Ana Sayfa Haberler TSSK 6’ncı Proje Pazarı Özel: Retinar, Sahada Kendini İspat Etmeye Devam Ediyor

TSSK 6’ncı Proje Pazarı Özel: Retinar, Sahada Kendini İspat Etmeye Devam Ediyor

MSI Dergisi’nin 173’üncü TSSK 6’ncı Proje Pazarı Özel sayısında yer alan haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Meteksan Savunma’nın Retinar çevre gözetleme radarı ürün ailesi, yurt içinden ve yurt dışından aldığı bir dizi sipariş ile 2017 yılından itibaren, önemli bir çıkış yakaladı. Operasyonel kullanıma girmesiyle birlikte, çok kısa sürede kullanıcılarının takdirini kazanan Retinar ailesi, bir yandan da gelişimini sürdürüyor.

Bir çevre gözetleme radar ailesi olan Retinar, etrafındaki hareketliliği tespit ederek, bulunduğu alanda güvenli bölge oluşturulmasını sağlıyor. Meteksan Savunma’nın Retinar ile ilgili sloganı da “Güvenli Bölge” olarak belirlenmiş durumda.

Meteksan Savunma, Retinar ile hem kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayan hem de dünya genelindeki çözümlerle rekabet edebilen bir çözüm ortaya koydu. Firma, yurt dışında, dünyadan farklı üreticilerin radarlarının yarıştığı iki adet zorlu ihale sürecine girdi ve ikisinde de ipi Retinar göğüsledi. Retinar, performans olarak rakiplerinden geride kalmıyor; hatta bazı özel parametreler seçildiğinde, çok daha iyi sonuçlar elde ediyor. Fiyatı da performans olarak yakınında yer alan rakiplerinden çok daha avantajlı.

Retinar’ın ulaştığı seviye, yarıştığı ihalelerde, maliyetlerin düşmesi ile de kendini gösteriyor. Performansı Retinar’a yaklaşamayan rakipleri, zaten en başta eleniyor. Performans olarak ayakta kalanlar ise Retinar’ın maliyet etkinliğine yaklaşabilmek için, fiyatlarını düşürmek zorunda kalıyor. Böylece kullanıcı, yüksek performans ve maliyet etkin çözümün keyfini bir arada yaşayabiliyor.

 

Retinar OPUS, kullanıcısını, ayrıca bir kamera sistemi kullanma gerekliliğinden kurtarıyor.

Vaat Edilenler Gerçekleştiriliyor

Hem askeri hem de sivil kullanıma giren Retinar, askeri alandaki ilk siparişini, dost ve müttefik bir Asya ülkesinden, 2017 yılında aldı. Bu ülkeye teslimatlar, 2018 yılında tamamlandı; radarlar halen kullanımda. Meteksan Savunma, 2018 yılı içinde ise hem Kara Kuvvetleri Komutanlığı hem de Jandarma Genel Komutanlığından siparişler aldı. Bu siparişlerin teslimatları sürüyor. Teslim edilen radarlar ise operasyonel olarak başarı ile kullanılıyor.

Meteksan Savunma, Retinar’ın sivil taraftaki ilk siparişini Türkiye’den aldı. Bu siparişin fabrika kabulleri tamamlandı. Teslimatın ise 2019’un ilk çeyreğinde tamamlanması planlanıyor. İkinci sipariş ise 2018 yılında, bir Avrupa ülkesinin başkentinde bulunan bir havalimanı için alındı. Bu siparişin teslimatını tamamlandı ve radar, aktif olarak kullanılıyor.

Meteksan Savunma, şu ana kadar, yurt içinde ve yurt dışında onlarca Retinar teslim etti. Bunların hepsi de başarılı bir şekilde görevlerine devam ediyor. Retinar; etkin, güvenilir ve desteklenebilir bir radar olduğunu, sahada ispat ediyor. Bu da Retinar’ı, Türkiye’de ve dünyada, vaat ettiklerini gerçekleştirmiş bir ürün haline getiriyor.

Meteksan Savunma Radar İş Geliştirme Direktörü Tolga Çelik, Retinar’ın bu performansı ile ilgili şunları söylüyor: “Radarlarımız, yurt içinde, güvenlik tehdidinin bulunduğu bölgelerde operasyonel olarak görev yapıyor. Retinar’ın, tam da öngörüldüğü ve tasarlandığı gibi görev yaptığını, kullanıcımızdan duyuyoruz. Kullanıcımız çok memnun; Retinar ile kendilerini güvende hissediyorlar. Hatta henüz Retinar’ın teslim edilmediği birimlerin de Retinar’ı bir an önce kullanıma almak istediklerini; bu yöndeki taleplerini biliyoruz. Retinar, sahada, farklı elektro-optik sistemlerle entegre bir şekilde, başarıyla görev yapıyor.

