Ana Sayfa Haberler TSKGV, Türkiye’nin Enerji Yatırımına Önemli Katkılar Sunuyor

TSKGV, Türkiye’nin Enerji Yatırımına Önemli Katkılar Sunuyor

Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) bağlı ortaklıklarından İŞBİR ve ASPİLSAN Enerji, enerji alanında Türkiye’ye yeni kabiliyetler kazandırmak üzere yatırımlarına hız veriyor. TSKGV tarafından 28 Ağustos’ta paylaşılan basın bülteninde, firmaların yatırımlarının ayrıntılarına yer verildi.  

Bu kapsamda, jeneratör ve alternatör üretimi alanında faaliyetlerine devam eden İŞBİR, sürdürülebilir büyümenin sağlanması, geliştirilen ürünlerin teknoloji ve maliyet açılarından daha rekabetçi konuma ulaştırılması doğrultusunda yatırımlarını arttırıyor. TSKGV de maliyeti 182 milyon lira olarak planlanan yatırımda kullanılmak üzere yaptığı 76 milyon liralık kaynak tahsisi ile İŞBİR’e her konuda olduğu gibi desteğe devam ediyor.

İŞBİR’in, Balıkesir Organize Sanayi Bölgesinde inşası devam eden 36.680 m2 alana sahip fabrika yatırımı ile Türkiye’de ilk kez bir firma “yerli ve milli seri alternatör üretimi” yeteneği kazanacak. 2022 yılında faaliyete geçmesi planlanan fabrika ile Türkiye enerji alanında yerlileşmeyi bir adım daha ileriye taşıyacak.

ASPİLSAN Enerji ise enerji depolama alanında Ar-Ge yatırımlarına hız veriyor. Firma, bu doğrultuda, Türkiye’ye ilk lityum iyon pil üretim tesisi kazandırmak adına yatırım planlamasını yaptı ve önceki gün bir firma ile fabrikanın inşaat işleri için ana yüklenici sözleşmesini imzaladı. TSKGV, ASPİLSAN Enerji’yi, 186 milyon lira olarak planlanan bu yatırımında yalnız bırakmadı ve 109 milyon liralık kaynak aktarımı ile destek oldu.

2021 yılında faaliyete geçmesi beklenen fabrika ile kazanılacak lityum-iyon pil hücresi üretim yeteneğiyle her geçen gün artan enerji depolama ihtiyacına yerli imkânlarla çözüm sağlanabilecek.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.