Ana Sayfa Haberler TTAF Savunma, Ürün Gamını, Taktik Fiber Optik İletişim Çözümleri ile Genişletiyor

TTAF Savunma, Ürün Gamını, Taktik Fiber Optik İletişim Çözümleri ile Genişletiyor

MSI Dergisi’nin IDEF 2019 Hava Sistemleri Özel Sayısı’nda yayımlanan içerik, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Savunma ve havacılık sektörünün güvenilir çözüm ortağı olan TTAF Savunma, IDEF 2019’a, zenginleşen ürün gamıyla katılıyor. Firmanın standında, hâlihazırda üretmekte olduğu kablo demetleri ve elektromekanik kutuların yanı sıra stratejik temsilcilik anlaşması yaptığı OPTOKON firmasının Taktik Fiber-Optik Haberleşme alanındaki çözümlerini sergileniyor.

TTAF Savunma standında sergilenen OPTOKON ürünleri şu şekilde sıralanıyor:

  • LMWSW-83M Çevresel Şartlara Karşı Güçlendirilmiş PoE Gigabit Ethernet Anahtarlayıcısı (Ruggedised PoE Gigabit Ethernet Switch)
  • LMCP-41H Mobil Haberleşme Bilgisayarı (Mobile Computing Platform)
  • LMPIT Çevresel Şartlara Karşı Güçlendirilmiş Üst Sınıf IP Telefonu (High Class Rugged IP Phone)
  • HMA Serisi Konnektörler (Expanded Beam Connectors)

OPTOKON ve TTAF Savunma, bu ürünlerin Türkiye’de üretilmesi için bir ortak girişim şirketi kurmayı hedefliyor. Bu şirketin kurulumuna ilişkin anlaşmanın imza töreninin de IDEF 2019 sırasında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Ortaklık kapsamında, ürünlerin doğrudan OPTOKON firmasından tedarik edileceği ilk aşamanın ardından, TTAF Savunma, yurt içindeki çözüm ortakları ile birlikte, bu ürünleri kademeli olarak yerlileştirmeye başlayacak. 2’nci senenin sonunda, yerlilik oranı %30’lara ulaşacak. 2’nci seneden sonra ise bu oran %60’lara kadar yükselecek. Teknoloji transferini de içeren bu ortaklık ile TTAF Savunma, mevcut tasarım kabiliyetlerinin yanına, fiber optik haberleşme cihazı tasarlama yeteneğini de ekleyecek ve OPTOKON’un ortaya koyacağı daha gelişmiş yeni ürünlerde, tasarımcı olarak yer alacak.

TTAF Savunma, “expanded beam” tipi fiber optik konnektörleri de Türkiye’de üretmeye başlaması ile birlikte, bu tip konnektörleri imal etmekte olan dünyadaki 4 üretici firmanın yanında, dünya ligine adım atmış olacak.

Henüz numune olarak getirilen bu ürünlerden bazıları, yurt içindeki çeşitli ana yükleniciler tarafından da şu sıralarda testlere tabi tutuluyor.

LMCP-41H Mobil Haberleşme Bilgisayarı (Mobile Computing Platform)

 

Yeni İhracat Kapıları

Bu ortaklık kapsamında TTAF Savunma, yeni ürünlerini, çeşitli üçüncü ülkelere de ihraç edebilecek. Türk savunma ve havacılık sanayisinin fiber optik haberleşme çözümlerine artan bir ilgisi olduğunu vurgulayan TTAF Savunma Genel Müdürü Ergün İşgör, bu ortaklığın avantajları hakkında şunları söylüyor: “OPTOKON, taktik fiber optik haberleşme alanında, dünyadaki sayılı firmalardan birisi. Ayrıca, bu alanda çok geniş bir ticari ağları var. TTAF Savunma ise oturmuş üretim alt yapısı ile nispeten düşük maliyetlerde ve yüksek kalitede seri üretim kabiliyetine sahip. Yeni ortak girişim şirketimiz sayesinde, OPTOKON bu alandaki gücünü arttırırken TTAF Savunma da yeni ihracat pazarlarına açılma olanağı bulacak.”

İşgör, OPTOKON’un, Türkiye pazarında kendisine ortak olarak neden TTAF Savunma’yı tercih ettiğini ise şu sözleri ile açıklıyor: “TTAF Savunma; kara, deniz ve hava platformları için üretim yapan bir firma. Bununla birlikte, kara araçları için havacılık standardında ve kalitesinde imalat yapan Türkiye’deki az sayıdaki üreticiden biri. Geride bıraktığımız sayısız başarılı proje, üslendiğimiz yeni görevler ve ürünlerimizin yer aldığı araç sayısı ve tipi de bunun göstergesi niteliğinde.”

HMA Serisi Konnektör

 

TTAF Savunma, Kara Araçlarını Fiber Optik ile Haberleştirecek

OPTOKON’un fiber optik haberleşme cihazları, kara araçları içerisindeki; telsizler, kameralar ve diğer sistemlerin birbiri ile haberleşmesini sağlıyor. Piyasada benzer çözümler bulunmasına rağmen bu ürünler, sadece belirli telsizlerle birlikte sorunsuz şekilde çalışabiliyor. Entegrasyon sürecine ihtiyaç duymayan ve neredeyse evrensel bir ara yüze sahip OPTOKON’un ürünleri ise rakiplerinden ayrı olarak, hemen hemen her türlü telsiz ve benzeri cihazla uyumlu şekilde çalışıyor. Fiber optik konnektörler ise bu cihazların fiber optik kablolar ile birbirine bağlanmasını sağlıyor.

Fiber optik teknolojileri, sahip oldukları yüksek veri iletim hızları ile İHA’ların yer kontrol üniteleri için de tercih edilmeye başladı. Bu teknoloji, özellikle İHA yer kontrol ünitelerinin birbiri ile haberleşmesinde kullanılıyor.

HMA Serisi Konnektör

 

2018’de %30 Büyüme

TTAF Savunma, 2018’de, 2017’ye göre %30’a yakın bir büyüme sergileyerek 110 kişiye ulaştı. Ayrıca 2018 yılında Ar-Ge merkezi olarak tescil edilen firma, tasarım kabiliyetlerine yenilerini ekledi. Firmanın, bu sayede, 2018 yılında üstlendiği tasarım da içeren projelerin toplam sayısı, bir önceki yıla kıyasla %50 arttı.

Hâlihazırda yaklaşık 7 Ar-Ge personeli istihdam eden ve 2018’de 1,5 milyon lira Ar-Ge harcaması yapan firma, 2019’da, Ar-Ge çalışanı sayısını %50 oranında arttırmayı; Ar-Ge harcamalarını ise 4 milyon liraya çıkarmayı hedefliyor.

AS9100 Rev. D sertifikasyonuna sahip olan firma, kendi öz kaynakları ile yürüttüğü, hava araçları için joystick geliştirilmesi projesinde de prototip aşamasını tamamladı. TTAF Savunma, sektör firmaları tarafından bu ürünle ilgili yürütülmekte olan testlerin olumlu sonuçlanmasının ardından, ürünleri arasına bir yenisini daha eklemiş olacak.

 10,598 Toplam Görüntüleme,  5 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.