Ana Sayfa Haberler Türkiye Uzay Ajansı, Uluslararası Uzay Camiasını, 2025’te, İstanbul’da Bir Araya Getirmeyi Hedefliyor

Türkiye Uzay Ajansı, Uluslararası Uzay Camiasını, 2025’te, İstanbul’da Bir Araya Getirmeyi Hedefliyor

Türkiye Uzay Ajansı (TUA), Uluslararası Uzay Kongresi’nin (International Astronautical Congress / IAC) 2025 yılında İstanbul’da gerçekleşmesi için adaylık başvurusunda bulundu. Gelişme, TUA tarafından 17 Şubat’ta duyuruldu.

IAC, TUA’nın Ekim ayında üye olduğu Uluslararası Uzay Federasyonu (International Astronautical Federation  / IAF) tarafından, her sene farklı bir ülkede düzenleniyor. IAC, geçtiğimiz yıl Dubai’de düzenlendi ve TUA da katılımcılardan biri oldu.

TUA tarafından yapılan açıklamada, IAC’nin 2025 yılında İstanbul’da gerçekleşmesi durumunda, Milli Uzay Programı’nda da yer alan “Uzay Sanayi Ekosisteminin Geliştirilmesi” ve “Uzay Farkındalığı ve İnsan Kaynağının Geliştirilmesi” hedefleri için önemli adımlar atılmış olacağı vurgulandı.

IAC organizasyonu için İstanbul ile birlikte yarışacak diğer adaylar ise Soçi ve Pekin olacak. Etkinliğin düzenleneceği şehir için oylama, Eylül ayında Paris’te düzenlenecek IAC 2022’de gerçekleştirilecek.

 201 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.