Ana Sayfa Haberler TSSK: Türk Savunma ve Havacılık Sanayisinin, Mühendislik ve Tasarım Çözümlerinde Birleştiği Merkez

TSSK: Türk Savunma ve Havacılık Sanayisinin, Mühendislik ve Tasarım Çözümlerinde Birleştiği Merkez

Teknokent Savunma Sanayii Kümelenmesi (TSSK), iş birliği platformu olarak kurulduğu 2010 yılından beri Türk savunma ve havacılık sektörünün önemli aktörleri arasında yer alıyor. Kümenin üyeleri, sektöre verdikleri mühendislik ve tasarım katkısı ile birçok projede başarıyla görev yapıyor. TSSK’nın düzenlendiği Proje Pazarı etkinliği ise ihtiyaç makamlarını, ana yüklenici firmaları ve küme üyelerini bir araya getirerek sektörün gelişimine katkı veriyor.

Mühendislik ve tasarım denildiğinde, teknokentlerdeki şirketler; nitelikli ve konusunda uzmanlaşmış insan kaynakları ve üniversitelerdeki akademisyenlere ve altyapıya kolay ulaşabiliyor olmalarıyla öne çıkıyor. Bu uzmanlıktan doğan TSSK, 13 Mayıs 2010 tarihinde, savunma ve havacılık sanayisinde, ana yüklenicilerin yürüttüğü veya ileride yürütebilecekleri projelerde görev almak isteyen ODTÜ Teknokent şirketlerinin, kendilerini ana yüklenicilere tanıtabilecekleri bir platform olarak hayata geçti. 3 Ocak 2013’te ise bu platform, kümeleşerek ODTÜ Teknokent’in dışına açıldı.

Kurulduğu günden itibaren hızla büyüyen TSSK, 140’ı geçen üyesi, yaklaşık 2.500 Ar-Ge personeliyle bugün, savunma ve havacılık sanayisinin önemli bir aktörü konumuna geldi. Kümelenme, yürüttüğü 365’i aşan projeyle; yazılım, donanım ve sistemlerin yerlileştirilmesi ve millî olarak geliştirilmesi yolunda çalışmalarını sürdürüyor. 2017 yılı sonu itibarıyla; savunma ve havacılık projelerinde, toplam 1,4 milyar liralık ciro elde eden TSSK üyeleri, aynı yıl 40’tan fazla ülkeye ihracat yaparak, toplam yurt dışı cirosunu 135 milyon dolar seviyesine ulaştırdı.

TSSK Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Öktem

 

 

TSSK Üyeleri, Geniş Çözüm Yelpazesiyle Fark Yaratıyor

TSSK üyesi firmalar, geniş çözüm yelpazesiyle sektörün, Ar-Ge ve inovasyon temelli faaliyetlerdeki ihtiyaçlarını karşılayarak önemli bir katma değer yaratıyor. Kümelenme üyesi firmaların uzmanlık alanları arasında; platformlara elektronik, mekanik ve yazılım ürünleri geliştirme; ürün doğrulaması için test ve analiz hizmetleri; radar, komuta kontrol, veri linkleri, yapay zekâ, lazer teknolojileri, görüntü işleme, sensör, KBRN teknolojilerini geliştirme gibi konular bulunuyor.

Yurt içindeki birçok projede de geliştirdiği yazılım, donanım ve sistemlerle adından söz ettiren TSSK üyelerinin görev aldığı, Türkiye’nin stratejik önemdeki projeleri şöyle sıralanıyor:

 • Türkiye’nin ilk yerli orta irtifa insansız hava aracı ANKA
 • İlk yerli taarruz ve taktik keşif helikopteri ATAK
 • İlk yerli tankı ALTAY
 • İlk yerli harp gemisi MİLGEM
 • İlk yerli yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydusu GÖKTÜRK-2
 • Özgün eğitim uçağı HÜRKUŞ
 • GÖKTÜRK-1 gözetleme uydusu
 • HİSAR hava savunma sistemleri

TSSK 6’ncı Proje Pazarı; Savunma Sanayii Başkanlığının desteği; Ticaret Bakanlığı, TÜBİTAK, Ankara Sanayi Odası ve Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği iş birliğiyle; ODTÜ, ODTÜ TEKNOKENT ve TSSK tarafından düzenlendi.

 

TSSK Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Öktem, kümelenmeyi, alanında farklı kılan özelliklerden şöyle bahsediyor: “TSSK, sektörde, üyelerinin nitelikleri ile fark yaratıyor. Hem ihtiyaç makamları hem ana yükleniciler hem de diğer kümelenmeler için çok önemli bir mühendislik ve tasarım gücü potansiyelini bünyemizde barındırıyoruz. Çoğunluğu yüksek lisans ve doktora derecesine sahip, konusunda iyi yetişmiş Ar-Ge personeli ile görev yapan üye firmalarımızla, Türkiye’nin, mühendislik ve tasarım konusunda tamamlayıcı kümelenmesi rolünü oynuyoruz. ”

 

Üniversitelerle İş Birliği Avantajı

TSSK, Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerini, birçok üniversite ile birlikte yürütüyor. Bünyesinde, akademisyenlerin kurduğu 28 firmayı barındıran kümelenme, üniversite iş birlikleri sayesinde, üniversitelerin; laboratuvar ve cihaz altyapısına, araştırma merkezlerine ve akademik insan kaynaklarına kolay erişim sağlayabiliyor.

