Ana Sayfa Haberler TSK ve Jandarma’daki Terfi ve Atamalar, Ağustos Ayında Alınan Kararlarla Belirlendi

TSK ve Jandarma’daki Terfi ve Atamalar, Ağustos Ayında Alınan Kararlarla Belirlendi

MSI Dergisi’nin 183’üncü sayısında yayımlanan özel haber, derginin internet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Ağustos ayında, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Jandarma Genel Komutanlığı (J.Gn.K.lığı) kadroları ile ilgili bir dizi karar alındı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, 1 Ağustos’ta yapılan Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı ile TSK’da görev yapan general, amiral ve albayların terfileri görüşülerek karara bağlandı. General ve amirallerle ilgili atama kararları ise 22 ve 28 Ağustos’ta, Resmi Gazete’de yayınlandı. J.Gn.K.lığındaki terfi ve atamalara ise 29 Ağustos tarihli Resmi Gazete’de yer verildi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen toplantıda, YAŞ üyeleri; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz de hazır bulundu.

Toplantıda, TSK’da görevli general, amiral ve albaylardan;

  1. Bir üst rütbeye yükseltilecekler,
  2. Görev süresi uzatılacaklar,
  3. Kadrosuzluk ve yaş haddinden emekliye sevk edileceklerin durumları görüşülerek karara bağlandı.

Terfi kararları; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayının ardından, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığının internet sitesinde ve 2 Ağustos 2019 tarihli ve 30850 sayılı Resmi Gazete’de yayınlandı. YAŞ kararları kapsamında, Kara Kuvvetleri Komutanlığı (K.K.K.’lığı), Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (Dz.K.K.’lığı) ve Hava Kuvvetleri Komutanlığına (Hv.K.K.’lığına) mensup; 13 general, 1 amiral ve 40 albay, 30 Ağustos 2019 tarihinden geçerli olmak üzere bir üst rütbeye yükseltildi. (Tablo 1)

Öte yandan, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz’ün, 30 Ağustos 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere görev süreleri 1 yıl uzatıldı.

TSK’daki general ve amirallerin atama kararları ise yine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayının ardından, 22 Ağustos tarihli ve 30866 sayılı Resmi Gazete’de (Tablo 2) ve 28 Ağustos tarihli ve 30872 sayılı Resmi Gazete’de (Tablo 3) yayınlandı.

İçişleri Bakanlığına bağlı J.Gn.K.lığındaki terfi ve atamaların listesi ise 29 Ağustos tarihli 30873 sayılı Resmi Gazete’de yayınlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onay imzasının ardından yayınlanan kararlarla 4 albay generalliğe yükseltildi. (Tablo 4) Ayrıca, 18 generalin görev yeri değişti. (Tablo 5)

MSI Dergisi olarak, terfi ve atamaları gerçekleştirilen TSK ve J.Gn.K’lığı mensuplarına, yeni dönemde başarılar diliyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, YAŞ’ta alınan kararları imzaladı.

 

 

 2,393 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.