Ana Sayfa Haberler TSSK 6’ncı Proje Pazarı Özel: ANDAR’ın Servo Eyleyici Çözümleri, 100.000 Uçuş Saatini Tamamladı: Hedef 1 Milyon Uçuş Saati

TSSK 6’ncı Proje Pazarı Özel: ANDAR’ın Servo Eyleyici Çözümleri, 100.000 Uçuş Saatini Tamamladı: Hedef 1 Milyon Uçuş Saati

MSI Dergisi’nin 173’üncü TSSK 6’ncı Proje Pazarı Özel sayısında yer alan haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Hareketli mekanizmalar için özgün ve özelleşmiş elektromekanik sistemler geliştiren ANDAR Elektromekanik Sistemler (ANDAR) tarafından tasarlanan ve üretilen servo eyleyiciler, çeşitli hava, kara ve güdüm platformlarında kullanılmakta. Bunlardan “Uçuş Kontrol Eyleyici” serisi ürünler, farklı modellerdeki insansız hava araçlarında, 100.000 uçuş saatini geride bırakmayı başardı. Bu süreçte, ANDAR’ın çözümleri, işlevlerini eksiksiz yerine getirerek, tasarımda göz önünde bulundurulan güvenilirliğini, sahada da ispat etti.

İnsanız hava araçlarında (İHA’larda) yer alan sistemlerin güvenilirliği, iki nedenle kritik öneme sahip. Bunlardan birincisi, aracın üzerinde bir pilotun olmaması nedeniyle yaşanan arızalara zamanında ve etkin müdahalenin mümkün olmaması. İkincisi ise bu araçların, havada, kesintisiz olarak uzun süre görev yapması. İnsanlı uçaklarda, daha kısa görev süreleri arasında bakım yapma fırsatı olurken bu araçlarda, böyle bir imkânın bulunmaması.

İHA’lara yönelik bir sistemin güvenilir olarak nitelendirilebilmesi, iki aşamada gerçekleşiyor. İlk önce, sistemin tasarımının, güvenilirlik gereksinimleri göz önüne alınarak sağlanması gerekiyor. İkinci aşamada ise bu şekilde tasarlanan sistemin, sahada, uzun süre sorunsuz çalışarak kendini ispat etmesi gerekiyor.

 

ANDAR’ın, İHA’ların hareketli sistemlerine yönelik geliştirdiği elektromekanik sistemler, 3 farklı İHA sistemi üzerinde, yurt içinde ve yurt dışında, çok farklı coğrafi şartlarda; önemli bir kısmı da operasyonlarda olmak üzere, 100.000 uçuş saatini aştı.

 

Tüm Bileşenlere Hâkimiyet ile En İyi Paket

Güvenilir bir sistemin nasıl geliştirileceği, kitaplarda da geçen bir bilgi olsa bile bunu uygulamaya geçirmek çok kolay değil. İHA sistemleri ile ilgili güvenilirliği sağlamanın en bilinen yolu, yedeklilik. Fakat buna rağmen, sahada sorunlar yaşanabiliyor.

ANDAR, bu noktada, alt bileşenler üzerinde sağladığı tam hâkimiyet ile öne çıkıyor. Örneğin, elektromekanik bir hareket sisteminin bir bileşenlerinden biri olan elektrik motorunu ele alalım. Piyasada, performansı yüksek elektrik motorları bulunabiliyor. Fakat hazır bir motor kullanılması durumunda, sistemin genel mimarisinde kısıtlamalar ortaya çıkması riski ile karşı karşıya kalınabiliyor. Sistemin daha farklı bir şekilde paketlenmesi gerektiğinde ise motorun tasarımının da tekrar ele alınması gerekebiliyor. Bunu yapılabilmesinin yolu, elektrik motoru teknolojilerine de hâkimiyet ve gerekirse motorun da tasarım ve üretimini yapmaktan geçiyor.

