Ana Sayfa Haberler Türkiye Uzay Ajansı, Milli Uzay Programı’nı, GLEX 2021’de Tanıttı

Türkiye Uzay Ajansı, Milli Uzay Programı’nı, GLEX 2021’de Tanıttı

Türkiye Uzay Ajansı (TUA), 14-18 Haziran tarihleri arasında Rusya’nın St. Petersburg şehrinde düzenlenen Global Space Exploration Conference (GLEX / Küresel Uzay Keşif Konferansı) 2021 etkinliğine katıldı.

Etkinliğin açılış oturumunun konuşmacılarından biri de TUA Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım oldu. Oturumda IAF Başkanı Pascale Ehrenfreund, Rusya Federal Uzay Ajansı (ROSCOSMOS) Genel Müdürü Dmitry Rogozin, NASA Başkanı Bill Nelson ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) Genel Müdürü Josef Aschbacher’in yanı sıra İtalya, Norveç, Güney Afrika, Polonya, Japonya, Kanada, Hindistan, Romanya, Meksika, Fas ve Avusturya’dan Uzay Ajansları Başkanları da birer konuşma yaptı.

Etkinlikte, Yıldırım’a TUA Uzay Sistemleri ve Araçları Daire Başkanı Ali Baygeldi, Dış İlişkiler Şube Müdürü Ayhan İncirci ve Elektrik-Elektronik Mühendisi Selman Demirkesen eşlik etti. Yıldırım ve beraberindeki heyet, konferans süresi boyunca çeşitli görüşmeler gerçekleştirdi. Bu kapsamda IAF Başkanı Pascale Ehrenfreund, IAF Genel Müdürü Christian Feichtinger, IAF Başkan Yardımcısı Dominique Tilmans, Rusya, Polonya ve Norveç Uzay Ajansları Başkanları ile Japonya, Hindistan Uzay Ajansları temsilcileriyle ayrı ayrı ikili görüşmeler yaptı. Heyet, ayrıca, Milli Uzay Programı’nda yer alan projelerde iş birliği fırsatlarını değerlendirmek üzere özellikle Rusya, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, İtalya ve İngiltere’den katılan şirketler ile temaslarda bulundu.

Konferansın üçüncü gününde ise Yıldırım, Türkiye’nin Milli Uzay Programı’nı tüm dünyaya anlatma fırsatı buldu. Canlı yayınlanan ve dünya genelinde takip edilen sunumda, Türkiye’nin gelecek 10 yılda hedeflediği 10 önemli projenin ayrıntılarını paylaştı. Yıldırım, sunumunda, izleyiciler ve dinleyiciler tarafından anlık yöneltilen sorulara da cevap verdi.

ROSCOSMOS ev sahipliğinde düzenlenen etkinlik; uzay teknolojileri alanında faaliyet gösteren uluslararası şirketleri, astronotları, bilim adamlarını ve uzay ajanslarını bir araya getirdi. Etkinlikte; Ay çalışmaları, Mars çalışmaları, uluslararası ilişkiler, uzayın keşfi, uzaya erişim, uzayda madencilik gibi çeşitli konularda teknik sunumlar gerçekleştirildi. Ayrıca, ikili görüşmeler yapıldı.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.