Ana Sayfa Haberler TTAF Savunma, Yerli ve Milli Çözümleri, Yüksek Kalite Standartlarında Sağlıyor

TTAF Savunma, Yerli ve Milli Çözümleri, Yüksek Kalite Standartlarında Sağlıyor

Savunma Sanayiinde hava ve yer platformları için kablaj, kutu ve elektromekanik montaj çözümleri ile sektörde kendisine önemli bir yer edinen TTAF Savunma, sunduğu çözümlerin yetkinliği, zamanında teslimat ve yüksek kalite performansı ile öne çıkmaktadır. Gelişimini, araştırma geliştirme, ürünleşme çalışmaları ve yeni faaliyet alanları ile sürdüren TTAF Savunma,  SAHA EXPO’yu, bu çalışmalarında iş birliklerini arttıracak bir fırsat olarak görmekte ve geniş yelpazede ürün ve hizmetler sunmayı hedeflemektedir.

 

TTAF Savunma, kuruluşunun ardından geçen 5 yıllık süreçte, tasarım, mekanik/elektromekanik montaj ve kablaj alanlarında tasarımdan son ürüne kadar tamamladığı projelerle sektörde lider, güvenilir, rekabetçi ve dinamik bir firma hâline gelmiştir. Bu konumunu sürekli kılmak için en önemli varlığı olarak gördüğü gelişmiş insan kaynağı, yüksek motivasyon ve bilgi birikimine sahip personeli bünyesinde bulundurmaktadır.

TTAF Savunma, sektörün farklı ana yüklenicileri için kablaj üretimi gerçekleştiriyor.

 

Kendisini, büyük firmaların geliştirilmiş kapasite birimi şeklinde tanımlayan TTAF Savunma; Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), FNSS, Nurol Makine, Baykar, Otokar, Aselsan, THY Teknik gibi sektörün önde gelen liderlerinin, ana alt yüklenicisi, başka bir ifadeyle yardımcı sanayisi gibi çalışmaktadır. Bu çalışma şeklinde, firmanın, müşterilerini çok iyi anlaması da önemli bir etken olmuştur. TTAF Savunma çalışanlarının sektör tecrübesi ve yetkinliği ile müşterisinden farklı bir talep gelse dahi müşterisinin neye ihtiyacı olduğunu anlayarak ve onu yönlendirerek, disiplinli ve operasyonel ritim içinde çalışmaktadır.

TTAF Savunma, özellikle ATAK Programı’nda, FNSS Umman Projesi’nde göstermekte olduğu teslimat performansını, üretimine yeni başladığı Baykar IHA Programı’nda ve TUSAŞ Genel Maksat Helikopter Programı’nda da göstereceğinden emin olarak hızla yoluna devam etmektedir.

TTAF Savunma’nın prensipleri, süreçleri ve iş emirleri, müşteriye ya da iş yaptığı platforma göre değişmiyor.

Kalite, Fark Yaratıyor

TTAF Savunma, sunduğu çözümlerin yetkinliği kadar, kalitesi ile de öne çıkmaktadır. Kalite anlayışı, firmanın tüm çalışanlarına ve süreçlerine işlemiş durumdadır. TTAF Savunma, bir hava platformuna da bir kara aracına da bir denizaltıya da aynı kalitede tasarım/ürün çıkartmaktadır. Aynı malzemeyi, altyapıyı,  kullanıyor, aynı üretim süreçlerini uyguluyor, aynı test süreçlerinden geçiriyor. Prensipleri, süreçleri ve iş emirleri; müşteriye ya da iş yaptığı platforma göre değişmiyor. TTAF Savunma Genel Müdürü Ergün İşgör, bu durumu, şöyle özetliyor: “Tesislerimizi ziyaret edenlerin ortak izlenimi, ‘Buraya geldiğimizde, kendimizi, TUSAŞ’a ya da THY Teknik’e gelmiş gibi hissediyoruz.’ diyor. Evet, bir kara aracı için, hava araçlarına yönelik malzemeyi ve süreçleri kullanmanın getirdiği bir maliyet var; fakat bu, çok da kayda değer bir maliyet farkı yaratmıyor aslında. Ayrıca, konu güvenilirlik ve emniyet ise – ki havacılık standartları, en çok bu iki konuya önem verir – neden yerdeki asker daha düşük güvenilirlik ya da emniyet ile işini yapsın?”

 

TTAF Savunma, kuruluşundan itibaren, AS9100 Rev D sertifikasyonuna sahip. AS 9100 Rev D sertifikasını Türkiye’de ilk alan firmadır.

TTAF Savunma’nın savunma ve havacılıktaki tecrübeleri ve sektörü yakından biliyor olmasının yansımalarını üretim ve yönetim süreçlerinde açıkça görmek mümkün. Özellikle havacılıkta en kritik konulardan ikisi olan tam izlenebilirlik ve sahte malzeme kullanımını engellemek için AS9100 Kalite sistemi prensipleri ve TTAF Savunma’ya özel yazılmış ERP Sistemi etkin olarak her süreçte kullanılmaktadır.

