Ana Sayfa Haberler TSK’da IFF Mod 5 Dönemi, ASELSAN ile Başlıyor

TSK’da IFF Mod 5 Dönemi, ASELSAN ile Başlıyor

MSI Dergisi’nin 162’nci sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile ASELSAN, 5 Haziran’da, Ankara’da düzenlenen bir törenle iki kritik sözleşmenin altına imza attılar. IFF Sistemi Mod 5 Tedarik ve Tersine IFF Geliştirme Projesi ile Sayısal Haberleşme Şebekesi Projesi’ne yönelik olarak imzalanan sözleşmelerin toplam değerleri ise yaklaşık 1,5 milyar lira mertebesinde.

 

46 Farklı Platforma IFF Mod 5

İmzalanan ilk sözleşme kapsamında, hâlihazırda Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan ve IFF Mod 4 sistemi kullanmakta olan 46 farklı tipteki platforma, toplamda 699 adet, NATO uyumlu IFF Mod 5 sistemi entegre edilecek. Proje kapsamında, geliştirilme aşaması tamamlanmış olan sistemlerin bir kısmının doğrudan seri üretimine başlanacak; bir kısmı ise geliştirme aşamasını müteakip seri üretime girecek ve ardından, platformlara entegre edilecek.

TSK’ya teslim edilecek IFF Mod 5/S sistemleri.

 

Doğrudan seri üretimi ve entegrasyonu yapılacak olan sistemler, şunlar olacak:

 • 269 adet IFF Mod 5/S Cevaplayıcı,
 • 37 adet IFF Mod 5/S Kısa-Orta Menzil Sorgulayıcı.

Geliştirilme aşamasının ardından üretilerek, entegre edilecek olan sistemler ise şöyle sıralanıyor:

 • 86 adet IFF Mod 5/S Uzun Menzilli Sorgulayıcı,
 • 219 adet IFF Mod 5/S Birleşik Sorgulayıcı/Cevaplayıcı,
 • 88 adet IFF Mod 5/S Portatif Sorgulayıcı.

 

Milli IFF’ye Milli Kripto

İlk teslimatların 8 ay sonra başlayacağı proje sayesinde, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’nin kullandığı tüm IFF sistemleri, ilk kez, yerli ve milli imkânlarla tasarlanmış cihazlardan oluşacak. Bu sistemlerin tüm yazılım ve donanımı ASELSAN tarafından üretileceğinden, Türkiye’de kullanılan diğer savunma sistemleri ile entegrasyonlarının sağlanması da daha kolay olacak ve dışa bağımlılık tümüyle ortadan kalkacak.

IFF Mod 5/S sistemlerinin, hâlihazırda kullanılan IFF Mod 4 sistemlerine kıyasla TSK’ya katacağı kabiliyetler ise şu şekilde sıralanıyor:

 • Daha uzun menzilden (250 deniz mili) sorgulama,
 • Dinleme, karıştırma ve aldatmaya karşı arttırılmış direnç,
 • Ölümcül sorgulama (dost ateşinin önlenmesi maksadıyla, atıştan önce yapılan son sorgulama),
 • Yüksek tanımlama kabiliyeti (konum ve kimlik bilgisi paylaşımı),
 • TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilen Milli Kripto Cihazı sayesinde, şifreli sorgulama ve cevaplama.

Proje kapsamında ayrıca, tersine mühendislik ile geliştirilen yazılımlar, IFF Mod 5 Cevaplayıcı’ya yüklenerek, havadan-yere sorgulama kabiliyeti de kazanılacak. Bu kabiliyet, yakın hava desteği harekâtları sırasında, yer unsurlarının, dost ateşi vasıtasıyla zayi edilmesi riskini önemli ölçüde azaltacak.

EGM’nin, Ankara ve İstanbul’da kullanacağı sayısal telsizler.

 

Ankara ve İstanbul Emniyeti de Sayısal Telsize Geçecek

Sayısal Haberleşme Şebekesi Projesi Sözleşmesi ise Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM)’nün ihtiyaçlarına yönelik olarak imzalandı. ASELSAN, bu proje kapsamında, EGM tarafından kullanılacak sayısal telsiz sistemlerini, yerli ve milli imkânlarla geliştirecek ve üretecek.

ASELSAN’ın özgün olarak tasarlayıp geliştirdiği Milli Kriptolu DMR (Digital Mobile Radio / Sayısal Mobil Telsiz) Sistemleri, daha önce başlatılan bir proje kapsamında, 15 ilde, EGM’nin hizmetine sunulmuştu. Benzer şekilde, bu projenin ikinci fazı kapsamında da 7 il için kurulumlar devam ediyor. Bu kurulumların, yılsonunda tamamlanması hedefleniyor.

