Ana Sayfa Haberler TSSK, Savunma Sektörünü “8. Proje Pazarı ve İş Birliği Zirvesi”nde Buluşturdu

TSSK, Savunma Sektörünü “8. Proje Pazarı ve İş Birliği Zirvesi”nde Buluşturdu

Can KILINÇ / c.kilinc@savunmahaber.com

Teknokent Havacılık Uzay ve Güvenlik Kümelenmesi Derneği’nin (TSSK) 15 Şubat’ta düzenlediği, 8’inci Proje Pazarı ve İş Birliği Zirvesi, sektör profesyonellerini bir araya getirdi. Etkinlik, Millî Savunma Bakanlığı (MSB), Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) destekleriyle ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Savunma ve havacılık sanayisinde sürdürebilir enerji, teknoloji, AR-GE faaliyetleri ve sektördeki gelişmeler katılımcılarla paylaşılırken, fuaye alanında açılan stantlarda 50’ye yakın firmanın tanıtım faaliyeti de yer aldı.

SSB Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün

“Savunma Sanayisi Olmadan Ekonomik Güçten Bahsedemeyiz”

SSB Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, etkinlikte yaptığı konuşmada, savunma sanayisi olmadan ekonomik güçten bahsedilemeyeceği vurgusu yaparak, “Savunma ve havacılık sanayisi, bütünsel sanayileşmenin ve kalkınmanın önemli bir parçasıdır. Günümüzde savunma ve havacılık sanayimiz özgün ürünleri, ihracatı, ana yüklenicileri, alt yüklenicileri, KOBİ’leri, araştırma kurumları ve üniversiteleriyle ülkemizin en önemli sektörlerinden biridir. Bugün savunma ve havacılık sanayimiz ürünlerini hem güvenlik güçlerimize hem de farklı coğrafyalardaki dost ve müttefik ülkelerin silahlı kuvvetlerine başarıyla teslim etmektedir. Ülkemiz, savunma ve havacılık sanayi alanında artık bir pazar değil, faktör konumundadır ve sürekli ifade ettiğimiz gibi, en büyük hedefimiz savunma ve havacılık sanayisinde tam bağımsız Türkiye olabilmektir.” dedi.

TSSK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zeynep Öktem

“2023 Yılında Üye Firmalarımızın İhracatı 250 Milyon Doları Aştı”

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan TSSK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zeynep Öktem de TSSK’nın bugün itibariyle çoğunluğu ODTÜ Teknokent’te olmak üzere 105 üyesinin AR-GE odaklı olarak sektöre katkıda bulunduğunu söyledi. Öktem, küme üyelerinin AKINCI, ALTAY tankı, Bayraktar TB2, ANKA, MİLGEM, ATAK, GÖKBEY ve HÜRKUŞ gibi önemli savunma ve havacılık sanayisi projelerinde yer alırken, 2023 yılında üye firmalarının ihracatının 250 milyon doları aştığını da ifade etti.

B2B Görüşmeler Yapıldı

Açılış programının ardından zirveye katılan konuklar, savunma ve havacılık sanayisi firmalarının stantlarını ziyaret ederek sergilenen ürünleri ve teknolojileri incelediler. Zirveye katılan firmalar ve katılımcılar, B2B görüşmeler gerçekleştirdiler. Zirvede ayrıca, TSSK Strateji Danışmanı (E) Korgeneral Yavuz Türkgenci’nin moderatörlüğünde “Savunma Havacılık ve Uzay Sanayisinde Kamu Yaklaşımları” başlıklı oturum da düzenlendi. Oturumda MSB Teknik Hizmetler Genel Müdürü Tümgeneral Hüseyin Duman, SSB Sanayileşme Daire Başkanı Murat Çizgel, Türkiye Uzay Ajansı Uzay Sistemleri ve Uzay Araçları Daire Başkanı Ali Baygeldi ve Suudi Arabistan Prens Sultan Savunma Sanayi AR-GE Merkezi Genel Direktör Yardımcısı Dr. Mohamed Alkanhal konuşmacı olarak yer aldı.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.