Ana Sayfa Haberler TSSK 6’ncı Proje Pazarı Özel: SEMPRO, CM2 ile KOBİ’lerin de Verimliliğini Arttırıyor

TSSK 6’ncı Proje Pazarı Özel: SEMPRO, CM2 ile KOBİ’lerin de Verimliliğini Arttırıyor

MSI Dergisi’nin 173’üncü TSSK 6’ncı Proje Pazarı Özel sayısında yer alan haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

SEMPRO, aralarında savunma ve havacılığın da yer aldığı çeşitli sektörlerde,  tasarım, geliştirme ve üretim yapan kuruluşlara, süreç geliştirme ve mevcut süreçlerini iyileştirme konusunda, eğitim ve danışmanlık hizmetleri veriyor. 2015 yılında kurulan SEMPRO’nun eğitim verdiği konular arasında, CM2’nin yanı sıra PLM, Entegre Lojistik Destek, Sistem Mühendisliği ve Proje Yönetimi de bulunuyor.

40’ı Aşkın Firma, 10’un Üzerinde KOBİ

SEMPRO, firmaların iş süreçlerinin iyileştirilmesi ve verimliliklerinin arttırılması noktasında, özellikle CM2 modeli konusunda verdiği eğitimleri ön plana çıkarıyor. SEMPRO’nun CM2 eğitimi verdiği 40’ı aşkın firma içerisinde, KOBİ ölçeğinde de pek çok firma bulunuyor. Bir kısmı savunma ve havacılık sanayisinde de faaliyet gösteren bu KOBİ’lerin arasında; AKSA Run Flat, ArGe PLM, Base Studio, BTB Proje, CES İleri Kompozit, Esen Sistem, CADEM, MAKEL, MEGE Teknik, Mosbit ve ODTÜ İON gibi firmalar yer alıyor. SEMPRO’nun şu ana kadar CM2 eğitimi verdiği kişi sayısı ise 400’ün üzerinde.

SEMPRO Kurucusu Semiha Yaşar, CM2’nin KOBİ’lere katkılarını şöyle anlatıyor: “Büyük şirketler, işlerinin ne kadar karmaşık olduğunun ve bu karmaşıklığı nasıl çözeceklerinin farkındalar. KOBİ’ler ise yaptıkları işlere başlayıp biten süreçler gözüyle bakıyorlar. Günlük koşuşturmalar içerisinde işlerin ne kadar karmaşık olduğunun farkında olmuyorlar. Ayrıca ana yüklenicilerin, tedarikçilerinden anahtar teslim çözüm beklentileri var. Tasarımdan üretime, doğrulamadan ürün desteğine kadar her aşamayı kapsayan bu projeler, KOBİ’lerin işini bir kat daha zorlaştırıyor. Ayrıca artan rekabet koşulları, KOBİ’lerin kendilerini her gün geliştirmelerini, ürün ve hizmet çeşidini arttırmalarını ve büyümelerini zorunlu kılıyor. Bu büyüme ve değişimi, en az kayıpla ve en etkili şekilde yönetebilecek araç ise CM2 Modeli.”

 

 İyi Örnekler Kendini Anlatıyor

CM2 prensiplerini başarılı şekilde uygulayan Amerikalı Sub-Zero, dünyanın en kaliteli buzdolaplarını üretmek için yola çıktığında, bir KOBİ seviyesindeydi. Henüz çok büyümemişken CM2 modelini uygulamaya başlayan Sub-Zero, bugün özel bir pazar segmentiyle yüksek kalitede ürün beklentisi içerisinde olan müşterilere hitap ediyor. Dünyanın en pahalı buzdolaplarını satıyor. Yaşar, Sub-Zero’nun bu büyümesinde, CM2’nin büyük rolü olduğunu ifade ediyor.

 

 

KOBİ’lerde Uygulamak Daha Kolay

Savaş uçağı ya da zırhlı kara aracı gibi bir ana muharebe sistemi sıfırdan tasarlanırken bu sürecin çok etkili ve verimli yürütülmesini sağlayan CM2, bunu, karmaşık süreçleri basitleştirerek başarıyor. Bu yöntemi başarılı şekilde uygulayan, örneğin kamyon üreticisi bir firma, yeni bir kamyonun sıfırdan tasarımını, 1 yıldan kısa sürede tamamlayabiliyor.