Yeni sözleşme kapsamında üretilecek telsizler ise Ankara ve İstanbul illerinde kullanılacak. Üçüncü faz olarak da adlandırılan bu dönemin de tamamlanması ile birlikte, EGM, toplam 24 ilde, sayısal telsiz kullanıyor olacak. SSM tarafından, tören sırasında yayınlanan basın bülteninde, bu sözleşme ile Türkiye’nin, dünyanın en büyük sayısal haberleşme altyapılarından birine sahip olacağı bilgisi de yer aldı.

Proje ile EGM, İstanbul ve Ankara illerinde, şu yeteneklere kavuşacak:

 • Hızlı çağrı kurulumu ve önceliklendirme,
 • Afet ve kriz koşullarında da göreve kesintisiz devam edebilme,
 • Güvenilir haberleşme (şifreli görüşme, alt yapı güvenliği ve terminal güncelleme, yasaklama ve engelleme),
 • Bireysel çağrı ve grup çağrısı yapabilme,
 • Konum izleme modülleri sayesinde, tüm ekiplerin haritadan takip edilebilmesi,
 • Haber merkezlerinin ve baz istasyonlarının yedeklenebilmesi,
 • Kimlik, ehliyet ve plaka numarası sorgulamalarını da kapsayan veri haberleşme ve mesajlaşma servislerini kullanabilme.

Proje kapsamında öngörülen teslim süreleri, Ankara için 12 ay; İstanbul için ise 18 ay. Teslimat miktarları ve tipleri ise şu şekilde sıralanıyor:

 • Ankara için, 72 Röle İstasyonu ve 4 Radyolink Aktarma İstasyonu,
 • İstanbul için, 97 Röle İstasyonu,
 • Ankara ve İstanbul için, 2’şer adet Haber Merkezi ve 262 adet Haber Merkezi Telsiz Konsolu
 • 500 El Telsizi,
 • 500 Araç Telsizi ve
 • 580 Sabit Merkez Telsizi.

 

IFF Sistemleri için İhracatın Önü Açık

İmza töreni öncesinde, SSM Komuta Kontrol ve Bilgi Sistem Projeleri Grup Müdürü Neşet Ertaş ve SSM Haberleşme Sistem Projeleri Grup Müdürü Nuri Erginer, projeler hakkında bilgi veren birer sunum yaptılar.

 

 

Törende konuşan ve geliştirilecek olan IFF sistemlerinin, yurt içi kullanımının haricinde ihracat potansiyeli de olduğunu vurgulayan ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün ise şunları söyledi: “Savunma sanayimizde, özellikle son yıllarda yapılan yatırımlarla; teknolojilerin geliştirilmesini, gelişen teknolojilerle birlikte ürünlerin ortaya çıkmasını, çıkan ürünlerin operasyonel olarak TSK’da kullanılmaya başlanmasını, ayrıca bu ürünlerin, yenilikçi ve teknolojik üstünlükleri ve maliyet rekabeti ile ihraç edilmesini hep birlikte gururla izliyoruz… Bugün imzalanacak iki projeden birisi, dost düşman tanıma ve tanıtma sistemleri ile ilgili. NATO’nun aldığı bir kararla ülkemiz, ASELSAN ile birlikte, bu konuda; özgün ve yenilikçi, kendi kendine yetebilecek çözümler oluşturmaya başlamıştı. 2012 yılında, özellikle IFF Mod 5 Cevaplayıcı ve Kısa ve Orta Menzilli Sorgulayıcı çözümlerini geliştirip, üretip ve devreye alınma süreçlerini başlattık.”

ASELSAN’ın, başarılı bir ikincil halka arz sürecini geride bıraktığını vurgulayan Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir de projenin boyutuna vurgu yaptı: “Bugün atılan imzalar, ASELSAN’ın, Türkiye için parlayan bir yıldız olduğunun teyidi olacaktır. Bu imzalarla gelen kabiliyetlerin değeri, yaklaşık 1,5 milyar TL’dir. Bu, ASELSAN’ın, geleceğe yönelik projeleri ve gücü ile ilgili, herhâlde çok iyi bir fikir verecektir.”

Prof. Dr. Demir de NATO uyumlu IFF Mod 5 sistemlerinin ihracat potansiyeline dikkat şekti: “NATO, IFF Mod 4 sistemlerini, artık 2020’de kullanmayacağını deklere etmişti. Bizim de Mod 5’e geçmemiz gerekiyor. ASELSAN da bu Mod 5 çalışmasını yapmış durumda. Mod 5 ile sadece TSK’nın dost düşman sorgulayıcı sistem ihtiyacını karşılamış olmayacağız. Aynı zamanda ürünümüz, kalitesi ve rekabeti ile dünya piyasalarına çıktığında, çeşitli NATO ülkeleri tarafından da kullanılabilir olacak.”

Törende imzalar; Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Mustafa Şeker, SSM MEBS Daire Başkanı Ahmet Akyol, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün ve ASELSAN Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Sektör Başkanı ve Genel Müdür Yardımcısı Yavuz Bayız tarafından atıldı.

 11,586 Toplam Görüntüleme,  3 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.