Ana Sayfa Haberler TSSK 7’nci Proje Pazarı ve İş Birliği Zirvesi, Sektörü, “Sektörel İş Birliği ve Nitelikli İş Gücü” Odağında Buluşturmaya Hazırlanıyor

TSSK 7’nci Proje Pazarı ve İş Birliği Zirvesi, Sektörü, “Sektörel İş Birliği ve Nitelikli İş Gücü” Odağında Buluşturmaya Hazırlanıyor

TSSK 7’nci Proje Pazarı ve İş Birliği Zirvesi, ODTÜ, ODTÜ TEKNOKENT ve Teknokent Savunma Sanayii Kümelenmesi (TSSK) tarafından, “Sektörel İş Birliği ve Nitelikli İş Gücü” ana teması ile 5 Şubat 2020’de ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Türk savunma, havacılık ve siber güvenlik sektörünün, mühendislik ve tasarım alanında önde gelen kümelenmesi Teknokent Savunma Sanayii Kümelenmesi (TSSK), bu yıl 7’ncisini düzenlediği Proje Pazarı ve İş Birliği Zirvesi etkinliğinde, “sektörel iş birliği” ve “nitelikli iş gücü” konularını odağa alacak. Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ve Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) desteğiyle yapılacak olan etkinlik, Ticaret Bakanlığı, TÜBİTAK, ASO ve SASAD iş birliğiyle, TSSK, ODTÜ ve ODTÜ TEKNOKENT tarafından düzenlenecek. Etkinliğin, “Resmi Basın ve Yayın Sponsoru” ise geçtiğimiz yıllardaki gibi yine MSI Dergisi oldu.

Sektörün önde gelen etkinlikleri arasına adını yazdıran TSSK Proje Pazarı, birçok konuda fark yaratıyor. Bunların başında, etkinliğin; ihtiyaç makamları, ana yükleniciler ve küme üyelerini bir araya getirerek iş birliği ortamı oluşturması geliyor. Bu ortam sayesinde firmalar Proje Pazarı ve İş Birliği Zirvesi’nden yeni işler geliştirerek ve proje sözleşmeleri imzalayarak ayrılabiliyor.

Bu yılki teması “sektörel iş birliği” ve “nitelikli iş gücü” olarak belirlenen etkinlik sırasında gerçekleştirilen konuşmalar ve paneller ise sektör için önemli bir iletişim aracı oluyor. Firmalar, bu konuşma ve panellerde, ihtiyaç makamlarının ve ana yüklenicilerin uygulamalarını ve gelecek planlarını birinci ağızdan dinleme fırsatına ulaşıyor.

 

İhtiyaçlar Yurt İçi İmkanlarla Karşılanacak

Teknolojik bağımsızlık, günümüzde ülkelerin savunma ve güvenlik ihtiyaçlarının karşılanmasında her zamankinden daha önemli bir konuma gelmiş bulunuyor.

SSB tarafından hazırlanan ve vizyonu “Türk savunma sanayisini, Türkiye’nin küresel güç vizyonu doğrultusunda inşa etmek” olarak belirlenen 2019-2023 dönemi Sektörel Strateji Dokümanı’nda yer aldığı üzere, ihtiyaçların yurt içi imkânların azami kullanımı ile karşılanmasına yönelik yeteneklerin geliştirilmesi özellikle vurgulanmakta.

Mühendislik ve tasarım denildiğinde, nitelikli ve konusunda uzmanlaşmış insan gücü, üniversitelerdeki akademisyenlere ve altyapı imkanlarına kolay ulaşım imkanları ile teknokent firmaları öne çıkıyor. TSK ihtiyaçlarına uygun olarak alt sistem ve bileşenlerin milli olarak geliştirilmesinde görev alan ve Ar-Ge sonucu ortaya çıkan ürünlerini ihraç eden çoğunluğu KOBİ ölçeğinde olan teknokent firmaları ile üniversite araştırma merkezlerini, özel sektör Ar-Ge Merkezlerini ve ana yüklenici savunma sanayii firmalarını bünyesinde bir araya getiren TSSK, bu bağlamda önemli bir misyon üstleniyor.

TSSK üyesi firmalarda, 3.000’e yakın Ar-Ge personeli istihdam edilmekte olup, an itibarıyla savunma sanayisine dönük olarak 600’ün üzerinde aktif Ar- Ge projesi yürütülüyor. Küme üyeleri; ANKA, MİLGEM, ATAK, HÜRKUŞ, ALTAY, GÖKTÜRK gibi büyük ölçekli savunma sanayii projelerinde önemli görevler üstleniyor. Kümelenme faaliyetleri içinde ana yüklenici, alt yüklenici, araştırma merkezleri ve kümelenmelerin birbirlerini daha yakından tanımalarını sağlayan, firmaların iş geliştirme potansiyellerini arttıran, daha hızlı ve aktif bir iletişim gerçekleştirmelerine fırsat veren bir zemin yaratılması öncelikli amaç. Bu bağlamda, 2010 yılından itibaren düzenli olarak her yıl Proje Pazarı etkinliği organize ediliyor. Bu yıl “Proje Pazarı İş Birliği Zirvesi” adıyla düzenlenecek olan etkinlikte bugüne kadar toplam 250’den fazla firma standı kuruldu, 2.300’ün üzerinde birebir görüşme gerçekleştirildi ve 5.000’e yakın katılımcı oldu.

5 Şubat 2020’de ODTÜ Kültür Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek TSSK 7. Proje Pazarı ve İş Birliği Zirvesi etkinliğine, 24 Ocak 2020 tarihine kadar www.tsskprojepazari.org adresinden kayıt olunabiliyor.

TSSK 7. Proje Pazarı Programı

08:30 – 09:30 Kayıt
09:30 – 10.30 Açılış Töreni – Protokol Görüşmeleri
10.50 – 12.00 Sergi Alanı Ziyaretleri
12:00 – 13:30 Öğle Yemeği
13:30 – 13:50 Konuşma – Gümüş Sponsor Firma
13:50 – 14:35 Konuk Konuşmacı
14:35 – 15:45 Panel: Sektörel İş Birliği
15:45 – 16:00 Çay – Kahve Arası
16:00 – 17:10 Panel: Nitelikli İş Gücü
17:10 Program Bitişi

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.