CM2 süreçleri, daha az karmaşık olan KOBİ’lerde ise çok daha kolay şekilde uygulanabiliyor. KOBİ’lerin, CM2 metotlarından en hızlı şekilde uygulayabileceklerinden iki tanesi, İsimlendirme ve Numaralandırma (Naming & Numbering) yöntemi ile Hızlı-Yol (Fast-Track) değişiklik yöntemi.

 

İlk Adım: İsimlendirme ve Numaralandırma

İsimlendirme ve Numaralandırma, bir firma tarafından kullanılan her türlü malzeme ya da bilginin doğru şekilde isimlendirilerek daha sonra benzer bir kaynağa ihtiyaç duyulduğunda, hızlı şekilde bulunabilmesini sağlıyor.  Bu yöntemi doğru uygulayan firmalarda, belirli bir ürün tipinin, farklı özelliklerde yeniden tasarımı için, ikinci kez iş gücü harcanmasına gerek kalmıyor. Ayrıca stoklarda aynı ürünün farklı isim ve numara ile tanımlanması kontrol altına alınarak stok maliyetlerindeki gereksiz artışların önüne geçiliyor.

Hızlı-Yol değişiklik yöntemi ise herhangi bir sürecin, ürüne ilişkin bir tasarım dokümanının, sadece iki kişinin katılımı ile değiştirebilmesine olanak tanıyor. Değişiklik, ilgili dokümanı ilk tasarlayan kişinin değişiklik önerisinin, bu süreç ya da dokümanın kullanıcısı tarafından onaylanması ile hayata geçiyor. Benzer şekilde, bu yöntem de süreçlerde yapılacak değişikliklere uygulanabiliyor. CM2 Modeli ile her türlü tasarım, üretim, vb. verisinin en az %75’i sadece 2 kişinin kontrolü ile yayınlanabiliyor. Böylece, iş gücü ve zamandan büyük tasarruf sağlanmış oluyor.

 

SEMPRO, CM2’yi Kendisine Uyguluyor

CM2 modelini, SEMPRO kendi bünyesinde de kullanıyor. Yaşar, SEMPRO’daki CM2 uygulamaları ile ilgili şunları söylüyor: “CM2 modelini geliştiren ve aynı zamanda çözüm ortağımız olan IPX firması, doğal olarak bu modeli en başarılı şekilde uygulayan kuruluşlardan da birisi. Bununla birlikte biz, müşterilerimize sunduğumuz farklı eğitim ve danışmanlık hizmetleri ile IPX’ten çok daha farklı bir yapıya sahibiz. Ancak CM2, her türlü kuruluşa uygulanabilecek bir model olduğu için, biz de bu modeli kendi bünyemizde rahatlıkla uygulayabiliyoruz. Bu sürece, CM2’nin ilk adımı olan, İsimlendirme ve Numaralandırma ile başladık ve CM2’nin diğer yöntemlerini uygulayarak devam ettik. Sürekli iyileştirmeyi prensip edinen CM2, bitmeyen bir yolculuk. Biz de bu yolda, her geçen gün kendimizi geliştirmeye ve süreçlerimizi iyileştirmeye devam ediyoruz.”

 

CM2 ve PLM: Eğitimde Anahtar Teslim Çözüm

CM2 modelini uygulamaya başlayan firmalar ürün ve hizmetleri ile ilgili bilgileri doğru yönetilebilmek için, PLM araçları konusunda yatırım yapıyorlar. Dünya üzerinde de farklı özellikleri ön plana çıkan pek çok farklı PLM çözümü bulunuyor ve bu çözümler, çok ciddi yatırım maliyetleri gerektiriyor. SEMPRO ise herhangi bir PLM çözümüne bağlı kalmaksızın verdiği PLM eğitimleriyle firmaların bu konudaki algısını genişletiyor ve yatırım kararlarını daha sağlıklı vermelerini sağlıyor.

 717 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.