Ana Sayfa Haberler TSSK 6’ncı Proje Pazarı Özel: Türksat, Hareket Hâlinde Uydu İletişimi Çözümü ile Kullanıcılara Mobilite Kazandırıyor

TSSK 6’ncı Proje Pazarı Özel: Türksat, Hareket Hâlinde Uydu İletişimi Çözümü ile Kullanıcılara Mobilite Kazandırıyor

MSI Dergisi’nin 173’üncü TSSK 6’ncı Proje Pazarı Özel sayısında yer alan haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Türksat, özgün olarak geliştirdiği SOTM (SATCOM On The Move / Hareket Hâlinde Uydu İletişimi)  çözümü ile sabit uydu iletişimi çözümlerine hareketlilik kazandırıyor. Hem askeri hem de sivil kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde geliştirilen SOTM anteni ile Türksat, sunduğu hizmetle ilgili donanımı da kendisi sağlayan bir firma konumuna yükseliyor.

 

Türksat’ın, SOTM anteni geliştirme kararı almasında, iki ana etken rol aldı. Bunlardan ilki, Türksat’ın, faaliyet alanlarını çeşitlendirme stratejisi oldu. Geçtiğimiz dönemde, uydu iletişimi konusundaki hizmetlerini önemli ölçüde çeşitlendiren ve genişleten Türksat, faaliyetlerini farklı alanlara taşımakla beraber yeni kurulan teknoloji girişimlerine de destek sağlıyor. Kullanıcıların envanterinde yer alan platformlara hareket hâlinde de uydu iletişimi kabiliyeti kazandırılması konusundaki çalışmalar Türksat’ın mevcut faaliyetlerinin doğal bir uzantısı oldu.

İkinci ana etken, kullanıcı ihtiyaçları oldu. Sahil Güvenlik Komutanlığı (S.G.K.lığı), kıyıdan ve yerleşim yerlerinden uzakta gerçekleştirdiği harekatlar kapsamında uydu haberleşmesine ihtiyaç duyuyordu. Kurumun Türksat haberleşme uyduları üzerinden yerli cihazlarla iletişim ihtiyacını karşılama talebi üzerine, kurum ortak projeler gerçekleştirmeye yönelik olarak Türksat ile temasa geçti. Böylece SOTM anteninin ortaya çıktığı süreç başladı.

Türksat Genel Müdürü Cenk Şen, bu işbirliğinin Türksat için önemini, şöyle ifade etti: “Türksat, uydu operatörlüğünün yanı sıra e-Devlet Kapısı gibi Türkiye’nin stratejik projelerini de üstlenen bir kurum. Dolayısıyla Türksat, aynı zamanda bir misyon şirketi. Kullanıcımızın ihtiyaç duyduğu bir anda SOTM antenini, Türkiye’nin kendi mühendislik ve üretim gücü ile geliştirip teslim etmemiz de bu misyonun bir yansıması.”

SOTM Anteni, Stratejik Kabiliyet Kazandırıyor

Türksat, SOTM anteninin ürün yelpazesine katılması ile birlikte, uydu sinyalini, uydu ağ sistemini ve anteni (donanımı) sağlayan firma konumuna geliyor. Bu üç bileşeni de Türksat’ın yönetiyor olması, özellikle kamu ve askeri kullanıcılar için çok kritik kabiliyetleri de beraberinde getiriyor. Tüm bileşenler Türksat imzasını taşıdığı için, bant genişliği en verimli şekilde kullanılabiliyor. Gerektiğinde acil durumlarda, bant genişliği arttırılabiliyor. İletişimin tüm güvenliği ise Türksat garantisi altına alınmış oluyor.

Türksat’ın uydu ağının yeni uydularla genişlemesi, SOTM anteninin kullanılabildiği coğrafyayı da genişletecek. Türksat haberleşme uydularının kapsamadığı bölgelerde, diğer uydu operatörleri ile yapılacak anlaşmalarla SOTM anteni üzerinden başka uydu altyapıları ile çalışabilme (roaming) altyapısının kurulması da planlar arasında yer alıyor.