Yurt dışı kullanıcılarımız da Retinar’ı faal olarak kullanıyorlar. Radarlarımızla ilgili bize hiçbir olumsuz geri dönüş olmadı. Bu ifade, belki basit ve standart bir cümle olarak görülebilir; ama Retinar’ın teknik sorunları olsa ya da kullanımı kolay bir sistem olmasa yaşanacaklar düşünüldüğünde; arkası kesilmeyen telefon görüşmeleri, Türkiye’den ekiplerin oralara gidip gelmesi, resmi makamların serzenişleri gibi, bu ifadenin önemi daha iyi anlaşılabilir.

Retinar PTR; taşınabilirlik, hızlı kurulum ve detaylı tespit yeteneklerini birleştiriyor.

 

Retinar’ın sahadaki performansı, bizleri şaşırtmıyor. Radarımız, geliştirme ve deneme aşamalarında birçok testten geçti. Farklı arazi koşullarında; koşarak, yürüyerek ya da sürünerek yaklaşan insanları, talep edilen menzillerden tespit edebildiğini gösterdi. Her tarafın sisten bembeyaz olduğu bir ortamda, yaklaşan insanları, hayvanları yine başarıyla tespit ve teşhis etti. Bu testlerden ve kullanıcı görüşlerinden yararlanarak Retinar’ı daha da olgunlaştırdık ve kullanıcılarımıza, yüksek performanslı sistemler teslim ettik.

Bir Avrupa başkentinin havalimanında kullanılmakta olan radarımızın kabulleri, sadece 3 gün sürdü. Bu havalimanı için, Retinar’dan önce, dünyaca tanınmış bir markanın radarı seçilmiş. Bu sistemin kabulü, birkaç sene sürmesine rağmen başarılı olamayınca, devreye Retinar girdi. Kullanıcımız, böyle bir tecrübenin ardından, Retinar’la her şeyin çok kolay ilerlediği bir süreç yaşadı ve çok memnun kaldı.

Sistemlerimiz devreye girdikçe, çok farklı ülkelerden ve çok farklı kullanıcılardan bildirimler almaya başladık. Bunlarda, sisteme yönelik olumlu görüşlerin yanı sıra ek talepler de yer alıyordu. Ek talepleri de dikkate alarak evrensel düzeyde ortak, olgunlaşmış ve dengeli bir sistem çözümü oluşturduk. Bu kapsamda, artık en büyük iş geliştiricimizin, kullanıcılarımız olduğunu değerlendiriyoruz. Sistem kullanım amacına ulaştıkça, sistemden beklenilen sonuç alındıkça, kullanıcılarımız memnuniyetlerini ifade ettikçe, Retinar’ın bilinirliği daha da artacaktır.”

Meteksan Savunma, Retinar ile ilgili üretim ve teslimat faaliyetlerine devam ediyor.

 

Tam Destek

Meteksan Savunma, Retinar’ı, en başından itibaren, sahada uzun süreler, kesintisiz görev yapacağı bilinci ile tasarladı. Yüksek güvenilirlik ve idame edilebilirlik, Retinar ürün ailesinin genlerinde bulunuyor. Meteksan Savunma, geliştirme sürecine paralel olarak, entegre lojistik destek ekibini de kuvvetlendirdi ve Retinar’ın geniş çaplı kullanımına hazırladı. Firma, şu anda, hem yurt içi hem de yurt dışı kullanıcılarına, 7 gün, 24 saat destek veriyor.

Meteksan Savunma, Retinar’ın, hem yurt içindeki hem de yurt dışındaki kullanıcılarına, 7 gün, 24 saat esasında destek veriyor.

 

Retinar’ın ürün desteği konusundaki süreç, şöyle işliyor: Meteksan Savunma’nın, ister yurt içinde ister yurt dışında olsun, kullanıcılara en yakın konumda yerel iş ortakları bulunuyor. Firma, iş ortaklarına, Retinar’ın bakım ve onarımı ile ilgili gerekli eğitimleri verdi; ihtiyaç duyacakları yedek parçaları sağladı. Kullanıcının en önemli talebi; en ufak sorunda, zaman gözetmeksizin anında destek sağlayabilecek bir iletişim noktası ile temas kurabilmesi. Bu ihtiyacı karşılayabilmek için, teslim edilen her sistem üzerinde, kullanıcının 7/24 Meteksan Savunma’ya ulaşabileceği iletişim bilgileri mevcut. Kullanıcı, istediği anda Meteksan Entegre Lojistik Destek Ekibi ile iletişim kurarak anında, hızlı destek alabiliyor. Tüm aramalar, en basit problem dâhil, Meteksan Savunma tarafından kayıt altına alınıyor. Bu sayede, taleplerin istatistik bilgileri oluşturuluyor ve ilgili tasarım ekipleri ile paylaşılıyor. Böylece, gerekli ise tasarımsal değişiklikler, ürünlere yansıtılıyor.

