisteminden bahsedebiliriz. Tüm bu sistemlerin birlikte çalışması bir mühendislik sanatı ile mümkün oluyor. SİPER projesinde 200 alt yüklenici ve binin üzerinde tedarikçi var. Yakalanan bu sinerji ile komplike ürünler ortaya çıkmaya başladı. Ürünlerimizin ihracatta da yerini alması için çalışmaları hızlandırıyoruz.” dedi.

HİSAR ve SİPER Ürün-1 Seri Üretim Sözleşmeleri imza töreni anısına Bakan Güler ve beraberindekiler, hazırlanan hatıra kartını imzaladılar.

SSB Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün

SİPER Ürün-1 Projesi

Bölge hava savunması kapsamında stratejik tesislerin düşman taarruzlarına karşı korunması amacıyla geliştirilen SİPER Ürün-1 uzun menzilde ve dağıtık mimaride hava savunması sağlanmasına imkân veriyor. Proje, SSB öncülüğünde ASELSAN, Roketsan ve TÜBİTAK SAGE iş ortaklığında geliştirildi.

HİSAR Projesi

HİSAR Hava Savunma Sistemleri, SSB tarafından başlatılan projeler kapsamında, ASELSAN ve Roketsan’ın iş birliğinde, yerli ve milli olarak geliştirildi. Füzelerde kullanılan harp başlığı ise TÜBİTAK SAGE imzası taşıyor. 360 derece etkinliğe sahip bu sistemler, 6 hedefe aynı anda angaje olup ateşleme yapabiliyor. HİSAR A+ sisteminin önleme menzili 15 km, HİSAR O+ sisteminin önleme menzili ise 25 km.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.