Ana Sayfa Haberler TSSK 6’ncı Proje Pazarı Özel: Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri, Özgün ve Yerli Ürünleri ile Türkiye’nin ve Dost ve Müttefik Ülkelerin İhtiyaçlarını Karşılamaya Hazır

TSSK 6’ncı Proje Pazarı Özel: Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri, Özgün ve Yerli Ürünleri ile Türkiye’nin ve Dost ve Müttefik Ülkelerin İhtiyaçlarını Karşılamaya Hazır

MSI Dergisi’nin 173’üncü TSSK 6’ncı Proje Pazarı Özel sayısında yer alan haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Deniz platformlarına yönelik elektronik sistemler, özellikle de sualtı akustiği alanında Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmaları ile özgün ve yerli çözümler geliştiren Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri, bu çözümleri ile hem Türkiye’nin hem de dost ve müttefik ülkelerin ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyor. Ürün ailesi gün geçtikçe olgunlaşan ve bazı çözümleri saha tecrübesi de kazanmaya başlayan firma, mevcut iş birliklerine yenilerini eklemek için çalışmalarını sürdürüyor.

Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri’nin çalışma alanlarında yarattığı en önemli farkındalık, Ar-Ge temelli milli ve yerli ürün geliştirme vizyonu. Firma, temel yetkinlik alanlarında oluşturduğu tecrübe ve bilgi birikimi ile sualtı akustiğine yönelik ileri teknolojileri derinlemesine çalışarak çeşitli milli ve yerli ürünler geliştiriyor. Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri Teknoloji ve Mühendislik Grup Yöneticisi Mehmet Hakan Öktem, bu konudaki yaklaşımlarını şöyle ifade ediyor: “Elektronik sistem tasarımı, gömülü yazılım uygulamaları, sinyal işleme, veri füzyonu, mekanik ürün tasarımı ve modelleme ve simülasyon konularında, yenilikçi ve rekabetçi çözümler ortaya koyuyoruz. Özellikle gemilerin elektro akustik sistemlerinde, %70’leri aşan millilik oranını yakalayabiliyoruz. Bu özgün katkıyı, gemi entegrasyonu tecrübesiyle de pekiştirerek pazarda farkındalık yarattığımızı düşünüyoruz.”

 

Ölçümlendirme Konumlandırma Sistemi

Tescilli Ürün Aileleri

Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri, ürün ailesi ile sualtı akustiği konusunda dünya çapında bir marka olmayı hedefliyor. Firma, bu doğrultuda yaptığı çalışmalarda, marka tescilini de aldığı 3 tane özgün ürün ailesi geliştirdi:

 • Aktif Sonar Temelli Tespit, Teşhis ve İzleme Sistemleri (Echorium): Aktif sonar sistemlerinin, yurt dışından hazır alındığında, istenilen sonuçları vermediği, çeşitli kereler görülmüştür. Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri tarafından tasarlanan ve üretilen Echorium ürün ailesi, Türkiye’nin çevre deniz şartları ile uyumlu algoritmaları ile benzerlerinden ayrılıyor. Bu ürün ailesi, eğitilmiş veriler ile desteklenen; tespit, teşhis ve sınıflandırma yönetimlerine sahip. Ürün ailesinin üyelerinden Dalgıç Tespit Sonarı, 2019 yılı içinde, TÜPRAŞ Aliağa tesislerinde kullanıma girecek. Bir diğer üye olan ve denizaltının kırım derinliğinde bile çalışabilen Sonar Beacon Sistemi ise Türkiye’nin, havadan bağımsız tahrik sistemli Yeni Nesil Denizaltılarında görev yapacak.
 • Pasif Sonar Temelli Sualtı Teşhis, Sınıflandırma ve Kayıt Sistemleri (Sensium): Sayısal veri depolama (Veri Ambarı) kabiliyeti ile Platform Parmak İzi Analizi’ni otomatik yapan bu ürün ailesinin ilk üyesi, yeni nesil akıllı sualtı mayınlarının akustik kafalarında kullanılacak. Dalgıç Eğitim ve Acil Müdahale Botu için geliştirilmiş olan Akustik İzleme ve Yakalama Sistemi de Sensium ürün ailesine ait bir diğer ürün.
 • Akıllı Şamandıra Sistemi (Smartium): Smartium; bulunduğu ortamı dinleyen; sahip olduğu veri ambarı ile çoklu sensör yapısında analitik çözümler ile tespit, teşhis, sınıflandırma ve iz yönetimi sağlayan; karar destek veya nihai karar sistemi olarak da kullanılabilen, tekli/çoklu yapıda bir ürün ailesi. Deniz Kuvvetleri Komutanlığının envanterinde mevcut sistemler, analog yapıda ve veri depolama özelliği bulunmuyor. Smartium ürün ailesi kapsamında ise hedef tespit, teşhis ve sınıflandırma konularında sayısallaştırmaya gidilerek gömülü sistem teknolojisinin kullanıldığı, milli gömülü akustik kütüphanelere sahip yazılımlar geliştirildi. Bu özgün çözüm, bilişim pazarındaki veri ambarı ve analitik uygulamalarının da savunma pazarındaki bir örneğidir. Özgün ve milli veri analitiği (DCL / Detection, Classification and Localisation / Tespit, Sınıflandırma ve Konum Bulma) özelliği olan akustik şamandıralar, müşteri isterlerine uygun olarak; Sualtı Alanı Gözetleme Ağlarında, Milli Atış Sistemi testlerinde, Milli Torpido Test Alanlarında kullanılmaya başlandı.