Elektromekanik sistemlerin tüm bileşenlerine hâkimiyeti ile öne çıkan ANDAR, çözüm ortakları ile çalışabildiği gibi, gerektiğinde, tüm alt bileşenleri de kendisi tasarlayıp üretebiliyor. Firma tarafından tasarlanıp üretilebilen alt bileşenler arasında şunlar yer alıyor:

  • Elektrik motoru
  • Motor sürücü kartı
  • Dişli kutusu

ANDAR, alt bileşenler üzerinde sağladığı tam hâkimiyet ile öne çıkıyor.

 

ANDAR Genel Müdürü Gökhan Koyuncu

ANDAR Genel Müdürü Gökhan Koyuncu, bu noktadaki yaklaşımlarını şöyle ifade ediyor: “ANDAR, gerektiğinde, dikey uzmanlıklarını konuşturabilen ve detay çözümler gerçekleştirebilen bir şirket. Kullanıcılarımıza, ihtiyaçları olan çözümleri sağlıyoruz. Bunu yaparken de elimizdeki imkânlardan değil, kullanıcı ihtiyacından hareket ediyoruz. Örneğin, bir projemizde, mevcut elektrik motorları ile kullanıcının bize sağlayabildiği hacme sığamadık. Bunun üzerine, elektrik motorunun tasarımını da yaparak çözümümüzü yeniden paketledik. Kullanıcımıza, ‘Elimizdeki hazır çözümler bu.’ demedik. Benzer şekilde, hazır çözümlerin bulunamaması durumunda, kolları sıvıyoruz ve en ufak bileşene kadar neye ihtiyaç varsa tasarlayıp üreterek ihtiyacı karşılayan çözümü ortaya koyabiliyoruz.”

ANDAR’ın bu yaklaşımı, iki konuda önemli avantaj sağlıyor:

  • Bazı kullanıcılar, rafta olan ürünlerden farklı özelliklere sahip çözümlere ihtiyaç duyabiliyor. Bu farklı özellikler; hacim, güç gereksinimi, ağırlık gibi farklı parametreler olabiliyor. ANDAR, mevcut çözümlerini, gerekirse büyük ölçekli tasarım ve mimari değişikliklere giderek kullanıcı ihtiyaçlarına uyarlayabiliyor.
  • Dışarıdan hazır alınan bazı bileşenler, ihracat lisanslarına tabi olabiliyor. ANDAR’ın dikey uzmanlığı, bu tür bileşenlerin, gerektiğinde özgün olarak geliştirilmesi ile bu tür kısıtların üstesinden geliyor.

Koyuncu, ihracat lisansı konusuna ayrı bir parantez açıyor: “Türkiye’ye uygulanan açık ya da kapalı bazı ambargolar nedeniyle bazı ürünlerimizde yurt dışından aldığımız bileşenleri, alamamaya başladık. Bu noktada, dikey uzmanlaşma kabiliyetimiz öne çıktı ve bu bileşenleri, kendimiz geliştirdik. Dünya genelinde kendini ispatlamış bileşenlerin muadili olacak özgün çözümleri, zaman zaman daha zorlu gereksinimlere göre geliştirdik ve bunda da çok başarılı olduk. Dolayısı ile şunu rahatlıkla söyleyebiliriz: ANDAR’ın ürünlerinde güvenilirlik, iki boyutludur. Ürünlerimiz, görevlerini yaparken son derece güvenilir olduğu gibi ürünlerimizin tedarik zinciri de son derece güvenilirdir. Kullanıcılarımız bizden bir ürün talep ettiğinde, onu, hiçbir mazeret öne sürmeden, zamanında teslim edeceğimizi bilirler.”

 

ANDAR, Uçuş Kontrol Eyleyici ürün ailesinin, hem alt birleşenlerine hakimiyeti hem sistem tasarımına hakimiyeti ile öne çıkıyor.