Firma, gelen taleplerin yaklaşık %90’ını, Ankara’daki merkezinden, uzaktan destek vererek çözebiliyor. Uzaktan destek vererek çözülemeyecek bir sorun var ise arızanın durumunda göre, radara yerinde müdahale ediliyor. Yerel iş ortaklarıyla veya Meteksan Entegre Lojistik Destek ekibiyle radarlar, en fazla 3 gün içerisinde, yeniden faal duruma getiriliyor. Bu sayede, ilgili birliğin güvenliği sekteye uğramıyor. Radar performansındaki başarının diğer bir sırrı da kullanıcının aldığı eğitim. Bu doğrultuda, radar operatörleri değiştikçe, Meteksan Entegre Lojistik Destek Ekibi de yeni operatörlere eğitimler sağlıyor.

Retinar Ailesi Genişleyecek

Retinar ürün ailesi, şu anda; sırtta taşınabilir ve hızlı kurulabilen Retinar PTR’den; daha uzun menzile sahip ve sabit tesislerle araç üstü uygulamalarda kullanılabilen Retinar PTR-X’ten; entegre gündüz ve termal kameralara sahip Retinar OPUS’tan oluşuyor. Retinar OPUS, aynı zamanda, Meteksan Savunma KAPAN Drone Savar Sistemi’nin ana bileşeni olarak da kullanılıyor.

Çelik, Retinar ürün ailesinin geleceği ile ilgili, şunları söylüyor: “’Güvenli Bölge’ sloganımız doğrultusunda, başımızı biraz yukarı kaldırmayı ve özellikle drone tehditlerini de kapsayan çözümler geliştirmeyi gündemimize aldık. KAPAN Drone Savar sistemi için Retinar’a eklediğimiz algoritmalarla da bunu başardık. Şimdi, bu yeteneğe daha çok odaklandığımız, yeni bir Retinar sürümü çıkartmalı mıyız; bunun pazar araştırmasını yapıyoruz. Bir yandan da algoritmalarımızı geliştirme çalışmalarımız devam ediyor.

Retinar’ın, sahilden denize bakarak deniz üzerindeki hedefleri tespit etmesi için gelen talepler var. Bu, yeni bir uygulama alanı ve belki radarın çalışma frekansını değiştirmemize yol açabilecek teknik çalışmalar yapılmasını gerektiriyor. Ayrıca, orman içi tarama konusunda da incelemelerimiz devam ediyor. Bu konu üzerinde de çalışıyoruz. Geçmişte yaptığımız tüm çalışmalar ve ortaya koyduğumuz tüm ürünlerde olduğu gibi, bu çalışmamızda da Türkiye’de henüz yapılmamış olanları yapmaya ve belki de dünyada henüz olmayan bir çözümü geliştirmeyi hedefleyeceğiz. Başka firmalar, Meteksan Savunma’nın geliştirdiği yetenekleri, yatırım yaparak tekrar ediyor olabilir; ancak Meteksan Savunma, hiçbir zaman yatırım tekrarı yapmadı ve gelecekte de yapmayı düşünmüyor. Şunu da açıkça belirtmek isterim ki; Retinar ailesi, farklı ihtiyaçları karşılayabilmek adına büyümeye devam edecek.”

 

Retinar, zorlu kış koşullarında da görevine ara vermeden devam ediyor.

 

Hedefler Belirlendi

Meteksan Savunma, Türkiye’de, 2019’un ilk yarısında, Retinar ürün ailesi ile ilgili önemli gelişmelerin olmasını bekliyor. Yurt dışında ise ülkeler, Retinar’ı, kendi coğrafi ve çevresel şartlarında deneyip görmek istiyorlar. Retinar, 2019’da, yurt dışında en az 3 ülkede testlere girecek. Meteksan Savunma’nın, 2019’un ikinci yarısında da yurt dışında imzalamayı beklediği sözleşmeler var.

Meteksan Savunma, daha genel bir perspektiften bakıldığında, sektörün 2023 hedeflerini de dikkate alarak 2023 yılına kadar, 500 adet Retinar sistemini teslim etmeyi hedefliyor. Bunların %70’inin de yurt dışına yapılacak teslimatlar olacağını öngörüyor.

 926 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.