İşgör, kalite anlayışlarının, sektör tarafından da takdir edildiğini vurguluyor: “TTAF Savunma, Uluslararası Standartların gerekliliklerine uygun olarak, ihtiyaç duyulan süreçler ve bunların etkileşimleri dâhil olmak üzere etkin bir kalite yönetim sistemi uygulamakta, sürdürmekte ve sürekli olarak iyileştirmektedir. İş ortaklarımız, bizi, ‘Kendisi Ankara’da Ostim’de, kafası Avrupa’da’ bir firma olarak tanımlıyor. Bu ifade, tam olarak bizim iş yapış anlayışımızı yansıtıyor. Kalite anlayışımızla ve bunu kurumsal hâle getirmemizle önemli bir fark yaratıyoruz. Biliyorsunuz, kurumsallıkla tembellik arasında ince bir çizgi vardır. Kurumsal olmalısınız; ama tembel olmamalısınız. Örneğin, kurumların iç prosedürleri tanımlıdır. Bunlar, sizin köleniz ise orada sorun yoktur. Ama siz prosedürlerin kölesi hâline gelirseniz ya oradan iş çıkmaz ya da orada işler gecikir. Prosedürler, yangın söndürme cihazı gibidir. Gerektiğinde uygulanmalı; gereksiz olduğu zaman ise olduğu yerde durmalıdır. Biz de prosedürlerimize böyle yaklaşıyoruz. Genel Müdür olarak kalite yönetim sistemi ile ilgili liderlik ve tam bağlılık ilkesini benimsemiş durumdayım.”

TTAF Savunma’nın bir diğer faaliyet alanı, elektromekanik üretim.

 

Sırada, Yeni Ürünler Var

TTAF Savunma’nın gelecek hedeflerinde ise 1 Temmuz 2018 tarihinde Sanayi Bakanlığı tarafından onaylanmış AR-GE Merkezi’nde Türk savunma ve havacılık sanayisinin geliştirdiği platformların yerlilik ve millilik oranlarını arttıracak yeni ürünler geliştirmek bulunuyor. Bunların başında, kara araçlarına yönelik joystick bulunuyor. Bu ürünü, hava araçlarının kumanda kollarında kullanılan tutamakların (stick grip) izlemesi planlanıyor. Firma, joystick ve tutamak çözümlerinin, deniz platformlarında da yer alabileceğini değerlendiriyor.

İşgör, ürün geliştirme faaliyetleri ile ilgili şunları söylüyor: “Joystick ve tutamak, yurt içi rekabetin de olduğu bir alan, bunun farkındayız. Ancak firmalar, çoğunlukla, kabiliyetlerinin bulunduğunu ve bir proje olursa ürün ortaya koyabileceklerini söylüyorlar. Biz ise baştan bir ürün ortaya koymayı ve onu, ihtiyaçlara göre uyarlamayı hedefliyoruz. Farkımızı, teknik üstünlüklerin yanı sıra bu şekilde de ortaya koyacağız. Joystick konusunda, FNSS ile çalışmayı planlıyoruz. Bu, stratejik bir ürün ve KOSGEB’in bu konudaki yeni destek programından yararlanmak için başvurumuzu yaptık ve sonucu beklemekteyiz.. İlk aşamada, ticari bir ürünü, askeri standartlara uygun hâle getireceğiz. Tezgâh, test sistemi gibi altyapı yatırımları da olacak. Toplamda, 3 yıllık bir çalışma olması düşünülüyor.”

TTAF Savunma’nın ilgilendiği bir başka ürün, taktik fiber optik ağ cihazı. Yabancı bir firma ile iş birliği yaparak bu çözümü, hem yerlileştirecek hem de Türk kullanıcıların ilgisine sunacak. Bu konuda TTAF Savunma Genel Müdürü Ergün İşgör her zamanki gibi hedefi yüksek tutup bu ürünü IDEF 2019 Fuarı’nda sergilemek için çok çalıştıklarını belirtmiştir.

TTAF Savunma, sunduğu çözümlerin yetkinliği kadar, müşteri odaklı yaklaşımı ve en iyi kalitede ürün prensibi ile de öne çıkıyor.

 

SAHA EXPO, İş Birlikleri için Bir Fırsat

Türkiye’nin en hızlı büyüyen kümelenmesi SAHA İstanbul’un üyelerinden biri olan TTAF Savunma, ürün geliştirme faaliyetleri ile birlikte, iş birliklerini de geliştirmeyi hedefliyor. Bu kapsamda, SAHA EXPO katılımını, önemli bir adım olarak görüyor. İşgör, TTAF Savunma’nın SAHA EXPO’ya neden katıldığını, şöyle açıklıyor: “SAHA İstanbul, önemli bir misyonla kuruldu. Biz de gönülden katıldığımız bu misyona katkımız olması için, SAHA İstanbul’a üye olduk. Bu misyonun gerçekleştirilmesinde önemli adımlardan biri de SAHA EXPO’nun düzenlenmesi. Biz de SAHA EXPO’da olacağız; hem kendimizi tanıtacağız hem de diğer firmaları tanıyacağız. İnanıyorum ki bizim yeteneklerimiz, bunları yurt dışında arayan birçok firmayı kendine çekecek; bir de şu anda yurt dışından aldığımız pek çok çözümü, SAHA EXPO’da tanıdığımız firmalar üzerinden alacağız.”

 2,111 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.