Ana Sayfa Özel Dosyalar7. TSSK Proje Pazarı ve İş Birliği Zirvesi TSSK Firmaları ve Meteksan Savunma, B2B Etkinliğiyle Yeni İş Birliklerine Kapı Araladı

TSSK Firmaları ve Meteksan Savunma, B2B Etkinliğiyle Yeni İş Birliklerine Kapı Araladı

MSI Dergisi’nin TSSK 7’nci Proje Pazarı Özel sayısında yer alan içerik, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

Teknokent Savunma Sanayii Kümelenmesi (TSSK) tarafından düzenlenen B2B etkinliğinde, TSSK üyesi firmalar ve sektörün öncü firmalarından Meteksan Savunma, tanışmak ve iş birliği fırsatlarını değerlendirmek üzere bir araya geldi. 24 Eylül’de, ODTÜ Teknokent’te düzenlenen etkinlikte, Meteksan Savunma ekibi ve TSSK üyesi 34 firmanın temsilcisi, yaptıkları görüşmelerle yeni iş birliklerine kapı araladı.

Etkinlik, aynı zamanda TSSK Yönetim Kurulu Üyesi de olan Meteksan Savunma Uluslararası Satış, Pazarlama ve Kurumsal İtibar Direktörü Burak Akbaş’ın açılış konuşması ve sunumuyla başladı. Akbaş’ın konuşmasında vurguladığı noktalar, şunlar oldu: “Küme bünyesindeki firmaları ana yüklenicilerle buluşturmak ve yeni iş birliklerinin oluşmasına vesile olmak, TSSK olarak bizim en önemli amaçlarımız arasında yer alıyor. TSSK bünyesindeki şirketlerimizin ana yüklenicilerle ortak çalışabileceği birçok alan var. Ancak bu firmalarımızın ana yüklenicilerle görüşmeye gitmesi de gittiği zaman dikkate alınması da çok kolay olmuyor. Ama bir küme olduğunuz zaman, bu tip organizasyonları düzenleyebiliyor ve KOBİ’lerle ana yüklenicileri bir araya getirebiliyorsunuz. Bu etkinlikleri, ana yükleniciler ile düzenlemeye devam ederek ekosistemi geliştirmeye ve canlı tutmaya devam edeceğiz. Bunun yanı sıra TSSK Yönetim Kurulu olarak görev süremizin 2’nci senesine girmiş bulunuyoruz. Bu sürede, birbirinden farklı etkinlikler düzenleyerek TSSK firmalarımızı tanıtmak ve iş geliştirme yapabilmeleri için önemli adımlar attık. Bunlardan en önemlisi, 2019’da 6’ncısını düzenlediğimiz Proje Pazarı etkinliğiydi. Bu etkinliğin, önceki senelere göre çok daha verimli geçtiğine dair sizlerden geri bildirimler aldık. 2020 yılı Şubat ayında, 7’nci Proje Pazarı’nı düzenleyeceğiz. Bunun dışında, farklı ülkelerden yurt dışı heyetlerle bazı görüşmeler yürütüyoruz. Önümüzdeki sene başında, bu yabancı heyetleri Ankara’da ağırlayarak ya da firmalarımızı yurt dışına götürerek bu yabancı heyetlerle görüşme imkânı sunacağız. Aynı zamanda, önümüzdeki dönemde, Savunma Sanayii Başkanlığından heyetlerle de TSSK firmalarımızı buluşturmayı hedefliyoruz.”

TSSK Yönetim Kurulu Üyesi ve Meteksan Savunma Uluslararası Satış, Pazarlama ve Kurumsal İtibar Direktörü Burak Akbaş

Konuşmasına Meteksan Savunma sunumu ile devam eden Akbaş, şirketin şu anda, büyük çoğunluğu mühendislerden oluşan 290 kişi ile faaliyetlerine devam ettiğini söyledi. Bugüne kadar, değeri 1 milyar liranın üzerinde, 60’a yakın yurt içi ve yurt dışı projeyi tamamladıklarını belirten Akbaş, şunları ekledi: “Yurt dışı çalışmalarımız kapsamında; Avrupa, Asya ve Orta Doğu bölgelerinde faaliyet yürütüyoruz. Katar’da yürüttüğümüz bir proje için, yakın zamanda orada ofisimizi açtık. Biz, 290 kişilik bir şirketiz; ama çok fazla alanda faaliyet gösteriyoruz. Bunun temelinde ise her işi kendimiz yapalım gibi bir çalışma tarzımızın olmaması yatıyor. En büyük isteğimiz; bizimle benzer alanda faaliyet gösteren KOBİ düzeyindeki firmalarla iş birliğine gidip onlarla birlikte çalışarak büyümek. O yüzden, personel sayımızı her zaman belirli bir ölçünün altında tutuyor ve KOBİ’lerle iş birliği yürüterek onlarla birlikte büyümeye devam ediyoruz.”

Akbaş, sunumunu, Meteksan Savunma’nın ana faaliyet alanları ve bu alanlardaki kabiliyetlerini anlatarak noktaladı.

