Ana Sayfa Haberler TSK’nın Eylül Ayı Tatbikat Programı Yoğun

TSK’nın Eylül Ayı Tatbikat Programı Yoğun

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) çeşitli unsurları, Eylül ayı içerisinde gerçekleştirilen pek çok farklı tatbikata katılım sağlıyor. Tatbikatların detayları, Milli Savunma Bakanlığı tarafından, 5 Eylül’de düzenlenen basın toplantısında paylaşıldı.

Bu tatbikatlardan ilki, 30 Ağustos’ta başlayan ve 10 Eylül’e kadar devam edecek olan Türkiye-Azerbaycan SAT/SAS Tatbikatı. Bakü, Azerbaycan’da icra edilen bu tatbikatın amacı; SAT, SAS ve sualtı kurtarma harekât nevilerinde, Türk ve Azerbaycanlı timler arasında müşterek çalışabilirliği sağlamak ve askeri alandaki iş birliğini geliştirmek olarak ifade ediliyor.

Yine 30 Ağustos’ta başlayan ve 9 Eylül’e kadar devam edecek olan Dynamic Move-2021 NATO Tatbikatı ise La Spezia, İtalya’da icra ediliyor. Türkiye’den TCG ALANYA (M-265) mayın avlama gemisi ve iki karargah subayının katıldığı bu faaliyet, deniz mayın harbine yönelik bilgisayar destekli bir komuta yeri tatbikatı. Tatbikat; NATO karargâhları ve NATO üyesi ülkelerin karargâh subaylarının, bir kriz senaryosu içerisinde Mayın Karşı Tedbirleri Harekâtı’nın planlama ve icrasına yönelik eğitim seviyesini artırmak amacıyla icra ediliyor.

Dynamic Front 2021 Tatbikatı İkinci Safhası, ABD Avrupa Kara Komutanlığı koordinatörlüğünde ve Türkiye’nin ev sahipliğinde, 5-20 Eylül tarihleri arasında, Polatlı’daki General Nahit Şenoğul Atış ve Tatbikat Alanı’nda icra ediliyor. Topçu unsurlarını çok uluslu harekâta yönelik hazırlamak ve çok uluslu bir birliğin eğitim ve iş birliği içerisinde çalışabilirliğini geliştirmek amacıyla gerçekleştirilen tatbikata; Türkiye’den 200 personel ve 80 araç; ABD’den 260 personel ve 100 araç ile İspanya’dan 81 personel ve 20 araç katılıyor.

TURAZ ŞAHİNİ-2021 Tatbikatı, 6-17 Eylül tarihleri arasında, Azerbaycan ve Türkiye’nin Hava Kuvvetleri unsurlarının katılımıyla Konya’daki 3. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda icra edilecek. Tatbikat; Azerbaycan Hava Kuvvetleri ile başlatılan uçuş eğitimlerini ileri seviyelere taşımak, uluslararası tatbikat usulleri ve terminolojilerinin uygulamasını göstermek, farklı platform, silah sistemleri ile elektronik harp konularında bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunmak, karşılıklı askeri eğitim ve işbirliğini geliştirmek maksadıyla gerçekleştirilecek.

Dynamic Guard 2021 Elektronik Harp Tatbikatı ise 6-10 Eylül tarihleri arasında, NATO Daimi Görev Grubu-2 unsurlarının katılımıyla Girit’te, Yunanistan ev sahipliğinde icra edilecek. NATO Daimi Görev Grubu-2 bünyesine; İtalya, İspanya ve Türkiye’den unsurlar yer alıyor. TSK, yoğun elektromanyetik yayılım ortamında elektronik destek ve elektronik harp denemelerinin daha etkin olarak icra edilmesine yönelik bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunmak amacıyla düzenlenen tatbikata, TCG GÖKÇEADA (F-494) fırkateyni ile iştirak edecek.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.