Ana Sayfa Haberler TSK’nın Havadaki Gücü Denizlerde de Perçinlenecek

TSK’nın Havadaki Gücü Denizlerde de Perçinlenecek

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) hava platformlarında yakaladığı İHA/SİHA başarısını, deniz platformlarında da yakalamak için çalışmalarına hız verdi. Milli Savunma Bakanlığı (MSB) kaynaklarından 25 Ocak’ta yapılan açıklamada, insansız deniz araçlarının (İDA) etkin bir şekilde kullanımına yönelik konsept çalışmaları sürerken, farklı kabiliyetlerde İDA’ların envantere katılması için yoğun bir program oluşturulduğu belirtildi. Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’in katılımıyla, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın (Dz.K.K.lığı) ihtiyaçlarına yönelik 18 Ocak’ta Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) önderliğinde düzenlenen deniz torpido ve füze sistemleri imza töreninin bu atılımın önemli bir adımı olduğu vurgulandı.

ABD Başkanı Biden’dan Tavsiye Mektubu

Öte yandan Hava Kuvvetleri Komutanlığının (Hv.K.K.lığı) acil harekât ihtiyacı kapsamında 40 adet F-16 Blok-70 tedariki ve 79 uçağa Viper modernizasyonu için 30 Eylül 2021’de İstek Mektupları (Letter of Request-LOR), ABD Savunma İş Birliği Ofisi’ne (ODC-T) iletilmişti. MSB kaynaklarının yaptığı son açıklamada; her iki projenin teklif ve kabul mektupları için resmi kongre onay sürecinin ABD tarafından başlatılmasının beklendiği kaydedildi. ABD Başkanı Joe Biden’ın, satışın onaylanması yönünde kongreye tavsiye mektubu göndermesi de olumlu bir adım olarak değerlendirildi. MSB kaynakları, “Asıl yapılması gereken kongreye bununla ilgili talebin gönderilmesi ve resmi sürecin kongre üzerinden başlatılması. Sürecin olumlu şekilde sonuçlanmasını bekliyoruz” açıklaması yaptı.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.