Ana Sayfa Haberler TSK’nın Vurucu Gücü, Ateş Serbest-2023’te Gösterildi

TSK’nın Vurucu Gücü, Ateş Serbest-2023’te Gösterildi

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK), vurucu gücünü sergilediği Ateş Serbest-2023 faaliyetinde hedefler tam isabet atışlarla vuruldu. TSK’nın silah ve sistemlerini tanıtmak, silahların hedefteki etkisini göstermek ve kuvvetler arası ateş desteğinin koordinasyonunu geliştirmek amacıyla gerçekleştirilen faaliyette, kıtaya çıkmaya hazırlanan askeri personele ateş destek unsurlarının kabiliyetleri de gösterildi. Polatlı’daki Sakarya Kışlası’nda bulunan General Nahit Şenoğul Atış ve Tatbikat Bölgesinde gerçekleştirilen faaliyette, TSK envanterinde bulunan araç, silah ve sistemlerin 50’si sergilenirken, atışlarda 42 unsur kullanıldı.   

Faaliyette 963 Personel Görev Aldı

İlki 2014 yılında icra edilen ve bu yıl 9’uncusu 13 Ekim’de gerçekleşen Ateş Serbest-2023’ün seçkin gözlemci gününde, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu atışları yerinde takip etti. Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile Özel Kuvvetler Komutanlığından 963 personelin görev aldığı Ateş Serbest-2023’te, TSK envanterinde bulunan SAR 762 MT-D makineli tüfek, KN-12 keskin nişanı tüfeği, KARGU Vurucu İHA, 105 mm BORAN hafif çekili obüs, HİSAR A alçak irtifa hava savunma sistemi ve HİSAR O orta irtifa hava savunma sistemleri ilk kez sergilendi. SAR 762 MT-D, KN-12 ve Bayraktar AKINCI TİHA ilk kez atış faaliyetinde kullanıldı.

Karadan ve Havadan Tam İsabet Atışlar

Milli piyade tüfeklerinin atışıyla başlayan Ateş Serbest-2023’te, kara unsurları görerek ve görmeyerek icra ettikleri atışlarla hedefleri tam isabetle vurdular. Faaliyetin devamında ATAK helikopterleri, belirlenen hedefleri nokta atışıyla imha ederken, F-16’lar da 20.000 feetten attıkları bombalarla hedeflere tam isabet sağladılar. Özel Kuvvetler Komutanlığı envanterinde olan ve Ateş Serbest-2023’te ilk kez kullanılan KARGU Vurucu İHA, kendisiyle birlikte hedefini imha ederek görevini başarıyla tamamladı. Kara Havacılık Komutanlığına ait AKINCI TİHA da 23.000 feetten bıraktığı mini akıllı mühimmat MAM-T ve MAM-L ile hedeflerini imha etti.

Yıl Sonuna Kadar 40 Tatbikat Yapılacak

Milli Savunma Bakanı Güler, Ankara’nın başkent ilan edilişinin 100’üncü yılında, Sakarya Meydan Muharebesinin kazanıldığı topraklarda bir kez daha gurur dolu bir gün geçirdiklerini söyledi. Bakan Güler, “Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ezici ateş gücünü oluşturan silah sistemleri ile kahraman personelimizin bunları kullanmadaki maharetine şahit olmaktan gurur duyuyorum. Ordumuzun gücünü diri tutmak ve personelimizin niteliklerini çağın şartlarına ve muharebe ortamının değişken konseptine uygun olarak geliştirmek maksadıyla ulusal ve uluslararası tatbikatlarımıza aralıksız devam ediyoruz.” dedi. Güler, son 1 yılda 63 yerli ve uluslararası tatbikat icra edildiğini, yıl sonuna kadar da 40 tatbikatın icra edilmesin planlandığını dile getirdi. Faaliyet, Bakan Güler ve beraberindeki heyetin başarı gösteren personeli ödüllendirmesiyle sona erdi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.