Ana Sayfa Haberler TSK’nın Namlulu Hava Savunma Sistemi Modernizasyonu, Yeni Teslimatlarla Devam Ediyor

TSK’nın Namlulu Hava Savunma Sistemi Modernizasyonu, Yeni Teslimatlarla Devam Ediyor

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, 17 Nisan’da, 35 mm Hava Savunma Sistemi Modernizasyonu ve Parçacıklı Mühimmat Projesi kapsamında, Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK), Ateş İdare Cihazı ve Modernize Çekili Top sistemlerinin teslimatlarının sürdüğünü açıkladı.

Prof. Dr. Demir, konu ile ilgili olarak şunları söyledi: “Katmanlı hava savunma sistemimizi güçlendirme çalışmalarımız sürüyor. 35 mm Hava Savunma Sistemi Modernizasyonu ve Parçacıklı Mühimmat Projemiz kapsamında Aselsan ana yükleniciliğinde yerli ve milli sanayimizin ürettiği Ateş İdare Cihazı ve Modernize Çekili Top sistemlerinin Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslimatlarına devam ediyoruz.

Ateş İdare Cihazı (AİC) Takımı, kritik tesisler ile sabit askeri birliklerin hava savunmasının etkin şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla en güncel teknolojiye dayalı alçak irtifa hava savunma çözümü sunuyor. AİC sistemi aynı anda 3 adede kadar Modernize Çekili Top’un (MÇT) yanı sıra 1 adet HİSAR-A Füze Fırlatma Sistemi’nin (FFS) kontrolünü üstlenebiliyor.

Söz konusu sistemler, 35 mm Parçacıklı Mühimmat (PMT) ile birlikte aralarında havadan karaya füzeler, seyir füzeleri ve insansız hava araçlarının da yer aldığı güncel hava tehditlerine karşı hava savunmasını yüksek etkinlik ile icra ediyor. Projede ve teslimatlarda emeği geçen herkesi yürekten kutluyorum.”

35 mm Modernize Çekili Top’un (Ateş İdare Cihazı Takımı) genel özellikleri, şöyle sıralanıyor:

  • 2 x 35 mm hava savunma topu ile 2 x 550 atım/dakika (toplam 1100 atım/dakika) atım hızı
  • 3 farklı mühimmat tipi kullanabilme: 35 mm Parçacıklı Mühimmat, HEI, TP-T
  • Entegre Güç Ünitesi
  • Geliştirilmiş kullanıcı arayüzleri
  • Alçak Gerilim Beslemeli Donanımlar
  • Güç Ünitesi kapandığında kısa süreli operasyona devam etmeyi sağlayan akü grubu
  • Harici güç beslemesi ile çalışabilme
  • Sistemin havadan karaya füzeler, seyir füzeleri ve insansız hava araçları gibi modern hava tehditlerine karşı üstün performans göstermesini sağlayan; servo-kontrol, eyleyici, güç dağıtım ve atış kontrol alt sistemleri

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.