 

Ürünler, Kendilerini İspat Ediyor

ANDAR’ın İHA’lara yönelik servo eyleyicilerden oluşan hareketli sistem çözümleri, MALE (Medium Altitude Long Endurance / Orta İrtifa Uzun Havada Kalış) sınıfı iki ayrı İHA’da ve taktik sınıfı bir İHA’da kullanılıyor. Ürünlerin, bu İHA’larda toplam 100.000 uçuş saatini geçmesi, ANDAR’ı, sektördeki benzeri tipte elektromekanik sistemler tasarlayıp üreten firmalar arasında, ayrı bir yere konumlandırıyor.

Koyuncu, servo eyleyicilerinin sahadaki performansı ile ilgili şunları söylüyor: “ANDAR, hem uçuş saati hem farklı coğrafyalarda görev yapma tecrübesi hem de ürünlerinin güvenilirliği ile servo eyleyici gibi elektromekanik sistem üreticileri arasında açık ara lider konumda. Bu başarımızı, açık rekabet altında elde ettiğimizi de vurgulamak isterim. Servo eyleyicilerimizin kullanıldığı İHA’lardan biri için, farklı üreticilerin çözümleri de denendi. ANDAR’ın çözümü ise istenilen performansı sağlayan tek servo eyleyici olarak öne çıktı ve şu anda başarıyla kullanılıyor.”

ANDAR’ın ürünleri, güvenilirlik ile ilgili özel tasarımları sayesinde, 100.000 saati aşan uçuş tecrübesi sırasında, hiçbir arıza yaşamadı.

ANDAR’ın yeni hedefi ise 1 milyon uçuş saatine ulaşmak. Koyuncu, bu hedefe de yakın zamanda ulaşmak istediklerini ifade ediyor: “Ürünlerimiz kendini ispatladıkça, hem mevcut kullanıcılarımızın ürettiği yeni İHA’larda yer buluyoruz hem de farklı firmalar, farklı İHA’lar için bizimle çalışmak istiyor. Üzerinde çözümlerimizle yer aldığımız İHA sayısının hızla artacağını ve böylece 1 milyon uçuş saatine kısa zamanda ulaşacağımızı öngörüyoruz.”

 

ANDAR’ın Uçuş Kontrol Eyleyici ürün ailesi, farklı fiziksel boyutlarda paketlenebiliyor.

Gelecek Fırsatlarla Dolu

ANDAR’ın, bugüne kadar, hareket mekanizmaları kapsamında gerçekleştirdiği çalışmaların hemen hepsi, Türkiye için birer ilk niteliğinde oldu. ANDAR, gelecek dönemde de çalışmalarına, farklı alanlarda devam edecek:

  • ANDAR, mevcut ve potansiyel kullanıcılardan gelen talepler doğrultusunda, ürün ailesini geliştirmeye devam ediyor. Bu taleplerin bazıları sonucunda, hem ürün ailesinde yer almayan, yeni çözümler ortaya çıkıyor hem de mevcut çözümlerin, ihtiyaca göre uyarlanmış hali şeklinde geliştiriliyor.
  • ANDAR, kullanıcılarının, satış sonrası destek ihtiyaçlarına da çözüm sağlıyor ve bu alandaki faaliyetlerini geliştirmeye devam edecek. Kullanıcıların elindeki sistemlerin hareket mekanizmalarının ANDAR çözümleri ile değiştirilmesi, firmanın, geçmiş dönemde başarıyla tamamladığı işler arasında yer alıyor. Bu konuda önemli bir pazar bulunduğunu değerlendiren ANDAR, çeşitli kullanıcılarla temaslarını sürdürüyor.
  • ANDAR, yurt dışı firmalarla da temaslarını sürdürüyor. Teklif verdiği hemen her firmanın kısa listesine kalan ANDAR, önümüzdeki dönemde, yurt dışındaki iş payını da önemli ölçüde arttırmayı hedefliyor.

 948 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.