 

Doğu Karadeniz’de, 65 mil açıkta, 2.037 metreye tonozla sabitlenen MTS Şamandırası.

Geniş Çözüm Kümesi

Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri’nin proje ve geliştirme faaliyetleri ise şöyle sıralanıyor:

 • Mesaj İşletim Sistemi, toplam 47 deniz platformuna entegre edildi ve etkin olarak kullanılıyor.
 • Yeni Tip Denizaltı Projesi’nde, Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri, ana yüklenici ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS) için; Torpido Karşı Tedbir Sistemi, Sonar Beacon Sistemi, Solunan Havayı İzleme Sistemi ve PC Network Sistemi (Gemi Entegre Bilgi Sistemi) geliştirdi ve teslim etti.
 • Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için Desan Tersanesi’nde inşa edilen Dalgıç Eğitim ve Acil Müdahale Botu’nun, Akustik Yakalama İzleme (Sonar Beacon Tespit) Sistemi, Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri imzasını taşıyor. Böylece firma, Sonar Beacon Sistemi’ni ürettiği gibi, onu tespit eden sistemi de üretiyor.
 • Gerçek bir harp ortamında sistemin kullanılacağı sualtı çevre şartları uyarınca ve sistemin tespit ve teşhis algoritmalarına bağlı olarak geliştirilen sayısal bir analiz sistem olan Sualtı Harp Analizi Modelleme ve Simülasyonu Akustik Ortam Altyapısı, Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri tarafından geliştirildi. Yeni Nesil Milli Denizaltı’da yer alması planlanan yazılım, ROKETSAN tarafından geliştirilen milli torpidonun etkinlik analizlerinde de kullanılıyor. Bahse konu yazılımın, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının diğer muharip unsurlarında kullanılmasına yönelik çalışmalar da devam ediyor.
 • Echorium ürün ailesinin Dalgıç Tespit Sonarları’ndan 2 adedinin, TÜPRAŞ’a kurulumu tamamlandı ve başarıyla görev yapıyor. 2019 tamamlanmadan, 3’üncü sistem de kurulacak. Böylece TÜPRAŞ, dünyanın en etkin dalgıç tespit sistemlerinden birine sahip olacak.
 • İlk milli dip mayınının geliştirileceği MALAMAN projesi kapsamında, milli akıllı mayın üretimi çalışmaları, Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri’nin proje yöneticiliğinde, TÜBİTAK SAGE ve MKEK ile yürütülüyor.
 • Çeşitli milli mühimmatların test alanlarında, Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri’nin, akıllı gömülü sisteme sahip akustik şamandıraları kullanılıyor. Bunların, müşteri isterleri çerçevesinde türevlerinin geliştirilmesi ile ilgili çalışmalar devam ediyor.
 • Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri, TÜBİTAK BİLGEM ile imzaladığı Genel Çerçeve İş Birliği Protokolü kapsamında, Sualtı Telefonu’nun lisans anlaşmasını imzaladı. Çeşitli platformların sualtı telefonuna ilişkin çalışmalar devam ediyor.
 • Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri, TÜBİTAK BİLGEM tarafından, PREVEZE sınıfı denizaltılar için geliştirilen, MÜREN Milli Komuta Kontrol Sistemi Projesi’nde de yer alıyor.

 

Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri Teknoloji ve Mühendislik Grup Yöneticisi Mehmet Hakan Öktem

Sırada İhracat Var

Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri’nin bugüne kadar öncelikli hedefi, Türkiye’de ihtiyaç duyulan çözümleri özgün olarak geliştirmek oldu. Bu çözümlerin envantere girmeye başlaması ile firma, ihracatı da gündemine aldı. Öktem, ihracat konusuna yaklaşımlarını şöyle ifade ediyor: “Bir ürünü ihraç etmek istediğinizde, alıcıların ilk olarak baktığı, bu ürünün kendi ülkeniz silahlı kuvvetleri tarafından kullanıp kullanılmadığıdır. Bu kapsamda önceliğimiz, ürünlerimizi, Deniz Kuvvetlerimizin ve çözüm ortağı olduğumuz firmalarımızın ihtiyaçlarını en etkin şekilde karşılamak üzere geliştirerek onların hizmetine sunmak. Bu şekilde geliştirdiğimiz ürünlerimizin ihracatının da kolay olacağını düşünüyoruz. Örneğin, Yeni Tip Denizaltı Projesi’nde, TKMS ile çalışıyoruz ve onların kalifiye olmuş alt yüklenicisiyiz. Bu projenin, bize ihracat olarak büyük bir fırsat yaratacağını değerlendiriyoruz. Bu nedenle yeni denizaltılarımızın donanmamıza katılımını heyecanla bekliyoruz. Ayrıca, torpido ve sualtı test sahasına yönelik ürünlerimiz, güdümlü mermi ve top mermisi düşme noktası belirlemeye yönelik ürünlerimiz, Sonar Beacon ve Solunan Havayı İzleme Sistemi gibi denizaltı platformuna yönelik sistemlerimiz, uluslararası pazarda çok az firma ve ülke tarafından üretilebiliyor. Bu ürünlerimiz ile özellikle rekabetçi olabilecek politikalar üreterek önemli bir ihracat potansiyeli de oluşturabileceğimizi değerlendiriyoruz.”

 1,297 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.