Ana Sayfa Arşiv TÜBİTAK BİLGEM, Dünyanın En Hafifi Olduğu Belirtilen Mayın Dedektörü Ozan’ı Üretti

TÜBİTAK BİLGEM, Dünyanın En Hafifi Olduğu Belirtilen Mayın Dedektörü Ozan’ı Üretti

 

Prof. Dr. İsmail Demir, Kocaeli Gebze’deki TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi, kısa adıyla TÜBİTAK BİLGEM’i ziyaret etti.

Merkezde yürütülen çalışmalar hakkında bilgi alan Prof. Dr. Demir, burada yerli olarak tasarlanıp üretilen ve dünyanın en hafifi olduğu belirtilen Ozan Mayın dedektörünü test etti.

Harekat bölgesindeki ihtiyaçlar dikkate alınarak tasarlanıp üretilen Ozan, yaklaşık bir buçuk kg. ağırlığında.

Çok hafif ve katlanabilir olması nedeniyle, özellikle uzun intikaller sırasında personele önemli avantaj sağlayacak.

Yanlış alarm oranı en aza indirgenen sistem, hedef tespitinde operatöre sesli, görsel ve titreşimli ikaz olmak üzere üç farklı tespit uyarısında bulunuyor.

Sistem üzerinde bulunan grafik LCD ekrandan, tespit edilen maddenin metal yoğunluğu kolaylıkla gözlenebiliyor.

Katlanabilir Metal Mayın Dedektörü OZAN’ın ilk teslimatı, kabul faaliyetlerinin ardından yapılacak.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, daha sonra mikroişlemci, tümdevre tasarım ve üretimi, kripto çözümleri ve yarı iletken teknolojiler konusunda yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi MAM’a da geçen Prof. Dr. Demir’e, Motor, Havacılık ve Batarya Teknolojileri Merkezi ile Sualtı Akustik ve Kimyasal Sentez Laboratuvarlarında yürütülen faaliyetler anlatıldı.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, son olarak TÜBİTAK Ulusal Meteoroloji Enstitüsü UME’de incelemelerde bulundu.

 1,774 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.