TSSK üyelerinin denizcilik alanında katkı verdiği projelerin başında MİLGEM geliyor.

 

İhracatı Artırmak için Yeni Organizasyonlar

TSSK’nın hedefleri arasında bulunan en önemli konulardan biri de ihracatı artırmak. Öktem, bu konuda yürütülen çalışmaları şöyle anlatıyor: “Sektörün önde gelen firmalarının; ihracat başarılarını, nasıl bir ihracat stratejisi izlediklerini ve ihracat alanındaki faaliyetlerini üye firmalarımıza anlatacakları bir organizasyon düzenlenmeyi planlıyoruz. Ayrıca, Türkiye’deki yabancı askeri ve ticari ataşelerin ve Türkiye’de faaliyette bulunan yabancı ana yüklenicilerin temsilcilerinin katılacağı, özel bir etkinlik düzenleyeceğiz. Bu iki etkinlik için girişimlerimizi başlatmış bulunuyoruz.”

ALTAY tankında, TSSK üyelerinin de katkısı bulunuyor.

 

Sektörü Buluşturan Etkinlik: Proje Pazarı

TSSK, üyelerinin, hem birbirleriyle hem de sektördeki ihtiyaç makamları ve ana yükleniciler ile iş birliklerini geliştirmesi amacıyla 2014 yılından itibaren Proje Pazarı etkinliklerini düzenliyor. 25 Şubat’ta 6’ncısı düzenlenen etkinlikte, 62 stant açıldı ve etkinliğe yaklaşık 1.000 kişi katıldı. Toplam rakamlara bakıldığında ise Proje Pazarı etkinliğinde bugüne kadar stant açan firma sayısı 200’ü geçerken toplam katılımcı sayısı ise 5.000’in üzerine çıktı. Gerçekleştirilen paneller ile sektördeki gelişmelerin değerlendirilmesi, tartışılması ve paylaşılmasını da sağlayan Proje Pazarı etkinlikleri, sürdürülebilir olmasıyla da fark yaratıyor.

Öktem, Proje Pazarı’na ilişkin şunları söylüyor: “TSSK, sektörde oluşan ilk kümelenmelerden birisi olarak öncü bir rol oynadı. İş birliğini arttırmak amacı ile düzenlenen ve başarılı sonuçlar alınan Proje Pazarı etkinliğimiz, sektörde şu anda çokça rastladığımız etkinliklerin ilk örnekleri arasında yer alıyor. Bu öncü görev bilinciyle Yönetim Kurulumuz, TSSK’yı diğer kümelerden daha da farklılaştıracak yenilikçi organizasyonları hayata geçirmek için çalışmalarına devam ediyor. Bir örnek vermek gerekirse; TSSK olarak, girişimci ağırlıklı bir grubu temsil ediyoruz. Girişimcilik dediğimiz zaman da akla gençler geliyor. Teknokent firmalarında da birçok genç girişimci bulunuyor. Bu gençlerimizin; savunma, havacılık, güvenlik, uzay ve siber güvenlik alanlarındaki yenilikçi fikirlerine yer vereceğimiz, “Genç Proje Pazarı” etkinliğini de düzenlemek istiyoruz. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor.”

Türkiye’de özgün uydu teknolojilerinin geliştirilmesinde kritik bir kilometre taşı olan GÖKTÜRK-2 projesinde, TSSK üyesi firmalar da görev aldı.

 

 1. Proje Pazarı, KOBİ’lere Kendini Tanıtma İmkânı Sağlayacak

TSSK, 6. Proje Pazarı’nda yakaladığı başarıyı, gelecek yıl Ocak ayında düzenlenmesi planlanan 7. Proje Pazarı ile devam ettirmek için çalışmalara şimdiden başladı. Her yıl giderek artan ilginin, 7. Proje Pazarı’nda da katlanarak devam etmesi bekleniyor. Düzenli olarak gerçekleştirilen Yönetim Kurulu toplantılarıyla en ince ayrıntısına kadar planlanan 7. Proje Pazarı, KOBİ’lerle ihtiyaç makamlarının ve ana yüklenicilerin buluştuğu adres olmaya devam edecek.

 

TSSK Yönetim Kurulu Üyeleri

 • Zeynep ÖKTEM – NANOBİZ Teknoloji Genel Müdürü

Yönetim Kurulu Başkanı

 • Fatih ÜNAL – SDT Genel Müdürü

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

 • Gökçe YILDIRIM KALKAN – Simsoft Genel Müdürü

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

 • Burak AKBAŞ – Meteksan Savunma Uluslararası Satış, Pazarlama ve Kurumsal İtibar Direktörü

Yönetim Kurulu Üyesi

 • Atilla BİLER – TÜRKTRUST İş Geliştirme Müdürü ve Ar-Ge Merkezi Danışmanı

Yönetim Kurulu Üyesi

 • Ali İhsan ASLAN – Ortana İş Geliştirme Müdürü

Yönetim Kurulu Üyesi

 • Gökhan KOYUNCU – ANDAR Genel Müdürü

Yönetim Kurulu Üyesi

 • Konuralp PİRİNÇÇİ – ODTÜ TEKNOKENT Yönetim A.Ş. Birim Yöneticisi

Genel Sekreter

 1,701 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.