“Nicelikle Büyümek Yerine Nitelikli Büyümek”

Meteksan Savunma Tedarik Zinciri Müdürü Muzaffer Öztürk ise Meteksan Savunma’nın tedarik zinciri yönetimi süreçleri ve alt yüklenicilerle çalıştığı ve iş birliği yaptığı alanlar hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Meteksan Savunma’nın, ürünlerini geliştirirken birçok alt yüklenici ve tedarikçi ile çalıştığını ifade eden Öztürk, şu noktalara değindi: “Şirketimizin, sektördeki birçok ana yüklenici firmadan farkı; başladığımız projelerde, ilk aşamadan itibaren alt yüklenicileri işe dâhil etmemizdir. Ayrıca, Meteksan Savunma’nın tedarikçisi ya da alt yüklenicisi olmak için, büyük ve meşakkatli süreçlerden geçmiyorsunuz. Başvurunun ardından, kısa bir değerlendirme ile sizi bu havuza dâhil edebiliyoruz. Bizim asıl amacımızı; kısaca ’nicelikle büyümek yerine nitelikli büyümek’ olarak tarif edebiliriz. Bunu sağlamak için de her alt yüklenicimizin, kendi alanlarındaki teknolojik gelişmeleri takip etmesini, bize ve sektöre katma değer sağlamasını teşvik ediyoruz. Ancak bu yöntemle sürdürülebilir ve uzun dönemli iş birlikleri kuracağımıza inanıyoruz.”

Meteksan Savunma Tedarik Zinciri Müdürü Muzaffer Öztürk

Öztürk, Meteksan Savunma’nın Kalifiye Tedarikçi Programı hakkında ise şunları ekledi: “Kalifiye Tedarikçi Programı’nda, tedarikçilerimize dokunan avantajlar sağlıyoruz. Bu programla kalifiye ettiğimiz tedarikçilerin Meteksan Savunma’ya ürün satması durumunda, en yakın rakibinden %10 daha kârlı satmasına imkân tanıyoruz. Ayrıca, şirketimizin aldığı bir projede KDV muafiyeti varsa kalifiye ettiğimiz tedarikçinin bize KDV’li fatura kesmesine müsaade ediyoruz. Bunun gibi maddi dokunuşlarla tedarikçimizi rahatlatıyor ve ürüne odaklanmasını sağlıyoruz.”

Etkinliğe, TSSK bünyesindeki firmalardan birçok temsilci katılım sağladı.

Etkinlik, Meteksan Savunma’nın Tedarik Zinciri Birimi ve mühendislik departmanlarından yaklaşık 15 kişilik ekip ile 34 TSSK firmasından 62 temsilcinin görüşmesi ile son buldu.

B2B görüşmeleri, salonda kurulan dört farklı masada gerçekleştirildi.

Meteksan Savunma’nın Tedarikçi veya Alt Yüklenici Kullandığı Alanlar

 • Talaşlı imalat
 • Mekanik imalat
 • Kauçuk baskı
 • Hassas döküm
 • Poliüretan döküm
 • Isıl işlem ve özel prosesler
 • Kaplama ve boya
 • Kablaj
 • Kart dizgi
 • İşgücü kiralama
 • Hazır ve özel yazılımlar
 • Rafta Hazır Ticari (COTS) sistemler
 • Deniz, hava, kara nakliyesi
 • İthalat ve ihracat
 • Tesis ihtiyaçları
 • Altyapı, yatırım, tezgah ekipman tedariki
 • Tüm test ve doğrulama hizmetleri tedariki
 • Kalibrasyonlar
 • Yurt içi ve yurt dışı fuar organizasyonları lojistiği
 • Elektronik tasarım ve kart tedariki
 • Mekanik ve elektromekanik tasarım ve alt sistem tedariki

“TSSK, İş Birliklerini Geliştirmemize Aracılık Ediyor”

Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Kerem Alparslan

Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Kerem Alparslan, TSSK’nın, iş birliklerini geliştirmelerine sağladığı katkıları şu sözlerle anlatıyor: “Meteksan Savunma olarak hedefimiz; sonarda, radarda, data linkte ve diğer alanlarda, bir dünya markası olduğumuzu ortaya koymak. Yaptığımız işler, bizi o noktaya taşıyacak yol haritalarına sahip. Konsantrasyonumuz ve heyecanımız da bu yönde. Bu yolda, kuşkusuz, tüm paydaşlarımızla birlikte ilerleyeceğiz. TSSK, bizim önem verdiğimiz paydaşlarımızdan bir tanesi. Mühendislik ve tasarım kabiliyetlerine sahip yetkin firmaları bünyesinde barındıran TSSK, birçok alanda ihtiyaç duyduğumuz ve duyacağımız paydaşlarla bizi bir araya getiriyor. Küme üyelerinin ve yönetiminin vizyonu, başarmak istediklerimizle örtüşüyor. TSSK’nın sunduğu iş birliği imkânlarını kullanıyoruz ve yakın gelecekte, TSSK üyeleri ile iş birliklerimizin önemli derecede artacağını öngörüyoruz.”

Alparslan, bu noktada, Proje Pazarı ve İşbirliği Zirvesi’nin de önemli bir işleve sahip olduğunun altını çiziyor: “Proje Pazarı ve İşbirliği Zirvesi, hem firmalarla bir araya gelebildiğiniz hem de gerçekleştirilen panellerde tedarik makamları ve ana yüklenicileri dinleyebileceğiniz bir etkinlik. Meteksan Savunma olarak bu etkinlikten biz de faydalanıyoruz. 7’nci Proje Pazarı ve İşbirliği Zirvesi’nin de başarılı geçeceğine ve sektörün gelişimine önemli katkılar sunacağına inanıyorum.”

 4,393 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.