 

İhtiyaçlara Özel Tasarım ve Üretim

Türksat, SOTM antenini yurtiçi imkânlardan azami yararlanarak, herhangi bir yetenek tekrarına yol açmadan tasarladı. Projenin idari ve teknik yönetimi, Türksat ekibi tarafından gerçekleştirildi. Türksat, sistemin tasarımı konusunda, TURASİS firması ile işbirliği yaptı. Üretim süreci de yine yerli firmalarca gerçekleştirildi. Tüm süreç boyunca S.G.K.lığı ekibi ile de yakın bir işbirliği sağlandı.

Tasarım ve geliştirme süreci, proje ekibi için çeşitli bilinmezleri barındırıyordu. 2016 yılının sonunda çalışmalara başlayan ekip, yaklaşık 1,5 yıl süren testler ve bunların geribildirimleriyle çeşitli tasarım değişikliklerini de içeren bir sürecin sonunda, kalifikasyon testleri tamamlanarak teslimatlara başlandı. 1-3 Kasım 2018 tarihlerinde, İstanbul’da gerçekleştirilen Global SatShow etkinliğinde de bu sistem üzerinden canlı yayın yapıldı.

Kısa zamanda kullanıma giren Türksat SOTM anteni, ihtiyaçları karşılamanın yanı sıra, (benzer çözümlerin üçte biri oranındaki fiyat etiketi ile) düşük maliyet hedefini de sağlıyor.

SOTM donanımının tasarımda sağlanan %100 yerliliğin yanı sıra, Türkiye’de henüz üretilmeyen alt bileşenler dışında, yüksek bir yerlilik rakamına ulaşıldı.

Yol Haritası Hazır

SOTM donanımının ilk sürümü, deniz platformlarına özel olarak geliştirildi. Bu platformlarda, Türksat’ın bir sonraki hedefi ise, sivil kullanıcılara ulaşmak. Sivil kullanımda, SOTM donanımında sivil kullanıcıya fiyat ve kullanım avantajı sağlayacak değişiklikler yapılacak.

Firmanın, SOTM anteni için çizdiği yol haritasında, diğer platformlar ve uygulamalar da yer alıyor:

  • SOTM anteninin, ilk aşamada, kara araçları için sürümü çıkacak. Bu sürümün, 2019 yılında tamamlanması planlanıyor. Bu sürüm de ilk aşamada, askeri araçlara yönelik olacak. Daha sonra, otobüs gibi sivil araçlara yönelik çözümler de piyasaya sürülecek.
  • Türksat’ın hedefinde, hava araçlarının uydu antenleri de bulunuyor. Bu ise sertifikasyon gibi etmenler nedeniyle daha uzun vadede gerçekleşecek bir hedef.
  • Türksat, SOTM antenine, farklı uydu operatörleri ile çalışabilme (roaming) yeteneği de kazandıracak.
  • Türksat’ın uydu ailesi genişledikçe, daha küçük sistemler ile geliştirilecek. Gelişmekte olan Nesnelerin İnterneti (IoT) makinalar arası iletişim (M2M ) uygulamalara yönelik farklı sistemler, çok daha küçük yer sistemleri kullanılabilecek.

Türksat’ın SOTM gündeminde, ihracat da var. Özellikle Türksat 5B haberleşme uydusunun devreye girmesi ile SOTM anteninin hitap ettiği pazarlar daha da genişleyecek. SOTM anteninin fiyat avantajı, yurtdışı pazarlarda, Türksat’ı bir adım öne çıkartacak. Türk tersanelerinin yurtdışına ihraç ettikleri deniz platformları da SOTM antenine, dolaylı ihracatın kapısını açacak.

Türksat, uydu operatörü kimliği ile katılım sağladığı fuarlarda kendi üretimi olan SOTM antenini de tanıtmaya başlayacak. SOTM anten ile sunulan hizmetlerle birlikte Türksat’ın savunma ve havacılık alanındaki faaliyetleri de artacak.

 1,409 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.